Menu
PředškolníVěk.cz
Chystáme se do školy

Jak vybrat jazykovou školu pro děti. Víme, na jaké faktory se zaměřit

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 12. 2019

Toužíte vést své dítě už do raného věku k jazykům? Dnes už to není problém a do některých jazykových škol přijímají i velmi malé děti. Podle jakých hledisek vybrat ideální jazykovku, aby se dítě skutečně něco naučilo, líbilo se mu a vy jste jen nevyhodili peníze oknem?

V kolika letech je dítě připraveno na výuku jiného jazyka než svého rodného, je docela těžká otázka a na odpovědi na ní se neshodnou ani odborníci. Podle některých by nemělo začínat, dokud neumí pořádně mluvit jedním jazykem, jiní si zase myslí, že čím dříve, tím lépe. Na druhou stranu děti, které vyrůstají ve vícejazyčných rodinách žádné takové problémy nemívají.

Velmi podstatná je v tomto případě zejména kvalita kurzu. Pokud se nese v duchu „škola hrou“ a nenásilné výuce, postavené na zábavě, osvojí si děti jazyk přijatelným a únosným způsobem. Nacvičují říkanky, písničky, dívají se na videa. Není to výuka v klasickém slova smyslu. Dobře zvolený kurz dítěti prospěje klidně už v předškolním věku. Proto školu jazyků pro své dítě vybírejte velmi pečlivě. Na co se zaměřit?

1. Jakým způsobem vedou v jazykové škole výuku?

Rodný jazyk si děti osvojují hrou, říkankami, písničkami, opakováním a odposloucháváním. Když se při výuce stimulují všechny smysly, více toho v hlavě zůstane. Děti mohou „jazyk“ ochutnat, poslouchat, imitovat zvířata, přehrávat scénky apod. Důležitá je pravidelnost a docházka ideální několikrát v týdnu nebo jednou týdně škola a zbytek doma s rodiči.

2. Má jazykovka dobré pedagogy?

Děti vyžadují citlivý přístup, zkušenost a schopnost je zaujmout a udržet pozornost. Všechny tyto vlastnosti má jen zkušený pedagog, které ho jeho práce opravdu baví. Důležité je také to, aby učitelé měli fantazii a byli kreativní. Výuka dětí vyžaduje všechny tyto vlastnosti a k tomu i ohromnou dávku trpělivosti.

3. Kolik dětí je v jedné skupině?

Děti milují kolektiv a často se v něm i lépe učí než o samotě. Samozřejmě ne všechny, ale obvykle to platí. Školu volte i podle takového hlediska. Pokud víte, že vaše dítě není zrovna samotář, vybírejte takovou, kde sice učí ve skupinách, ale jen kolem čtyř až osmi dětí. Příliš velký počet by byl nežádoucí, protože kvalita výuky pak zákonitě klesá.

4. Z jakých učebnic se děti učí?

Každý výukový program vyžaduje kvalitní materiály pro výuku. Rozhodně by to neměly být nějaké strohé a nudné učebnice, kde by se děti jen biflovaly slovíčka. Mnohem lepší jsou různé obrázkové publikace, zvukové nahrávky a třeba i možnost on-line výuky. Existuje také celé spektrum aplikací a třeba i dětských her, které mají sloužit k výuce a procvičování jazyka.

5. Co by vás ještě mělo zajímat?

Kvalitní jazyková škola má mít dobrou pověst, pozitivní ohlasy a recenze od rodičů či úspěšných absolventů. Ukázkou férovosti je i lekce zdarma, kde můžete poznat, jak moc vám daný styl výuky sedí. Hodina má být zábavná, přínosná a uzpůsobená věku dětí.  Při výběru se zeptejte také dětí na jejich názor. Protože když je pošlete někam, kde se jim vůbec nelíbí, nesedí výuka nebo učitel, žádné velké výsledky se nedostaví.

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

Jak vybrat jazykovou školu pro děti. Víme, na jaké faktory se zaměřit