Menu
PředškolníVěk.cz
Maminky

Jak zařídit dětský pokoj předškolákovi? Účelně, ale pořád dětsky!

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 3. 2020

Děti rostou, vyvíjejí se a s tím se samozřejmě mění i jejich nároky na dětský pokoj a jeho vybavení. Postupně přejde z vyloženě miminkovského a batolecího vybavení na trošku praktičtější, vhodné pro budoucího školáka. Jak pokojíček zařídit, aby se v něm váš předškolák cítil dobře, ale zároveň mu vydržel i první roky na základní škole bez velkých úprav?

Malinkaté děti mají z pokojíčku hlavně hernu s hromadou hraček. V předškolním věku už nesmí chybět více prostoru na učení a hračky se musí trošku uskromnit. Pokud se chystáte zrovna na přestavbu, nejdříve si všechno pořádně promyslete, ať nemusíte za chvíli zase přestavovat.

Nešetřete na nábytku

Nábytek a zejména v dětském pokoji, by měl vydržet co nejdéle. Rozhodně nekupuje to nejlevnější na trhu, protože by to mohlo být i nebezpečné. Volte raději čistý a jednoduchý design, ke kterému se hodí různorodé doplňky. I když vypadají postele ve tvaru auta nebo komody s princeznovským motivem krásně, není to na dlouho. Vždy snáz vymalujete zdi a koupíte nové maličkosti než nový nábytek.

Postel je důležitá

V posteli strávíme velkou část života. Zejména v dětství potřebují děti dostatek spánku. Vybírejte kvalitní postel z odolných materiálu, dobrý rošt, a hlavně matraci vhodnou pro dítě. Mají dlouhou životnost, takže se nebojte investovat.

Pozor na materiály

Nábytek sice sežene za pár korun, ale často to není příliš velká kvalita. Začnete se vám odlamovat sotva se na něj podíváte, neexistuje žádné stěhování nebo vůbec přemístění, protože by se okamžitě rozklížil. Použité materiály také vůbec nemusí být zdravotně nezávadné. Hledejte vybavení z přírodních materiálů, kde nejsou použité žádné chemické a syntetické látky, dobře se udržuje, je pevný a odolný.

Osvětlení

Do dětského pokoje musí přijít kvalitní osvětlení. Základem je hlavní stropní světlo a pak ještě minimálně jedna stolní lampička na učení. Samozřejmě velmi důležité je přirozené světlo, proto není špatný nápad dát stůl k oknu.

Při řešení osvětlení berte v potaz právě velikost oken, ale také velikost pokoje, barvy nábytku, podlahy a zdí.

Stolní světlo vybírejte hodně flexibilní, aby se s ním dalo různě manipulovat, dostatečně svítilo a něco vydrželo. Při práci u stolu za tmy potřebujete více zdrojů světla, protože lampička osvětlí pouze pracovní plochu. Když člověk kouká chvíli do tmy a chvíli do světla, rychleji se unaví, respektive jeho oči.

Zóny v pokoji

Pokoj by měl mít část na spaní, na učení a na hraní. Když v něm bude víc než jedno dítě, snažte se vytvořit každému jeho část, a přitom rozdělit pokojíček do zóny, ať se sourozenci neruší při spánku, hraní nebo učení. Menší děti potřebují dostatek prostoru na hraní, ty větší zase na učení a přípravu.

Pro předškoláky již jistě vybíráte i psací stůl. Ten musí být v prvé řadě z kvalitních materiálů a oceníte i nastavitelnost do výšky, kdy poroste s vašim dítětem. Židle by měla mít ortopedické vlastnosti a taktéž nastavitelnou výšku. Jestliže pořizujete i počítač, dejte pozor na vzdálenost od monitoru. A pozor, televize by v dětském pokoji neměla být vůbec.

Ohodnoťte tento článek:
5

Právě čtete

Jak zařídit dětský pokoj předškolákovi? Účelně, ale pořád dětsky!