Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Zve si vaše dítě kamarády na přespání? Na co nezapomenout!

Martina Mádlová

Martina Mádlová

20. 11. 2019

Také vás představa většího počtu dětí u vás doma děsí? Stačí vám ty vlastní a nejste nadšeni pomyšlením, že si na víkend někoho pozvou na přespání. Vždyť se vidí ve školce a venku na hřišti. Nestačí to? Vám možná ano, ale vašim dětem?

Děti milují, když mohou spát u někoho jiného a stejně tak chtějí ukázat své království svým kamarádům a nejlépe přes noc. Vždyť je to takové dobrodružství, když si v pokojíku vybudují společně úkryt, hrají na schovávanou nebo na honěnou. Jistě se také chtějí pochlubit svými hračkami i dobrotami, které maminka vaří k večeři. Mohou takové delší návštěvy prospívat dětem nebo jim to nic navíc nepřináší?

Vztahy budujte už od dětství

Na venkově děti běhají venku po celý den, kolikrát i samy a mají mnohem větší prostor pro budování vztahů a dlouhodobých přátelství. Ve velkých městech jsou o takovou možnost trošku ochuzeni, protože jen málokterý rodič nechá dítě v rušné ulici nebo na hřišti uprostřed sídliště samotné. Z toho důvodu je povolení nočních návštěv určité velice vhodné.

Děti potřebují mít přátele. Jen rodiče jim s přibývajícím věkem nestačí. Když se dítě naučí, jak důležité je přátelství druhého člověka, přenesou si toto vědomí do dospělosti a nebudou mít problém s tolerování odlišností u jiných lidí.

Malé děti více hlídejte

Zhruba v předškolním věku si děti začínají více uvědomovat ostatní kolem sebe. Mají rády společné hry, chtějí si povídat a trávit spolu čas. Každé dítě je jiné. Jedno přespí mimo domov klidně už ve třech letech a jiné po tom netouží ani po nástupu do školy. Důležité jsou pocity dítěte. Rozhodně ho do ničeho takového nenuťte. Šťastný nebude nikdo.

Nebo zkuste udělat dohodu. Domluvte se, že půjde ke kamarádovi třeba na dvě hodiny a jestli pak bude chtít jet domů, druhá maminka vám zavolá a vy přijedete. Jen nezapomeňte, čím mladší dítě někde přespává, tím větší musí být kontrola.

Pravidla přespání

Při návštěvách bývají domácí pravidla sice trochu uvolněná, ale rozhodně není nutné se naprosto přizpůsobovat vašemu hostu. Naopak. Kamarád by měl respektovat, že se u vás nekouká večer na televizi, večeře je v sedm hodin a v půl deváté máte večerku.

A když jde dítě ke kamarádovi nebo kamarádce? I tehdy by nějaká pravidla mělo dodržovat. Musí se chovat slušně k rodičům kamaráda, zavolat, že je vše v pořádku apod. Vhodné je si předem ověřit, že rodiče druhého z dětí vůbec o celé akci vědí, protože malí nocležníci si rádi vymýšlí nebo se domluví jen spolu a zapomenou se o tom zmínit také dospělým. Dohodněte se, kdy se z návštěvy vrátí a zda jej dovezou nebo musíte přijet.

Přespávání je ideální pro plaché děti

Pro děti, které si hůře hledají kamarády a neumí moc navázat přátelství, přináší nocování přátel ten největší užitek. Jsou totiž doma ve svém prostředí a zároveň nejsou samy. Ve svém pokoji budou rovnocennými partnery kamarádům a nebudou mít takový problém se s nimi bavit. Buďte jim ovšem na blízku, protože se mohou cítit nejistí a občas potřebovat vaši pomoc. Chvíli trvá, než si vybudují dostatečnou sebedůvěru.

Myslete na bezpečnost

Když má člověk doma cizí dítě, je najednou trochu víc nervózní, aby se náhodou něco nestalo. Ono vysvětlovat pak rodičům kamaráda, kde si natloukl to koleno a proč není příliš příjemné, i když se takové věci prostě stávají.

Chystá-li se na návštěvu vaše ratolest, měli byste danou rodinu znát. Domluvte se předem na nějakých pravidlech, co je pro vás důležité a co nikoliv. Také druhou rodinu obeznamte s alergiemi nebo jinými potížemi, pokud dítě nějaké má.

Vždy je lepší takové věci říkat na rovinu než se potom zlobit, že se stalo něco, čemu se dalo dobrou komunikací předejít.

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

Zve si vaše dítě kamarády na přespání? Na co nezapomenout!