Menu
PředškolníVěk.cz
Maminky

Kam s dětmi na prázdniny. Je vhodnější tábor nebo babička?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

16. 6. 2019

Prázdniny jsou tu co nevidět a trvají dlouhé dva měsíce. Tedy pro rodiče jsou obvykle dost dlouhé, protože oni mají dovolenou jen dva nebo maximálně tři týdny. Kam poslat děti, když s nimi nemůžete být doma, aby si to užily? Možnosti máte různé.

Samozřejmě nejde o to děti jen tak někam strčit, abyste měli klid. Ale pokud jsou ještě malé na to, aby byly doma samy a vy se prostě nedokážete rozkrájet, musíte jim vymyslet takové vyžití, které pokryje dobu, po kterou jste v práci. Existuje naštěstí dost možností. Které jsou ty nejlepší?

Dítě vezmete do práce s sebou

Dnešní doba už je naštěstí mnohem více otevřenější k tomu, aby si lidé brali své děti do zaměstnání. Samozřejmě to nelze vždy, ale v některých profesích toto zaměstnavatel umožňuje nebo nabízí možnost hlídání. Předpokladem je obvykle nějaká spíše kancelářská práce, protože do dílny nebo továrny si dítě vzít nemůžete. Ptejte se včas, zda něco takového lze nebo jaké možnosti v tomto směru zaměstnavatel nabízí. Možná je i zkrácená pracovní doba, lepší rozložení směn nebo třeba práce doma. A také si dobře rozmyslete, zda to vůbec vaše dítě zvládne a nechá vás efektivně pracovat.

10 tipů, jak si užít s dětmi dovolenou u vody

Školka

V některých školkách fungují i o prázdninách. O omezení nebo přerušení provozu MŠ rozhoduje ředitelka a o termínu byste měli vědět už dva měsíce předem. Obvykle ale školka nefunguje celé dva měsíce, ale minimálně na měsíc zavře. V některých městech zůstane otevřená jen jedna a tam chodí děti i z těch okolních, stačí se jen přihlásit. Dalším řešením může být soukromá školka či různé skupiny. Tam už ale počítejte s větší finanční zátěží.

Příměstský tábor

Menší děti by ještě klasický pobytový tábor nejspíš nezvládly. Proto je pro ně ideální variantou ten příměstský. Děti tam ráno odvezete a odpoledne je zase vyzvednete. Tábory bývají zaměřené na nějaké téma a některé jsou určené už dětem od tří let. Když malého táborníka pošlete i s kamarádem nebo sourozencem, určitě mu vše usnadníte a zpříjemníte.

Pobytový tábor

Pro malé a předškolní děti asi pobytový tábor ještě vhodný nebude a drtivá většina z nich je stejně určena až pro děti od šesti let. Musíte pečlivě zvážit, zda to váš potomek zvládne a je už dost vyspělý.

10 tipů na zdravé svačinky pro děti (nejen) na cesty

Jak správně vybrat dětský tábor?

Vybírejte takový, kde pracují s dětmi po celý rok a na který jsou dobré reference. Pořadatel by s vámi měl komunikovat a vyžádat si veškeré potřebné informace. Měl by se zajímat o to, jaké má dítě alergie, zdravotní omezení, diety apod. Samozřejmě musíte poskytnout telefonické kontakty a také je získat. Máte právo požadovat i jídelníček, prohlédnout si zázemí celého tábora, ptát se, jak bude zajištěn pitný režim a především to, zda bude na táboře přítomen i školený zdravotník.

Příměstský nebo i jiný tábor vybírejte podle toho, co vaše děti baví a může je rozvíjet nebo v čem se mohou zdokonalit. Hrají na nějaký hudební nástroj? Dělají sport?

Organizátoři táborů budou od vás potřebovat potvrzení o zdravotním stavu dítěte, které musí splňovat určité náležitosti dané zákonem:

  • formulář vám poskytne pediatr, který je také jediný, kdo ho může vydat,
  • posudek si nechte vystavit včas, protože ne každý lékař vám jej vystaví na počkání,
  • posudek platí dva roky, pokud nedojde ke změně zdravotního stavu dítěte.

Babičky

Samozřejmě, babička a dědeček, to je to nejlepší. Pokud je to jen trošku možné, domluvte alespoň pár dní prázdnin pobyt u nich. Babičky a dědové mohou s vnoučaty někam vyrazit, je to jejich rodina, takže děti se tam cítí dobře a obohatí to obě strany. Samozřejmě předpokladem proto, aby to fungovalo je to, že s nimi máte dobré vztahy a berou si děti rádi. Zejména předškolní děti se dozajista budou mnohem lépe cítit u prarodičů než kdekoliv jinde.

Co je lepší? Tábor nebo babička?

Odpověď je jednoznačná – babička. Dnes se rodiče spíše snaží dávat děti do kolektivů a často také prarodiče jsou ještě aktivní a nemají tolik čas, aby se o svá vnoučata starali. Ale děti je potřebují. Babičky a dědové mají mnoho životních zkušeností, které jim mohou předat, spoustu trpělivosti a lásky. Některé tradice fungují výborně už po staletí a byla by škoda je pokazit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam s dětmi na prázdniny. Je vhodnější tábor nebo babička?