Menu
PředškolníVěk.cz
Zdraví dětí

Kašel a rýma u dětí nemusí být jen z nachlazení. Hrozbou jsou také plísně doma

Martina Mádlová

Martina Mádlová

6. 2. 2020

Děti často kýchají, smrkají a v sychravém období to není nic tak zvláštního. Jenže někdy za takovými příznaky vůbec nemusí být nachlazení, ale pouze alergie způsobená něčím, co se ukrývá u vás doma – plísní.

Plíseň je houba, která má tisíce odrůd a roste jak venku, tak i uvnitř. Aby se jí dařilo, potřebuje dvě věci: vodu a teplo. Spóry plísní jsou všude. Čekají, až se jim dostane dostatek toho, co potřebují, aby začaly růst. Klidně může být v interiéru přítomna po celý rok. Ve venkovní formách vzkvétají ve vlhkých, stinných oblastech, jako jsou hromady listů, seno, tráva, půda apod. V zimě se jim nedaří, ale když je teplejší, představují problém i tehdy.

Citlivost na plísně

Ve studii z roku 2015 o alergii, astmatu a imunologii bylo prokázáno, že až 10% běžné populace, včetně dětí, je alergických nebo citlivých na plísně. Inhalační výtrusy – neviditelná vzdušná semena plísní – mohou způsobit kýchání, rýmu, svědění očí, sípání a kašel. Pokud má rodič astma kvůli alergii, bývá dítě náchylnější k alergickým onemocněním, a hlavně k astmatu. Podle lékařů je i alergie na plísně více než dědičná.

Studie na University of Cincinnati odhalila, že děti, které se potýkaly s některými typy plísní v domácím prostředí, byly častěji alergické. Velmi rizikovou kombinací je astma a plíseň. Většina dětí s astmatem má alergii na plísně a mohou na ně reagovat více než na jiné spouštěče.

Vlhké nebezpečí

Plísně se velmi těžce zbavuje. Podstatou je odstranit všechny mokré stavební materiály, koberce a také dřevo, které bylo delší dobu působení vlhka a plísní vystaveno. Někdy se může ukrývat pod tapetami, podlahovou krytinou, stropy, nábytkem nebo v oblečení. Stačí malý únik vody ze střechy, otevřeného okna či potrubí. I když může plíseň růst za zdmi nebo ve sklepě, kde ji nevidíte, nad povrchem se projevuje tmavými skvrnami. Všimnout si můžete i klasické zatuchlé vůně.

Berte příznaky vážně

Když má dítě rýmu, může to být nachlazením nebo třeba alergií na něco úplně jiného. Když ale přijdete domu a spustí se mu rýma na konkrétních místech nebo reaguje kašlem, pšíkáním a jinými projevy, a také pokud jeho příznaky přetrvávají dlouhou dobu, po odeznění pylové sezony. Jestliže máte podezření na plíseň, nechte dítě otestovat u alergologa.

Když se alergie projeví, ale je jen mírná, stačí často vyhýbat se problémovým místům, což jde venku snadno, ale doma už hůř. Tam se musíte snažit plísně zbavit.  Na projevy alergie můžete využít volně prodejná antihistaminika nebo vám nějaká předepíše lékař.

Existují imunoterapeutické testy proti plísním, ale podle některých odborníků nejsou úplně efektivní.

Domácí ochrana

K plísním jsou obvykle náchylnější starší domy, ale nevyhýbají se ani těm novým. Energeticky účinná okna a dveře často zadržují uvnitř domu vlhkost. Riziko vzniku můžete snížit s následujícími tipy.

  • Opravte všechny netěsnosti. Jakmile se vám zdá, že to v místnosti nepříjemně zapáchá, hledejte skryté netěsnosti.
  • V koupelně a v kuchyni nechte mějte nainstalované ventilátory, které odvětrávají vlhkost ven mimo domov.
  • Udržujte doma vlhkost mezi 40 až 60 procenty. V případě potřeby použijte odvlhčovat.
  • K odstranění spór ve vzduchu použijte klimatizaci v hodným filtrem a pravidelně jej vyměňujte.
  • Nezapomeňte pravidelně větrat.

Myslete na pečlivé čištění

Plísně u vás doma neznamenají konec světa, tak nepropadejte panice. Nejdůležitější je podniknout kroky k odstranění plísně a opravit problém s vodou, který ji způsobil.

  • Pečlivě umyjte nebo vyperte všechno, co se dá. Co se vyprat nedá nebo ani to nepomůže, vyhoďte.
  • Čistícím roztokem omyjte všechny tvrdé povrchy.
  • K odstranění plísně můžete zkusit bělicí prostředek. Nemíchejte jej ale s amoniakem, protože výpary jsou toxické.
  • Tam, kde je kontaminace plísněmi opravdu veliká, se poraďte s odborníkem, který řeší sanace plísní.

Toxická plíseň

Možná jste už něco slyšeli o „toxických“ plísních, jako je Stachybotrys chartarum, která byla v posledních letech obviňována ze všeho – od rýmy po potenciálně fatální plicní krvácení. Ona sama choroby nezpůsobuje, ale produkuje jedovaté látky, které mohou být původcem řady zdravotních potíží (vyrážky, horečky, pocity pálení v očích, nosu, ústech nebo krku, až po život ohrožující reakce). Aby se něco takového dělo, museli byste se nacházet ve velmi, velmi silně kontaminované budově.

Tato plíseň se netvoří na plastových, vinylových, betonových nebo keramických površích. Pokud jste si něčeho všimli ve spárách obkladů, nejspíš se jedná o něco jiného. Naopak se jí daří tam, kde se nachází materiály s celulózou, tapetami, dřevovláknitými deskami, prachem, bavlněnými vlákny apod. K růstu potřebuje také velkou vlhkost. Často se tak objevuje na místech, která byla zaplavena vodou nebo tam prosakuje z potrubí.

Jakýkoli typ plísní může vyvolat příznaky, když jste mu vystaveni dlouhou dobu. Samozřejmě nejvíce zranitelné jsou děti a pak dospělí trpící různými alergiemi na plísně nebo ti, kdo řeší plicní choroby.

Ohodnoťte tento článek:
5

Právě čtete

Kašel a rýma u dětí nemusí být jen z nachlazení. Hrozbou jsou také plísně doma