Menu
PředškolníVěk.cz
Zdraví dětí

Rozeznáte dětský kašel? Kdy už je potřeba zpozornět?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 1. 2020

Jakmile začne školní rok a přijde chladnější počasí, je to tady. Kašel, kašel a zase kašel. Jednou je vlhký, jindy suchý. Může být dusivý, štěkavý nebo se ozvat jen jednou za čas. Někdy je to prostě jen běžný kašel patřící k nachlazení, ale také bývá signálem vážnějšího problému, který musíte řešit neprodleně s lékařem. Jak od sebe dětský kašel rozeznávat?

Pokud porozumíte tomu, co jednotlivé typy kašle znamenají, dokáže určit, zda se jedná o příznak něčeho vážnějšího nebo ne. Kašel je vlastně obranný mechanismus. Čistí dýchací cesty při onemocnění, při zvýšené produkci hlenu nebo při vdechnutí cizího předmětu.

Neustálé záchvaty kašle

Kašle vaše dítě každých pár minut a trvá to už příliš dlouho? Nic nepomáhá? Pak jděte raději k lékaři. Na jednu stranu to mohou být prostě jen hleny v krku, ale také by se mohly objevit nějaké problémy s dýcháním, což lékař určitě zjistí. Když by se k takovému kašli přidala i horečka a celkově se vám dítě zdálo nějaké divné, neváhejte vůbec.

Podezření na černý kašel

Černý kašel rozhodně není mýtus z dávných legend nebo jen součást očkovací vakcíny. Stále se objevuje a v poslední době čím dál víc. Objevuje se mezi lidmi všech věkových skupin a ohrožuje i ty nejmenší. Projevuje se hlavně záchvaty silného kašle spolu se zvukem, který doprovází každé obtížné nadechnutí. Často vede k dávení nebo dokonce zvracení. Zvuky připomínají kokrhání kohouta.

10 přírodních antibiotik, která můžete použít, než sáhnete po těch z lékárny

Štěkavý kašel

Pokud se vám zdá, že kašel dítěte připomíná štěkot psa a ozve se poprvé v noci, nejspíš vás navštívila nepříjemná laryngitida. Ta se obvykle objevuje u batolat a předškoláků. Dítě kašle často tak, že se nemůže ani pořádně nadechnout, to ho pochopitelně vyděsí, začne plakat a jeho stav se ještě zhorší. Při každém nadechnutí se ozve klasický pískavý vzduch. První pomocí je chlad. Proto dítě zabalte do peřin a vyběhněte na balkon nebo k otevřenému oknu. Je-li dítě hodně malé nebo jsou jeho potíže s dýcháním velké a nepomáhá ani studený vzduch, volejte záchranku. V některých případech jsou potřeba i kortikoidy nebo dokonce adrenalin.

Divné zvuky při kašli

Někdy se při kašlání ozývají divné zvuky při nádechu. Nezní to zrovna příliš dobře, ale obvykle to není nebezpečné. Příčinou bývá hlavně zahlenění a to, že rýma stéká do krku, což vede k tomu, že ho to celou noc budí a vede ke kašli. Přes den v podstatě ani žádný problém nemá nebo jen sem tam zakašle. Důležité je rýmu odsávat, popřípadě naučit děti smrkat. Samozřejmě, pokud by se při kašli ozývaly sípavé a pisklavé zvuky, hlavně při výdechu, mohlo by jít o astmatický záchvat. To už by mohlo znamenat problémy s dýcháním a je potřeba vyhledat lékařskou pomoc.

Suchý kašel

Suchý kašel hodně vyčerpává, namáhá svaly břicha a hrudník a dítě si nemůže odkašlat. Často doprovází virové onemocnění a nejintenzivnější je večer, jakmile si lehne. Proto je lepší podávat léky, které kašel tlumí a psát s hlavou ve vyvýšené poloze.

Laryngitida u dětí. Jak si můžete pomoct i doma?

Vlhký kašel

Po odeznění suchého kašle často nastupuje ten vlhký, protože sliznice dýchacích cest produkuje více hlenu, který se v dýchacích cestách hromadí. Díky kašli se dostane ven, což je žádoucí. V této fázi už je potřeba kašlání spíše podporovat. Během asi deseti dnů by měl kašel postupně odeznít. Pokud se tak nestane, je na místě návštěva lékaře.

Lékaře kontaktujte vždy, když:

  • má dítě vysokou teplotu,
  • kašle úporně a takřka bez přestávky i několik hodin,
  • dítě dýchá těžce, zrychleně, sípe a píská při dýchání,
  • vykašlává krev,
  • při nádechu nebo výdechu vydává divné zvuky (hvízdavé, troubivé, chrčivé, štěkavé),
  • existuje možnost vdechnutí cizího tělesa.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rozeznáte dětský kašel? Kdy už je potřeba zpozornět?