Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Kdy přistoupit ke změně školky? Pozor na neuvážené rozhodnutí

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 5. 2019

Ve školce je občas nespokojené asi každé dítě. A zejména tehdy, když zrovna nemůže dělat to, co chce. A teď právě nemluvíme o adaptačním období, kdy má potíže spoustu dětí. Někdy ale mohou být problémy kvůli tomu, že si dítě nerozumí s učitelkou nebo si s ní nerozumí rodiče. Někdy se nabalí několik problémů dohromady a pak nutně musí přijít myšlenka, zda by nebylo lepší školku vyměnit. Jenže, je to opravdu lepší? Kdy máte ke změně pádný důvod a kdy tomu tak není?

Před lety nebylo možné změnit školku jen tak z ničeho nic a rodiče ani neměli příliš šanci nějak dění ve školce ovlivňovat. Nucený spánek po obědě, občas pár pohlavků, když děti nechtěly jíst nebo strašení bubáky a čerty bylo na denním pořádku. Samozřejmě ne vždy a ne všude. Dnes už jsou ale možnosti mnohem větší a školky udělaly krok kupředu, i když ne takový, jak by si mnoho rodičů přálo.

Vždy ale můžete, pokud zjistíte, že se vaše dítě ve školce trápí a na jeho psychiku to působí opravdu špatně, najít jinou školku a dítě na ní přihlásit. Nebo zvolit druhou variantu a nechat si je doma. Tato možnost je reálná i v případě, že vaše dítě je předškolák. Jenže ne vždy to znamená automaticky úlevu. Někdy vlastně ani není problém ve školce, ale v dítěti nebo dokonce ve vás. Takže se klidně může stát, že najdete novou školku, vyřídíte veškeré papírování, a nakonec se dostanete v podstatě jen z louže pod okap.

Nemůže si zvyknout

První záchvěvy nejistoty přichází hned poté, co do školky poprvé vstoupíte. Je to v tzv. adaptačním období. Ať už probíhá pomalu a lehce nebo rovnou se vším všudy, drtivá většina dětí nenechá maminku odejít bez srdceryvných scén. A zde je první kámen úrazu. Náročné vstávání, pláč a scény při oblékání a pak i při loučení. Říkáte si, že těch pár dní vydržíte, ale co když to budou týdny nebo dokonce měsíce? Nezačnete přemýšlet nad tím, zda není něco špatně? Protože přece chcete, aby se vaše dítě mělo ve školce dobře, aby se mu tam líbilo a našlo si kamarády.

To je všechno v pořádku, ale než začnete hledat novou školku, zkuste nejdříve začít u sebe. Nepřenášíte náhodou na dítě trochu ze své vlastní úzkosti a stresu z toho, jak vše zvládne? Ony totiž fungují jako barometr a často na sebe vtáhnout naše pocity a ty pak ventilují ven. Proto se nejdříve snažte uklidnit sama sebe. Nezavíráte dítě do vězení, ale do školky. Protože když byste si ho opět nechala raději doma nebo školku změnila za jinou, naučíte jej, že před každým problémem je lepší utíkat než ho řešit. Situaci ale řešte ve chvíli, kdy se začnou projevovat potíže jako ranní nevolnost, bolesti bříška, zvracení nebo i horečky.

Jak zvýšit sebedůvěru vašeho dítěte? Máme pro vás 4 tipy

Co když jsou příčiny jinde?

Myslíte si, že vy problém nemáte a stejně tak není příčinou nespokojenosti dítěte jeho adaptace, začněte znovu pátrat. A to i v případě, když už se školkou nebyl žádný problém a najednou zase vznikl problém.

Důležité je se ptát, co dítěti nevyhovuje a neshazovat jeho problémy, které vám svěřuje. Možná zjistíte, že ten problém vlastně není tak veliký. Třeba mu jen nechutná, nebaví ho nějaký problém, nerozumí si s někým z dětí. Šarvátky jsou u dětí běžné, ale jen v určitých mezích. Nikdy nesmí sklouznout do šikany. Bohužel i u takto malých dětí. A přesně v těchto případech je otázka změny školky nebo domácího předškolního vzdělávání úplně na místě. Zároveň ale vždy i upozorněte učitelku či ředitelku, protože je to situace, kterou musí řešit a nenechat ji jen tak.

Odlišné představy od reality

Vybrali jste tu nejlepší školku v okolí. Dokonce jste za ní ochotni zaplatit i nemalé peníze. A na oplátku od ní něco očekáváte. Jenže to nedostáváte a hlavně vaše dítě ne. V lesní školce málo chodí do lesa, nevaří příliš zdravě, i když tvrdí, že ano apod. Možná to vidíte příliš černě a měla jste přehnaná očekávání nebo školka opravdu není dobrá. Takové pocity jsou často velmi subjektivní a záleží na rodičích, co jsou ochotni překonat a neřešit a co už je pro ně nemyslitelné. Než se ovšem rozhodnete pro radikální kroky, řešte situaci se školkou a zkuste si některé věci ujasnit. Také se zeptejte dítěte, zda je ono spokojené. Přece nebudete vytrhávat dítě z prostředí, kde se cítí šťastně jen proto, že ve školce mají angličtinu o hodinu méně, než jste si mysleli. Změnu volte vždy až jako poslední možnost.

Druhy mateřských škol. Od poznávání přírody po výuku cizích jazyků

Problémy s učitelkou či učitelem

K velmi častým potížím patří i problémy s vyučujícím. Ono to ne vždy opravdu problémy jsou, často jde spíš jen o střet generací a odlišných názorů. Ke konfliktům často dochází třeba u strašení dětí čertem, které rády používají právě učitelky dříve narozené. Za nich se to tak dělalo a rodiče takovou výhrůžku používali hojně doma (ostatně to je tak v mnoha domácnostech i dnes). Vy ale možná máte jiný názor a děti takto nestrašíte. Ani tady ovšem není potřeba hned měnit školku. Většinou stačí jen s učitelkou promluvit, vysvětlit jí své důvody, proč s takovým jednáním nesouhlasíte a požádat jí, aby vaše dítě takovým způsobem neděsila.

A opět zmíníme i pocity dítěte. Je spokojené? Hovoří o paní učitelce hezky? Má jí rádo a těší se na ní? Pak byste měli na čas své ego uschovat a zatnout zuby. Spokojenost dítěte je přece to nejdůležitější. Když je to ale naopak a dítě k učitelce nechce jít za žádnou cenu a odmítá o ní i jen mluvit, musíte situaci řešit. Tam něco v pořádku určitě není. Opět přichází na řadu komunikace. Ptejte se dítěte a zjistěte, kde je zakopaný pes.

Některé učitelky si na dítě tzv. zasednou. Projevuje se to větší přísností a nulovou empatií a laskavostí. Pokud navíc dítě třeba i zesměšňují nebo se na něj utrhují, není vhodné, aby v takové atmosféře a prostředí dále setrvávalo.

Co udělat, než se rozhodnete pro změnu?

Manipulace

I když tohle nechtějí rodiče často slyšet, umí být děti dost dobří manipulátoři, citově vydírat a snažit se upevnit svou pozici. Často takové jednání nastane poté, co se ve vašem životě odehraje nějaká změna, například narození nového dítěte. V těchto případech dítěti vyhovět nemůžete. Ušili byste na sebe jen bič, protože by si velice rychle zvyklo, že jde vždy a vše podle něj.

Zeptejte se

Zjistěte všechny podrobnosti a veďte s dítětem dlouhý rozhovor. Rozhodně přitom na něj ale nijak netlačte a nesnažte se je k ničemu donutit. Ať vám popíše, co ho trápí, mrzí, štve apod. Třeba je to jen úplná maličkost, která by dokázala ale hodně změnit. Když vám svěří, co ho na chození do školky štve, můžete zkusit vymyslet společné řešení. Ostatní věci proberte nějak slušně a šetrně s paní učitelkou nebo popřípadě i ředitelkou. Rozhodně ale nevběhněte do školky a nezačněte se hlasitě dožadovat okamžité nápravy. Křikem a výhrůžkami ničeho nedosáhnete.

Změna školky

Pokud je problém opravdu hluboký, vaše dítě se trápí ve školce a nelze sjednat žádnou nápravu, je uvažování o změně na místě. Teď jen, kde hledat? Jste omezeni časově, dopravou nebo finančně? Máte možnost mít i dítě doma? Vybranou školku osobně navštivte, zeptejte se na, jak v to v ní chodí a nebojte se zeptat i ostatních rodičů. Dalším důležitým krokem je hovor s dítětem. Mělo by vědět o změně i o tom, že je čeká nové adaptační období, nové učitelky i kamarádi. Musí vědět, že konec v jedné školce neznamená konec školky úplně (pokud tedy nezůstane s vámi doma). Musíte zaplašit jeho obavy z nové školky s tím, že tam se rozhodně nebude dít nic z toho, co se dělo v té stávající. Berte to jako nový začátek pro všechny.

Raději až po prázdninách

Velké změny je lepší plánovat až po nějakém delším volnu, třeba letních prázdninách. Na dítě nespěchejte a obrňte se trpělivostí. Nejspíš vás čeká další adaptační období a možná i o něco náročnější než předtím.

Jak dobře vychovat dítě? Děti musí znát dobře naše očekávání

Pomůže psycholog?

V některých případech není změna školky iniciována rodiči, ale školkou. Když se ukáže, že dítě školku absolutně nezvládá, má nějaké specifické potřeby nebo zatížení. Tento okamžik vám může usnadnit konzultace s nějakým odborníkem (psychologem, logopedem, speciálním pedagogem). Naslouchejte tomu, co se vám snaží sdělit. Ale konečné rozhodnutí musí být vždy na vás. Oni vám mohou dát jen radu a nic víc.

Změnit školku a vůbec řešit nějaký vážný problém u dítěte je pro spoustu rodičů velice náročným úkolem. Každý chce, aby jeho dítě bylo v takovém zařízení šťastné a spokojené. Právě proto ale takový krok musíte udělat, je-li to nutné.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Kdy přistoupit ke změně školky? Pozor na neuvážené rozhodnutí