Menu
PředškolníVěk.cz
Hudba pro děti

Kdy začít s hrou na hudební nástroj? A jaký zvolit?

Zuzana Velenská

Zuzana Velenská

29. 1. 2019

Přáli byste si, aby vaše dítě hrálo na nějaký hudební nástroj? Máte pocit, že by mu to mohlo jít, protože má kladný vztah k písničkám a hudbě? Kdy je ten správný čas přivést dítě ke hře na hudební nástroj? Ale jaký nástroj bude ten pravý? Kdy začít s hrou na hudební nástroj, abyste to neuspěchali nebo naopak nepromeškali?

Proč by mělo dítě hrát na hudební nástroj?

Hra na hudební nástroje má u nás silnou tradici. Hudba otevírá dětem dveře do zcela jiného světa. Děti mají k hudbě obecně velice kladný vztah. Jsou spontánní a nestydí se vyjadřovat rytmicky, např. tancem, kdykoli slyší hudbu. Hudba vyvolává v lidech silné emoce a umět hrát na hudební nástroj nebo zpívat, tedy produkovat hudbu, je obdivuhodný dar. V dospělosti mohou děti svou hrou oslňovat své okolí (což bývá nejčastější důvod, proč s hraním na hudební nástroj začínají puberťáci), ale i si hrát pro radost sám pro sebe.

Hudba a emoce

Když bude děti něco trápit, mohou nalézt útěchu ve hře na hudební nástroj. Hra sama o sobě je velice meditativní záležitost, při které je potřeba se velice soustředit, a tedy nemyslit na něco jiného, což může být uvolňující. V neposlední řadě každému, kdo umí hrát na hudební nástroj, dělá radost, že si může sám zahrát písničku, která se mu líbí.

Hudba a mozek

Hra na hudební nástroj má spoustu výhod a pro děti je velkým přínosem. Díky hře na hudební nástroj se buduje pravá hemisféra mozku, dochází tedy k rozvoji mozku a paměti, a také ke zlepšení koordinace rukou. Hra na hudební nástroj má výrazný vliv na tvořivost, sebevyjádření i emoční vývoj a napomáhá v boji s trémou. Hra na hudební nástroj navíc značně rozvíjí matematické myšlení.

Kdy začít s hrou na hudební nástroj?

Podle posledních vědeckých studií je to s výukou hry na hudební nástroj stejné jako s učením cizího jazyka. Čím dříve se k výuce hry na hudební nástroj přistoupí, tím lepší plynulosti a přirozenosti v dané oblasti dítě dosáhne. Obecně je odborníky doporučováno, začít s výukou již v předškolním věku, tedy mezi 4. a 5. rokem dítěte. V tomto období je již dítě schopné naplno vnímat, lépe udrží pozornost a je velmi zvídavé.

Připravenost dítěte posoudí lektor

Některé děti jsou připravené již ve 4 letech, zatímco jiné to nezvládnou ani v 6. Vhodné načasování tedy není závislé pouze na věku dítěte, ale také na jeho celkovém fyzickém a duševním vývoji. Každé dítě je jiné a ke každému je potřeba přistupovat individuálně. Důležité je, aby bylo dítě schopné chvíli posedět a poslouchat, co mu lektor říká.

Jak naučit děti zpívat. Pusťte hudbu do jejich života

Máte na to čas?

Hra na hudební nástroj je velice časově náročná. Ať už se vaše dítě učí hře na cokoli, vězte, že nestačí jen docházet do hodiny výuky, ale musíte s dítětem trénovat pokud možno denně doma. Máte u dítěte dostatečnou autoritu, aby vás poslouchalo? To, že hraje před lektorem to, co má, ještě neznamená, že bude spolupracovat doma s vámi. A když se dítě učí něco nového, velice často se u toho rozčiluje. S tím musíte počítat.

Jste ochotní investovat?

Další věc je samozřejmě finanční stránka. Lektoři hudby jsou velice vytížení a když už si pro vaše dítě vyhradí termín, trvají na docházce minimálně jednou týdně (u mladších dětí, později i 2 x týdně). Lekce vychází většinou na 400 – 500 Kč za hodinu. Z počátku stačí půlhodina, ale uvědomte si, že dítě bude hrát několik let, v ideálním případě.

Buďte vytrvalí a trpěliví

Chce to opravdu hodně vytrvalosti a trpělivosti. Takže nejvíce ze všech musí být motivovaný rodič. Na druhou stranu by se dítě ke hře na hudební nástroje nemělo nutit za každou cenu. Není dobré ho vést ke hře příliš přísnou disciplínou a tvrdým tréninkem. Chce to najít správnou  rovnováhu mezi důsledností (trénuje se každý den např. 15 min) a zábavou (když zahraješ, co máš, můžeme zkoušet hrát něco pro radost).

Koncertování

Děti motivuje úspěch. Je dnes běžné, že děti koncertují i několikrát do roka na menších koncertech pořádaných hudební školou, kterou navštěvují. Právě přítomnost na vystoupení, kde uvidí hrát další děti, a kde sami vystupují a všichni jim tleskají, mají děti většinou rády a povzbudí je to. Navíc se již od mala učí nebát vystopovat před lidmi.

Kdy začít s hrou na hudební nástroj?

Obecně platí, že je dítě připravené pro hraní na hudební nástroj, pokud je dostatečně fyzicky vyvinuté a pokud je také duševně i citově připravené. Základem je schopnost udržet pozornost. Rozhodně neplatí, že by muselo umět číst a psát. Umět napočítat do 5 nebo 8 se sice hodí, ale není to podmínkou. U moderních metod výuky (Yamaha, Suzuki atd.) se počítá s tím, že děti ještě číst, ani počítat neumí. Z počátku se učí hlavně rytmus, melodie přicházejí až později.

Pozor na přetažené děti

Rodiče často dělají chybu, že děti zapisují na příliš mnoho kroužků. Přetažené dítě se hře na hudební nástroj nejspíš nenaučí. Je opravdu důležité dokázat správně zvolit kroužky tak, aby jich dítě nemělo moc. Lekce hry na hudební nástroj by neměla probíhat u malých dětí příliš pozdě, aby nebyly unavené, a měly by trvat ze začátku jen 30 min. Delší dobu dítě pozornost prostě neudrží.

Kolik kroužků je tak akorát? Poznáte, když je dítě přetížené?

Výběr vhodného hudebního nástroje

Vybrat vhodný hudební nástroj pro děti je poměrně náročný úkon, a proto je důležité mu věnovat náležitou pozornost. Je dobré, když si dítě může vyzkoušet hru na více z nich, aby si samo dokázalo říct, který se mu líbí nejvíce.

Pořízení hudebního nástroje

Určitě nemá smysl investovat velké peníze do nástroje, který sice hraje mistrovsky, ale budete mít neustále strach, aby se nepoškodil, a dítě věčným peskováním akorát znechutíte. I když vás v hudební škole budou přesvědčovat, že musíte mít od začátku to nejlepší, rozhodně jako začátečníci nepoznáte rozdíl mezi houslemi či kytarou za 10 tisíc a za 2 tisíce. Navíc některým nástrojům dítě odrůstá a musíte je neustále dokupovat větší. To byste se nedoplatili a bude pro vás výhodnější si je půjčovat. Dalším řešením je pořízení kvalitního nástroje z druhé ruky (bazar či internet), ale určitě to chce se poradit s učitelem hudby. Namísto klavíru můžete dítěti pro začátek pořídit například klávesy.

Jaké jsou nejběžnější nástroje?

Pro začátek je u dětí velice oblíbená flétna (která se dá pořídit v různých lákavých barvách již od 300 Kč). Na tu mohou hrát i děti mladší 6 let. Dále kytara, klavír, klávesy či housle.

Domácí vzdělávání. Jak na to, když chcete své dítě učit po svém

Zobcová flétna

Dětské flétny jsou speciálně upraveny tak, aby se dětem snadněji držely. Jsou menší, mají pouze 5 otvorů, a pro menší děti je tak snazší udržet je.

Klavír

Hře na klavír se mohou začít věnovat děti kolem 5 let, kdy mají velký potenciál osvojit si nové věci. Není nutné kupovat nový nástroj, ze začátku vám postačí elektronické klávesy. Dejte si ale pozor, aby dítě zbytečně nerozptylovaly různé přídavné funkce (měnění hudebních nástrojů, demo písničky atd.). Nejlepší jsou co možná nejjednodušší klávesy ideálně s kladívkovou mechanikou, která napodobuje mechaniku hraní klasického klavíru.

Housle

Hra na housle vyžaduje skvělý hudební sluch, což samozřejmě není v útlém věku u dítěte možné posoudit. Co je ale možná ještě důležitější než hudební sluch, je píle, svědomitost a zodpovědnost (dětí i rodičů). Navíc leckoho odradí velice pomalé pokroky. Je to opravdu běh na dlouhou trať a pokud bydlíte v paneláku, počítejte s tím, že sousedi vás zrovna milovat nebudou. Na druhou stranu, pokud dítě ve hře na housle uspěje, bude vám celé život vděčné, že jste jej k tomu přivedli, protože v dospělosti se na housle naučí jen málokdo. Z houslí je navíc možné přejít postupně na další smyčcové nástroje jako kontrabas či violoncello.

Kytara

Ideálním věkem pro začátek výuky hry na kytaru je cca třetí třída základní školy. Ovšem začít hrát na kytaru můžete v podstatě v jakémkoliv věku. Na začátek se asi nejlépe hodí akustická kytara. Pokročilejší hráči pak mohou přejít k elektrické kytaře nebo baskytaře.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Právě čtete

Kdy začít s hrou na hudební nástroj? A jaký zvolit?