Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Lze zvýšit inteligenci u předškolních dětí? Výzkumy ukazují, že péče rodičů v ní hraje významnou roli

Martina Mádlová

Martina Mádlová

21. 2. 2020

Pomozte předškolákům s přípravou na školu tak, že jim budete věnovat dostatek času a zapracujete na určitých návycích, které pomáhají zvyšovat inteligenci. Udělejte ze svých chytrých dětí ještě chytřejší.

Samozřejmě to neznamená, že se budete učit matematiku, fyziku, čtení nebo psaní. Ale věřte, že se vám vaše trpělivost a píle vyplatí v budoucnu. Jak na to?

Tipy, jak pomoci předškolákovi s přípravou na školu

  • Předškolák a čas věnovaný jemu má být prioritou. Věřte, že se vám to v budoucnosti hodně hodí a samozřejmě vašemu dítěti ještě víc. Různé studie dokazují, že silnější růst mozkových struktur spojených s učením, pamětí a reakcí na stres je spojený právě s výraznější péčí maminek u dětí předškolního věku.
  • I když vaše dítě už do školy chodit začalo, učte ho doma prostřednictvím každodenních zkušeností. Podporujte jeho zvědavost a lásku k učení.
  • Výzkumy také ukazují, že ve škole bývají úspěšnější děti od rodin, kde si cení všech možností učení, ať už se jedná o vědecký přístup nebo umělecký.
  • Když si dítě může vybrat vlastní oblečení a obléká se samo, procvičuje si také svou nezávislost. Dejte vašemu dítěti příležitost se rozhodnout. Budujete tak jeho sebedůvěru a dovednosti při rozhodování, které jsou velmi důležité pro následující rozvoj.

Věřte dítěti, ale netlačte příliš na pilu

To, že jste se svým dítětem ve stejné místnosti není totéž, jako když spolu trávíte opravdu kvalitní čas. Faktorem akademického úspěchu, je dobře rozvinutá schopnost výkonu. Jedná se o neurologické dovednosti, které zahrnují mentální kontrolu a samoregulaci.

Dítě s dobře vyvinutou výkonnou funkcí může bez větších potíží zvládnout úkoly, jako je psaní poznámek, dokončení úkolů včas, pečlivost apod. Rozvíjení takových vlastností do budoucna přináší dobrý pocit ze zvládnutých úkolů a zároveň potlačení chuti k odsunování důležitých a nezbytných činností.

Je důležité povzbuzovat své dítě, ale netlačte na něj příliš tvrdě. Má být schopné si vybrat, s čím si chce hrát. Dává mu to pocit, že má nad svým životem kontrolu, což dítěti zvyšuje sebevědomí.

Když má ale dítě nad svými rodiči až příliš velkou kontrolu nad svými rodiči, dělá ho to spíše více nešťastným. Nechce mít takovou odpovědnost. Cítí se bezpečněji, když má nastavená nějaká pravidla a limity. Proto buďte pevní, když se na něčem dohodnete. Vašim úkolem je být dospělým. Vyšlete svému dítěti jasný signál, že jeho primárním úkolem je v tuto chvíli příprava do školy a věnujte mu dostatek svého času.

Ohodnoťte tento článek:
5

Právě čtete

Lze zvýšit inteligenci u předškolních dětí? Výzkumy ukazují, že péče rodičů v ní hraje významnou roli