Menu
PředškolníVěk.cz
Co má umět předškolák

Nafukovací rukávky a kruh mohou ohrozit vaše dítě. Víte proč?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

16. 7. 2019

Jsou tady prázdniny, čas dovolených a volna. Dny trávíme se svými dětmi u vody a ty starší často už i bez rodičů. A je jedno, zda je to bazén na zahradě nebo rybník. Vždy platí jen jedno pravidlo. Malé děti by nikdy neměly být ponechány bez dozoru, byť jen na chvilku. A to ani tehdy, když jim prozíravě dáte na ruce nafukovací rukávky a kolem pasu kruh. Zjistěte, jak se chovat zodpovědně, aby se vodní radovánky nezměnily v neštěstí.

Děti jsou velmi živé a ve vodě zvlášť. Každoročně dojde naprosto zbytečně k mnoha neštěstím, často způsobených jen chvilkovou nepozorností. Proto musíte vždy vědět, kde své dítě máte. Nestačí jen na něj občas mrknout. Rodiče také s oblibou kupují různé pomůcky, které mají dítě udržet na hladině, a tudíž v bezpečí. Ovšem nejeden odborník se přiklání k tomu, že tím spíš své dítě vystavují nebezpečí než čemukoliv jinému. Cokoliv nafukovacího může prasknout, sklouznout z těla apod. K výuce plavání i k zajištění větší bezpečnosti jsou mnohem vhodnější plavecké pásky s destičkou.

Jakých chyb se rodiče často dopouštějí?

Nejhorší je, když dítě hlídá více lidí. Protože pak vlastně nehlídá pořádně nikdo. Další věcí jsou mobilní zařízení. Lidé do nich často koukají, protože si myslí, že zvládnou sledovat současně i dítě. Jenže to může zmizet ve zlomku sekundy. Mezi další problémy patří neznalost prostředí a často i podceňování rizik (hloubka, vodní proudy, změny počasí). Rodiče nebo jiný dospělý dohled často ani neznají základy první pomoci (což ostatně někdy platí i pro dohled u bazénů a koupališť). V zákonech zatím není nikterak zakotven pojem „plavčík“.

Záchranné prostředky vhodné pro děti

Přestože o ně zavadíte na každém rohu, nejsou nafukovací pomůcky vůbec vhodné pro volnou vodu či hluboký bazén. Snadno se o něco propíchnout, vyfouknou nebo se z nich dítě vyvleče a jde ke dnu. Nafukovací kruh můžete využít, pokud učíte své dítě plavat a jste pořád s ním. Samostatně mu ho ale nedávejte. S rukávky se rozhodně plavat nenaučí, i když si to mnoho lidí myslí. Má s nimi totiž nevhodnou polohu těla. K výuce je potřebná správná metodika, a hlavně i vědět, jak na to. Mnohem lepší je plavecký pásek a destička či tzv. žížala.

Na loď nebo na paddleboard dávejte dítěti certifikovanou vestu, ne nafukovací. Musí mít správnou velikost a být dobře upevněná.

21 tipů pro ten nejlepší den na pláži s dětmi

Jaká opatření zavést v domácím bazénu?

I v bazénu, který máte na zahradě, musí být děti stále pod dozorem. Bazén či jiná vodní plocha potřebuje dostatečné zajištění. Na jezírko klidně mříže. Pro zahradní bazény se prodávají i elektronické alarmy pro případ pohybu hladiny po pádu apod. Další možností je zakrytí zavírací střechou na zámek.

Kdy vzít dítě poprvé na vodu?

Děti jezdí na vodu poměrně brzy, ale mnozí odborníci doporučují spíš až věk kolem osmi let. Dítě musí mít dobře upevněnou vestu, mělo by umět už alespoň trošku plavat ve vestě v poloze na zádech a dostat základní výcvik pro pohyb v proudu. Raft nebo nafukovací kanou jsou na vodě stabilnější, ale rozhodně na to nelze spoléhat.

Co když uvidíte tonoucí dítě?

Bez řádného výcviku a v případě, že nejste ten nejlepší plavec, je záchrana tonoucího dítěte velice složitá a vy se určitě nevrhejte bezhlavě do vody, i když to k tomu svádí. Musíte se snažit neohrozit sovu bezpečnost, protože jinak nepomůžete nikomu. Důležité je i volání záchranných složek. Do vody jděte vždy s nějakou plovoucí pomůckou. Samozřejmě se to lépe řekne, než udělá, protože když se někomu topí vlastní dítě, na nic jiného než na jeho záchranu nemyslí.

Lidé dnes často neumí pořádně poskytnout první pomoc, i když toto jsou znalosti zásadní. Pokud dítě nereaguje a nedýchá, musíte včas začít s oživováním a dýcháním z úst do úst, popřípadě masáží srdce, je-li nutná. To vše až do příjezdu lékařské pomoci, pokud nedojde k obnovení životních funkcí dřív.

Naučte své dítě plavat. Víme, jak na to

Kurzy sebezáchrany ve vodě pro děti

Tyto kurzy bývají součástí plaveckého výcviku u renomovaných plaveckých škol. Ne každé zařízení respektuje doporučení a metodiku a instruktoři nemají dostatečnou průpravu a ani zkušenosti. Výsledkem je pak to, že se děti nenaučí nic potřebného nebo dokonce něco, co může ve výsledku spíš uškodit. Proto si vždy prověřte, že instruktoři mají potřebné vzdělání i v této oblasti.

S kurzy se v poslední době doslova roztrhl pytel a vybrat může být někdy docela náročné. Ptejte se proto na kvalifikace, kde a za jak dlouho ji instruktor či instruktorka získali a zda mají i kurz první pomoci. Chtějte se seznámit s používanou metodikou a postupy výuky. Trochu nasměrovat vás může třeba členství v Alianci dětského plavání a pravidelná školení.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nafukovací rukávky a kruh mohou ohrozit vaše dítě. Víte proč?