Menu
PředškolníVěk.cz
Chystáme se do školy

Prázdniny netrvají věčně. Jak děti připravit na jejich konec?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

16. 8. 2019

Přibližně ve druhé polovině srpna a někteří ještě dřív, začíná pomalu školní šílenství. Rodiče nakupují přezuvky, pomůcky a s hrůzou zjišťují, že jejich dítě přes prázdniny vyrostlo snad ze všeho. Děti obvykle takové problémy nemají a užívají si zbývající dny volna. Jak to ale je? Měly bychom je psychicky na nástup do školních lavic připravit nebo je nechat být?

Na takovou otázku se asi nedá jednoznačně odpovědět. Záleží na povaze dítěte, jeho přístupu, na tom, zda už do školy nějaký čas chodí nebo jde poprvé a třeba i na handicapu, který třeba má. Není potřeba vymezovat ostré hranice. Každou situaci posuzujte individuálně a nic zbytečně předem nedramatizujte, ale ani nezjednodušujte.

Prvňáčci se do školy těší

Všichni se shodnou na tom, že pro děti nastupující do první třídy je nejdůležitější, aby se jim ve škole líbilo, cítily se tam dobře, bezpečně a neměly pocit, že je rodiče nebo učitelé nepodporují. Aby byl jejich start do nové etapy života skutečně úspěšný, musí být na školu zralé.

Těšení se na školu jim nejvíc dokáží pokazit úzkostní rodiče, kteří své pochybnosti přenáší na děti. Měli by jim věřit, že to zvládnout, a pak to tak opravdu bude, věřte, že vybraná škola je pro dítě opravdu dobrá a důvěru mějte i v sebe. Každý problém, který by mohl kdy přijít, určitě vyřešíte.

Protože přestup na základní školu je náročný, děti si musí zvykat na jiný režim, než byl v mateřské školce, neměli by rodiče na dítě spěchat a nechat je, aby si zvyklo postupně. Neřešte na začátku, co se naučilo, ale jak se mu líbí, jak se tam cítí, zda má už nějaké kamarády, zda si rozumí s panem učitelem nebo paní učitelkou. Když se mu něco povede a dostane jedničku, rozhodně si to nenechá pro sebe, takže se nemusíte bát, že se to nedozvíte.

Máte tedy na konci prázdnin nějak školu řešit? Ani ne. Stačí jen se společně na ní těšit.

Jak počítat s dětmi. Zkuste 10 hravých matematických aktivit

K dětem s handicapem přistupujte individuálně

Ve školách přibývá dětí, které mají nějaký handicap a tím oproti ostatním mnohem složitější pozici. Trpí na různé formy poruchy učení, ADHD, autismus apod. Zde už jsou obavy z nástupu do školy po prázdninách na místě a nějaká příprava bude možná třeba.

Mnoho dětí s těmito problémy se těžce vyrovnává se změnami jejich režimu, pomalu si zvykají, potřebují i během prázdnin číst a psát, jinak ze všeho vypadnou. U některých těžších forem hyperaktivity je někdy nutné řešit s odborníkem i změnu medikace. Určitě se vám vyplatí nějaká příprava, ale v jaké formě by měla být raději zkonzultujte s odborníkem, abyste dítě zbytečně nepřetížili.

Dětem bez komplikací prázdniny školou neomezujte

Děti, které nemají žádné problémy, škola pro ně není ničím novým a ani stresujícím, můžete nechat, ať si užijí volno do poslední chvíle. Obvykle nemívají problémy přejít z uvolněného prázdninového režimu zpět do toho školního. Maximálně se jim pár dní nebude chtít vstávat. V tomto ohledu je ideální dobrý kolektiv spolužáků, protože děti se po dvou měsících na ně už hodně těší.

Rodiče vědí, jaké jsou jejich děti a co potřebují. Samozřejmě není vhodné přiletět jeden den z dovolené a druhý jít do školy. Poslední víkend už nechte na klidnější aktivity, odpočiňte si všichni, připravte pomůcky do školy a obalte nervy, ať první den dítě nebude chtít vstávat.

Takové děti rozhodně o prázdninách nenuťte do učení, nesnažte se je dokonce učit dopředu, aby náhodou ve škole nezaostávali a neobtěžujte je s úkoly. Škola je i tak dost náročná a klade velké požadavky, proto by si měly opravdu odpočinout. Pokud s nimi chcete něco nenápadně procvičit, nechte je počítat peníze, číst oblíbenou knížku apod.

Všimli jste si, že děti o prázdninách rostou rychleji než jindy? Zjistěte proč!

Jaké zásady byste měli dodržovat?

  • Nikdy nestrašte dětí nástupem do školy. Raději se společně těšte.
  • V létě jim věnujte dostatek času a péče, na kterou třeba během roku nemáte tolik času.
  • Dopřejte jim to, co ve školním roce nemají nebo nemohou dělat.
  • Nechtějte po nich hned první týden školy velké výkony.
  • Koncem prázdnin najednou nemusíte stihnout všechny aktivity, které jste si naplánovali. Určitě to zvládnete i o víkendech o školním roce nebo o jiných prázdninách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prázdniny netrvají věčně. Jak děti připravit na jejich konec?