Menu
PředškolníVěk.cz
Děti a sport

Všimli jste si, že děti o prázdninách rostou rychleji než jindy? Zjistěte proč!

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 8. 2019

Také jste si všimli, že o prázdninách začne být najednou většina oblečení vašemu dítěti malá? Přijde vám, že během měsíců vyrostou tolik, co nevyrostou za celý rok? Nemýlíte se a shodnou se na tom i odborníci. Proč to tak je?

Odborníci se přiklánějí k tomu, že hlavním důvodem, proč děti rostou o prázdninách rychleji, je klid, málo povinností, a hlavně minimum stresu. Právě ten je označován za největšího viníka. Může zpomalit a ve výjimečných případech i zastavit růst. A samozřejmě svou roli hraje i dostatek spánku.

Pohyb a vitamín D

K rychlejšímu růstu přispívá i více pohybu během letního volna. Děti nesedí celé dny ve škole nebo doma u počítače. Když svítí sluníčko, láká je to přeci jen víc ven. Tráví prázdniny na táborech nebo u babiček. A samozřejmě i trošku jinak jedí. Ve stravě se najednou objevuje více ovoce i zeleniny. Také ta růst dětí výrazně ovlivňuje.

Na vývin dětí má velký vliv také sluneční záření. To pomáhá v tvorbě vitaminu D. Je nezbytný pro správný růst kostí a tím i celého těla.

Nedostatek vitamínu D u dětí: jak se projevuje jeho nedostatek a jak ho doplnit?

Nenechte dítě ponocovat

I když je v letních měsících trošku uvolněnější režim, rozhodně není pro vývin dítěte vhodné, aby dlouho ponocovalo. Nemusíte je zahánět do postele v sedm hodin, ale hlídejte dostatek spánku. Když dítě spí, tvoří se růstový hormon. Když spí málo, tvoří se ho méně a roste pomaleji.

Nejvíce se růstového hormonu tvoří asi dvě hodiny po usnutí, někdy v době mezi 23. a 24 hodinou. Proto je vhodné, aby dítě šlo spát někdy kolem deváté nebo desáté večer. Když jde spát déle, jeho biologické hodiny se tím rozladí a ovlivní i správnou tvorbu hormonů.

Vybíráte dovolenou pro sebe a malé děti? Jděte na to chytře

Kdy končí růst u dětí?

Rychlost růstu se liší v různých obdobích života. První roky nám dítě doslova roste před očima. Vždyť jen z jediné buňky vyroste během devíti měsíců zhruba na 50 centimetrů. Za jeden rok svého života vyroste asi o 25 centimetrů. Ve dvou letech se pak dostane přibližně na polovinu své předpokládané dospělé výšky.

Růstová rychlost se až do počátku puberty zpomaluje. U dívek je to asi do polovinu jedenácti let a u chlapců přibližně do 12,5 roku. Zatímco ve třech letech dítě vyroste cca o osm centimetrů za rok, těsně před nástupem puberty jen o pět centimetrů za rok.

Samotné dospívání trvá asi čtyři až pět let a v té době je typický pubertální růstový skok, kdy dívky vyrostou v průměru devět centimetrů za rok a chlapci ještě o centimetr víc. Pubertální růstový skok má svůj vrchol v roce před dosažením plné pohlavní zralosti.

U dívek končí růst kolem patnáctého roku a u chlapců až v sedmnácti či osmnácti letech.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Všimli jste si, že děti o prázdninách rostou rychleji než jindy? Zjistěte proč!