Menu
PředškolníVěk.cz
Maminky

S dětmi do kina. Kdy je správný čas na první návštěvu?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 4. 2019

Vašemu dítěti už minuly batolecí roky a vás možná napadlo, zda už je dost staré na to, abyste s ním navštívili kino. Dávají tam tolik krásných pohádkových příběhů a vy byste se také chtěli po dlouhé době někam podívat, i když to bude jen dětský film. Takže kdy je ideální čas vyrazit s dětmi do kina? Existuje vůbec nějaký limit?

Než se vydáte s dětmi do kina na jakýkoli film, měli byste mít jistotu, že u něj vydrží. Zvládne se doma dívat na kratší pohádky a opravdu příběh sledovat? Nebo nevydrží dvě minuty v klidu a televize běží v podstatě jen jako kulisa?

Společné chvíle a skvělý zážitek

Pro dítě je návštěva kina společně s rodiči naprosto ohromujícím zážitkem. Najednou vidí své oblíbené postavy v mnohem větším formátu, slyší ten dunivý zvuk a všechno je najednou tak nějak skutečnější. Mnozí považují kino dokonce za důležitou součást kultury v dětství. Musíte ovšem najít správný okamžik, kdy jít poprvé a vybrat i správný film. Rozhodně se vyvarujte jakéhokoliv napětí, násilí nebo zbytečně náročných scén.

Podle některých odborníků by měly být děti alespoň pětileté a zvládnout už kratší filmy. Mladší děti prý vnímají příběh v kině hodně emočně a nedokáží ještě příliš rozeznat skutečnost od fikce. Nemají potřebný nadhled. I starší děti se často rodičů chytají za ruce a potřebují ubezpečit, že to, co se děje na plátně, není skutečné.

Mnoho dětí se v temném kině, když mají před očima rychlý sled obrázků a kolem hlasitě duní zvuk, vystraší. U dětí do čtyř let, může dokonce v extrémních případech dojít k poškození sluchu, protože mají velice citlivé uši.

Jak naučit dítě hospodařit s penězi? Začněte už od školky

S dětmi do kina – jak na to správně?

  • Na první návštěvu vyberte film, který bude mít jednoduchý děj, bez násilí, náročných scén a příliš emočně vypjatý. U filmů většinou bývá uveden doporučený věk, ale příliš se na to nedá spoléhat. Raději si o něm sami něco přečtěte a zvažte, zda je pro vaše dítě vhodný nebo ne.
  • Rozhodně neplatí, čím delší, tím lepší. U malých dětí a při první návštěvě je naopak lepší kratší. Bohatě postačí pohádka do 40 minut. Víc už by dítě pozornost stejně neudrželo.
  • Film, který je určen pro malé děti, by neměl být tak hlučný jako klasické bijáky pro dospělé. Děti mají sluch přeci jen citlivější, a navíc jsou pro ně příliš hlasité zvuky zbytečně zatěžující a stresující.
  • Vybírejte příběhy, které mají krásný a veselý konec. Vše musí dopadnou dobře. Vhodný není ani otevřený konec. Alespoň ne na první návštěvu.

Myslíte si, že vaše dítě na společnou návštěvu kina ještě není zralé? To vůbec nevadí. Udělejte si filmový večer u vás doma. Připravte si něco dobrého k jídlu a pití. Lehněte si do postele nebo se k sobě přitulte na gauč a pusťte si oblíbenou pohádku. Možná si nakonec odnesete lepší zážitek než z kina.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

S dětmi do kina. Kdy je správný čas na první návštěvu?