Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Jak naučit dítě hospodařit s penězi? Začněte už od školky

Martina Mádlová

Martina Mádlová

4. 4. 2019

Splnit dětem všechna přání nejde úplně vždycky. Především ve chvíli, kdy se jedná o dost finančně náročné touhy. Malé děti těžko chápou, že si tu panenku za dva tisíce momentálně nemůžete dovolit nebo že je mnohem důležitější koupit právě teď nové boty. Má to ale jedno řešení. Naučte děti, jak rozumně nakládat s penězi a začněte včas.

Děti se nejsnadněji učí nápodobou, takže mu v první řadě musíte být dobrými vzory. Ty pak mohou s klidným svědomím následovat. Jenže jak na to, aby si vaše děti uvědomily, jaká je skutečná hodnota peněz a že nic není zadarmo. Připravíte je tak lépe na budoucnost a předejdete možným problémům.

Začněte už ve školce

Se zasvěcením do světa financí můžete začít velmi brzy (samozřejmě vysvětlení přizpůsobte jeho věku). Každá vývojová fáze malého a zvídavého člověka je velmi důležitá. Dá se říct, že platí „čím dříve, tím lépe“. I odborníci se shodují, že s osvětou můžete začít klidně už u tříletých dětí, kteří jsou velmi zvědaví a bystří. Začněte společnými hrami, které jim vše názorně ukáží (na obchod, na restauraci, na banku apod.). Můžete být pokladní, pošťačka, prodavačka. Prodávejte ovoce, knížky, hračky. Existují i různé společenské hry jako například Monopoly, které se prodávají i v dětské verzi. Peníze si můžete vyrobit z papíru nebo se dají i koupit (dětské samozřejmě).

S dětmi mluvte o penězích vždy otevřeně. Zároveň není třeba děti již od raného věku zbytečně strašit různými finančními nástrahami.

Kdy začít s hrou na hudební nástroj? A jaký zvolit?

Vysvětlete jim vše o penězích

Diskutujte se svými dětmi o tom, kde se peníze berou, co představují i jak fungují. Neopomíjejte i témata, kolik, co stojí nebo proč nelze nakupovat vše bezmyšlenkovitě a bezhlavě. Záleží jen na vás, jakým způsobem toto dítěti přiblížíte. Nejlépe víte, co na vaše potomky platí. Řekněte jim třeba to, že ten čas, který trávíte prací, je důležitý proto, abyste vydělali peníze. Za ty si pak můžete koupit hezké a důležité věci. Je ovšem potřeba s nimi zacházet opatrně, protože ten čas, kdy jste v práci a nemůžete být spolu, byste zbytečně vyhodili z okna.

S kapesným začněte brzy

Kapesné není jen přilepšení pro děti. Má tak trochu nahrazovat výplatu, kterou budou jednou v dospělosti pobírat. Každý měsíc mu vyplácejte stejnou částku, na které se předem dohodnete a ideálně i ve stejný den. Měly by si pak zvyknout na dobu, kdy musí s penězi vystačit. Když všechny utratí hned v prvních dnech, zbytek měsíce si už nekoupí lízátko nebo oblíbený časopis. Malé děti, které ještě hospodaření nezvládají, je vhodné nastavit týdenní formu výplaty.

S kapesným začněte klidně už v první třídě nebo u předškoláka. Rozhodně to není příliš brzy a nemusí být ani nikterak velké. Na začátku stačí jen pár desítek korun. Rozhodování o tom, jak s kapesným dítě naloží, nechce zcela na něm. Můžete s ním ovšem diskutovat o využití peněz či jejich šetření.

Jak naučit děti abecedu? Tipy na zábavné aktivity

Naučte děti i šetřit

S dětmi mluvte i o šetření. Je jasné, že ti nejmenší to z počátku nebudou příliš chápat, ale každé malé dítě baví strkat peníze do kasičky. Asi od desátého roku by už měly pravidelně z kapesného zaplatit i nějaký ten výdaj a trochu šetřit. Je jasné, že na nové kolo si našetří z kapesného jen těžko, ale můžete se domluvit, že když si naspoří třeba tisíc korun, zbytek mu doplatíte.

Výdělek pro děti

Kapesné má být pomůckou k tomu, aby se dítě naučilo správnému zacházení s penězi. Nemělo by být podmíněno nějakou prací doma (mytí nádobí, vysávání, utírání prachu apod.). S domácími pracemi by mělo dítě pomáhat běžně a rozhodně ne za úplatu. To ale neznamená, že nemůžete nabídnout nějaké peníze navíc za mimořádnou pomoc. Třeba za shrabání listí na zahradě nebo umytí auta.

Máte doma budoucího prvňáčka? Jak mu vybrat správnou aktovku do školy?

Dětský účet

Pokud se vám zdá, že vaše dítě už zvládá správu svých financí bez problémů, můžete zvážit pořízení jeho vlastního dětského účtu. Může to být už na základní škole nebo na střední. U některých účtů dostanete plnohodnotná dispoziční práva. Rodiče musí mít přehled o tom, jak děti s penězi hospodaří a zda jim něco na účtu zbývá. Pokud na něm zůstane každý měsíc nula, nehubujte je, ale raději si s nimi o tom promluvte. Bankovní účet pak řešte v bance. Často nabízí různé výhodné balíčky a později i přechod na běžný účet.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak naučit dítě hospodařit s penězi? Začněte už od školky