Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Sourozenci bez rivality. Jak nastavit mezi dětmi dobré vztahy?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

16. 9. 2019

I když si to často malujeme na růžovou, realita taková vždy být nemusí a naše děti se zkrátka neustále pošťuchují a bují mezi nimi určitá rivalita. Pokud to pozorujete i u těch svých, nic si z toho nedělejte. Je to totiž naprosto přirozený jev. Někdy ovšem bývá potřeba tyto projevy trochu zmírnit, protože už začnou přesahovat určitou mez. Jak to celé ukočírovat a usměrnit?

Nějaká ta rivalita a zdravá žárlivost bude mezi dvěma sourozenci panovat vždycky. Jen trošku zapřemýšlejte a uvidíte, že vás to občas popadne i dnes. Je to přirozená součást vztahu, musí být ale snesitelná a kultivovaná. Pak může mít dobrý vliv na charakter dítěte a učit ho přijímat a vyrovnávat se s různými situacemi, které se v běžném životě objevují. Díky tomu mohou pochopit, že ne vždy všechno v životě dostanou.

Když ovšem rivalita přesáhne své hranice, může být destruktivní a velmi závažná. Sourozenecké vztahy se mohou tak pokazit, že už je nejde ani napravit a někdy dojde k rozkolu i v celé rodině.

Tipy, jak ovlivnit rivalitu mezi sourozenci

 • Vždy je lepší některým situacím předcházet a nenechat je přijít. I v tomto případě raději myslete na prevenci, nečekejte, zda se děti nějak časem domluví a raději do prvního vážného konfliktu vstupte. Veďte děti už od malička ke vzájemnému respektu a slušnosti k sobě samým i lidem kolem sebe.
 • Buďte dětem příkladem. Protože když neustále nasazujte na své sourozence, hádáte se s nimi a vše vztahy jsou na bodu mrazu, těžko se vaše děti budou chovat jinak.
 • Konflikty mezi dětmi i dospělými jsou normální a přirozené. Jen se musí odehrávat v určitých mantinelech. Určité hranice si dohodněte předem a pokud je nepřekročí, nechte děti, ať si své konflikty řeší sami.
 • Děti mají mít možnost vyjádřit své emoce vůči sourozencům, i když jsou třeba negativní. Měly by ale být schopné to udělat bez použití vulgarit, agresivity a hrubosti. Hodí se jim to i do budoucího života. Je velmi důležité a zároveň těžké říct svůj názor bez strachu z toho, že nám za něj někdo vynadá. Dokázat si za ním stát, vymezit se a umět popsat své pocity, aniž bychom se uchylovali k vyvolávání konfliktů.
 • Stanovte pravidla vzájemného akceptovatelného i neakceptovatelného chování.
 • Nedávejte žádné nálepky. Neříkejte o jednom z dětí, že je horší, zlobivější nebo naopak hodnější než to druhé, i kdyby to byla pravda.
 • Rozhodně nepodporujte žalování. Dítě by za vámi mělo přijít jen v opravdu závažných situacích. To, že se na něj druhý sourozenec špatně podíval opravdu není důvod k oznamování a vy jim nemůžete pořád soudcovat.
 • Buďte nestranní a nestavte se na žádnou stranu ani jednoho z nich. Pokud musíte zasáhnout, popište spor mezi dětmi nahlas a řekněte jim, že je vám velmi líto, jak celá situace probíhá, je smutné, že na sebe křičí a nejsou schopni dojít k nějaké dohodě. Někdy může být i nezbytné na chvíli děti oddělit a nechat je, aby si celou věc o samotě promyslely.
 • Vzájemné vztahy spolu probírejte. Vysvětlujte, proč je dobré být na sebe hodní, půjčovat si věci, omluvit se apod.
 • Na každé ze svých dětí byste si měli občas najít čas a věnovat jej jen jemu. Protože musí vědět, že ho milujete a záleží vám na něm. Nezapomeňte také, že rodičovská láska má být bezpodmínečná a respektující, i když jedno dítě je třeba o něco klidnější a hodnější než to druhé.
 • V dětech podporujte týmového ducha a vymýšlejte jim povinnosti (ne všechny), které mohou společně vykonávat. Někdy se sice budete přitom chytat za hlavu, až se budou při spolupráci hádat, ale jinak se nenaučí spolu pracovat bez konfliktů, když to nebudou trénovat.

Jak zvládnout své emoce, když se dítě vzteká?

Mít sourozence je skvělé

Špatný vztah mezi sourozenci znamená, že všichni o hodně přichází. Je to totiž mimořádný vztah. Kdo jiný vám pomůže, když něco potřebujete. Kdo jiný vás objeme, když jste na dně. Kdo vám vždy rozumí a je vaše „krev“? Váš bratr nebo sestra. Mít skvělý vztah se sourozenci je prostě výhra v každém ohledu. Proto své děti veďte už od mala k tomu, aby si ho pěstovaly jako vzácnou květinu.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Sourozenci bez rivality. Jak nastavit mezi dětmi dobré vztahy?