Co dělá rodinu šťastnou? Užívají si každý den a stačí jim k tomu jednoduché, ale smysluplné způsoby. Jak na rodinný život plný co největší radosti? Máme pro vás ty nejlepší nápady.
Buďte spolu a užívejte si každý den. Jsou tak krátké a roky rychle ubývají. Naše nápady jsou velmi rychle a snadno realizovatelné. Vzpomínky ze společně strávených chvil jsou ale trvalé.
1. Plánujte společná dobrodružství
Vyrazit společně za dobrodružstvím je mnohem snazší, když se dostatečně připravíte. Rodiny, které to chápou a mají naplánovaný herní plán pro zábavu, mají jistotu toho, že nevzniknou žádná hluchá místa.
Skvělým tipem je nástěnka, kterou si pověsíte na dobře viditelné místo, kam si budete připínat místa a destinace, která byste chtěli navštívit. Nejčastěji to mohou být různé nápady na výlety (na zajímavý zámek, výlet k vodopádu, zajímavá akce apod.). Vždy když nějaký výlet absolvujete, cedulku sundejte.
Udělat to můžete i jinak a naplnit tři látkové pytlíky skvělými nápady na kartičkách. Nejjednodušší aktivity, například piknik v parku, budou v jednom pytlíčku, časově náročnější nebo finančně nákladnější (návštěva muzea, zoo, zábavný park) v jiném sáčku a nejvíce náročné aktivity pak v tom třetím. Pak podle množství volného času i peněz taháte lístečky z různých pytlíků.
2. Udělejte z domova zábavnou zónu
Vytvořte doma dostatečný prostor pro hry, kreativitu i odpočinek. To dělá z vašeho bydlení ten pravý domov. Můžete jim třeba vyhradit kousek zdi nebo třeba i okna a nechat je malovat vhodnými barvami, podle jejich fantazie. Nechte třeba natřít zeď omyvatelnou barvou a pak vás nic nebude trápit.
Děti milují úkryty, domečky a skrýše. Přeměňte nějaké místo ve svém domě na tajemný úkryt. Máte volný prostor pod schody? Tam by to bylo ideální. Dobře poslouží i vyvýšená postel a prostor pod ní. Uvidíte, kolik času tam děti stráví hraním si, četbou i odpočinkem. A kdoví, možná se tam někdy na chvilku schováte i vy.
3. I malé věci si zaslouží oslavu
Proč byste měli slavit jen, když má někdo narozeniny nebo o vánočních svátcích. Hledejte důvody, proč slavit kdykoliv, když máte chuť. Důvod není nikdy důležitý, na čem záleží, je vaše rodina.
Zkuste třeba jednou za pár měsíců pořádat malý večírek, kde nejsou žádní jiní hosté mimo vaší rodiny. Děti mohou pomáhat s přípravou i vymýšlením aktivit. Pusťte si společně oblíbený film, hrajte hry a připravte dobré jídlo. Ten čas, který spolu takto strávíte, je k nezaplacení.
4. Zmenšete mezeru mezi hraním a učením
Jak rozšířit vědomosti vašich dětí? Nejlépe zábavně. Mnoho rodin se učí tak, že dávají dětem při učení dostatek času na zvědavost i průzkum.
Udělejte si rodinný čtenářský kroužek. Zejména tehdy, když vaše dítě rádo čte. Vyberte jako rodina společně nějakou knihu, během dne nahlas čtěte nějakou část a večer se o ní bavte.
Naučte děti abecedu zábavnou formou. Pořádejte večírky vždy s tématem nějakého písmene abecedy. Každému se dostane vlastní příležitost a večírky udělají vašeho předškoláka šťastným. Zároveň se naučí jednotlivá písmena opravdu perfektně.
Děti milují pokusy. Vytvořte si svou vědeckou laboratoř. K dostání jsou různorodé a zábavné sady, které nadchnou každého malého vědátora. Nezapomeňte na opravdový laboratorní plášť, mikroskop a rukavice.
5. Naplňte svůj život sladkým překvapením
Děti sice mají rády rutiny, ale to vůbec neznamená, že je nepotěší nečekaná překvapení. Vezměte je na výlet a nechte je hádat cíl vaší cesty. Dejte jim jen pár indicií, poraďte s oblečením, aby byly oblečeny vhodně, a to je vše. Uvidíte, jak se budou těšit a jakou radost jim způsobí už jen samotné očekávání. Bude to aquapark? Výlet do přírody? Nebo na památky?
Překvapte i ostatní. Někdy je fajn vybočit z davu a chovat se úplně jinde. Klidně i na veřejnosti. Co se třeba vydat na nádraží a zamávat každému odjíždějícímu vlaku? Děti to rozhodně baví a uvidíte, jaké potěšení způsobíte i všem ostatním.
6. Zapojte kreativní myšlení
Zábava je opravdu stav mysli. Když se budete dostatečně snažit, uvidíte tu změnu. Vaše rodina začne jen zářit. S trochou kreativního myšlení vyloučíte zklamání a přijde jen potěšení.
Udělejte si svůj domácí veletrh. Každý by na něj měl něčím přispět, aby mohl na rodinný veletrh vstoupit. Mohou to být umělecká díla, domácí sušenky, květiny apod. Připravte různé soutěže v podobě skákání v pytlík, pojídání melounu nebo skákání na trampolíně.
7. Pracují formou hry
Domácí práce mohou být někdy hodně otravné a nudné. Proto je řešte trochu jinak. Je jasné, že musí být hotové, ale také vás to může i hodně bavit.
Skládání prádla nepatří mezi nejoblíbenější činnosti. Co z toho udělat tak trochu závod. Každý dostane stejnou hromádku. Odpočítejte start a vrhněte se na to. Kdo bude první, vyhrává. Cenu můžete určit. Třeba to, že kdo prohraje, odnosí všechny složené kopičky na svá místa do skříní. Ale pozor. Oblečení musí být opravdu poctivě složené.
Závodit můžete i v jiných činnostech. Nastavte si stopky a snažte se porazit svůj vlastní rekord při skládání myčky, vyhazování odpadků, vysáváním apod.
Nadchněte děti pro úklid a schovejte na různých místech po domě odměny nebo různé indicie k tomu, aby se dostaly až k pokladu. Nemusí to být nic velkého. Stačí jen to, že si vítěz vybere své oblíbené jídlo, které mu uvaříte nebo místo příštího výletu. Při vysávání nebo utírání prachu dítě jistojistě vleze i do těch nejmenších skulinek, aby našlo.