Menu
PředškolníVěk.cz
Zdraví dětí

Tupozrakost u dětí. Jak ji odhalit včas?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

4. 7. 2019

Zdá se vám, že vaše dítě nějak špatně vidí? Raději navštivte očního lékaře. Ideálně ještě před tím, než půjde do první třídy, protože potřebuje dobře vidět na tabuli. Závažná vada je i tupozrakost u dětí, a právě ona přináší vysoké riziko trvalého poškození zraku. Dá se ale léčit.

Tupozrakost neboli ambylopie se nejvíce objevuje v raném dětství, způsobuje sníženou schopnost vidění. Příčinou může být vyšší dioptrická vada, velký rozdíl v dioptriích mezi očima, astigmatismus, šilhání, vrozený šedý zákal i úraz oka. Svou roli hraje i dědičnost.

Proč vzniká tupozrakost u dětí?

Tupozrakost se vyznačuje horší zrakovou ostrostí, kterou způsobuje nenormální vývoj vidění. Je nutné na ní přijít včas, nejpozději v předškolním věku, protože jinak hrozí riziko těžké zrakové vady na postiženém oku, se kterou už nelze nic dělat. V dospělosti už se tupozrakost v podstatě léčit nedá. Většinou postihuje jen jedno oko, ale existují i případy, kdy jsou zasaženy obě.

Jak poznat tupozrakost u dětí?

Na tupozrakost se často přijde jen při náhodném očním vyšetření. Děti ani nemusí pociťovat žádné potíže, protože zdravé oko zvládne vše i za to nemocné. Vjemy z druhého oka dítěti ani nechybí a vlastně vůbec neví, že je nepoužívá. Pokud je tento stav dlouhotrvající, dojde ke ztrátě prostorového a hloubkového vidění. Dítě začne špatně odhadovat vzdálenost, příliš dobře se neorientuje, zakopává, vráží do nábytku a celkově působí neohrabaně. Typické bývá i naklánění hlavy na stranu a přivírání nebo mhouření jednoho oka.

Brýle a děti. V jakých případech je musí nosit? Je možné se očních vad zbavit?

Důležitá je prevence a včasná diagnóza

Pokud chcete, aby dítě nemělo do budoucna žádné potíže, myslete na preventivní prohlídky, a to zejména v případě, kdy dítě šilhá i po šesti měsících věku. Také ve chvíli, kdy se už nějaké takové onemocnění u vás v rodině vyskytlo. Dítě s tupozrakostí nemocné oko nepoužívá a základem léčby je donutit je opět pracovat. Mozek totiž zpracovává obraz jen zdravého oka a potřebuje zpracovávat i obraz z toho druhého. Nejčastěji se volí možnost zakrytí zdravého oka, obvykle pomocí okluzoru nebo očních náplastí.

Tupozrakost a cvičení

Mimo nošení okluzoru se při léčbě tupozrakosti zařazuje speciální cvičení. To posiluje slabší oko a rozvíjí jeho zrakové funkce. Cvičení je nutné zařadit velmi brzy. Ideální už mezi třetím a pátým rokem věku dítěte. Dá se použít ještě i u starších dětí, ale po osmém roce už je naděje na odstranění tupozrakosti velmi malá.

Speciální cvičení (pleoptická) mají za cíl rozvíjet vnímání světelných podnětů, barvocitu, zlepšení prostorové orientace apod. Využívá přirozenou hravost a fantazii dítěte. Léčba tupozrakosti je dlouhodobá, vyžaduje velkou míru trpělivosti, důslednost a úzkou spolupráci rodičů i dětí.

Dyspraxie u dětí: proč dokáže tolik zkomplikovat život?

Neléčená tupozrakost znamená doživotní omezení

Když se onemocnění nepodchytí včas nebo nedojde k rychlé léčbě, dochází k celoživotnímu poškození zraku. Někdy má tupozrakost za následek i oslepnutí nemocného oka. Děti s tímto handicapem se rychleji unaví, špatně se soustředí a zlobí. I v běžném životě přichází problémy a tupozrakost znamená velké omezení. Hlavně při volnočasových aktivitách, sportování apod. Také je nutné počítat s tím, že některá zaměstnání jsou tabu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tupozrakost u dětí. Jak ji odhalit včas?