Menu
PředškolníVěk.cz
Zdraví dětí

Brýle a děti. V jakých případech je musí nosit? Je možné se očních vad zbavit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

3. 4. 2019

Možná si říkáte, že koupit dítěti brýle musí zvládnout každý. Jenže při jejich výběru se dá nadělat poměrně dost chyb. Jaké patří k nejčastějším? Ignorování přání dítěte či výběr těch nejlevnějších. Myslíte také na na prevenci a posilování zdraví očí? Odpovědi na všechny otázky se dozvíte v článku.  

Dítě musí mít své brýle rádo, jinak je nebude chtít nosit, ale naopak se za ně bude stydět. Často se tak stane, že je sundá v podstatě ihned, jak se za ním zavřou dveře. Pro malého člověka může být problém už samotný fakt, že brýle musí nosit. Co teprve pak, když ho rodiče přinutí nosit něco, co se mu hrozně nelíbí. Neudělejte při výběru správných brýlí zbytečné chyby. A víte, kdy je vaše dítě může potřebovat?

Brýle a děti

Brýle patří k nejstarším dioptrickým pomůckám a stále jsou velmi důležitým pomocníkem optiků. Dá se říct, že zažívají doslova renesanci. Dají se s nimi vyřešit různé dioptrické vady. Dítě najednou bez obtíží vidí na dálku nebo do blízka. Mohou se nasadit i u pacientů s dvojitým viděním nebo šilháním. Za brýle se rozhodně nikdo nemusí stydět. A je to dobře. Protože jen u dětí je asi 15 % těch, kdo je z nějakého důvodu potřebují. U jakých očních vad je důležité nošení brýlí u dětí?

Dalekozrakost

Dítě trpící dalekozrakostí vidí hůř do dálky i na blízko. Jestliže dalekozrakost nepřesahuje dvě až tři dioptrie a nesnižuje zrakovou ostrost, není nutné nosit brýle. Pokud se ale objevuje i šilhání, už se jim dítě nevyhne. Existují také bifokální brýle, které mají horní část na dálku a dolní část na čtení.

Krátkozrakost u dětí

Tato dioptrická vada je často daná geneticky a v dětském věku se vyskytuje poměrně hodně. Krátkozraké dítě vidí špatně do dálky, ale blízko dobře. Dítě, které trpí krátkozrakostí se projevuje tak, že mhouří oči, dává si hračky blízko, aby na ně vidělo, někdy ho i může bolet hlava).

Astigmatismus

Děti s touto vadou vidí pokřiveně a neostře okolní předměty. V brýlích, které nosí, musí mít torická sklad, která upravují rozdílnou lomivost oka v na sebe kolmých rovinách.

Koktavost u dětí. Co ji způsobuje a jak ji vyřešit?

Jak vybrat brýle pro děti?

Výběr ideálních brýlí pro vaše ratolesti může být poměrně náročný. Musí nejen dobře vypadat, ale obroučky by měly skvěle sedět, netlačit na hlavu, uši nebo nos. Měly by být také pružné, aby dítě neporanily při pádu. Nezapomeňte, že často běhají, skáčou, dělají kotrmelce. Ty nejmenší děti je musí mít fixované k hlavičce, aby se jim nehýbaly.  Vybírejte zdravotně nezávadný materiál, lehký a stabilní. Obroučky mohou být vyrobené z kovu i plastu. Na trhu je opravdu obrovský výběr všech možných provedení, barev i materiálů a je to dobře, protože děti bývají nároční zákazníci.

Neméně důležitá jsou i skla. Na prvním místě se v tomto případě stále udržují skleněné brýlové čočky, které jsou velmi dobře průhledné a mají výhodné refrakční vlastnosti. U dětí se ale častěji používají plastová skla, která jen tak nezničí a nemohou se poranit. Jsou také lehká a mohou mít UV filtr či antireflexní povrchovou úpravu. Jejich nevýhodou je to, že se snadno poškrábou.

Velmi důležité je nevybírat brýle podle nejnižší ceny někde v supermarketu. Nejen, že nebudou vůbec kvalitní, ale tamní personál v této problematice rozhodně nebude proškolený a nedokáže vám správně poradit.

Nedostatek vitamínu D u dětí: jak se projevuje jeho nedostatek a jak ho doplnit?

Jak pomoci očím k udržení zdraví?

Někteří odborníci jsou toho názoru, že dětské vady očí se dají odstranit s trochou snahy a cviku bez operace i nošení brýlí. Mnoho lidí, kteří svým dětem pořídilo brýle je přesvědčeno o tom, že se dítěti oční vada ještě zhoršila a za rok muselo mít víc dioptrií než předtím. Zda je to pravda nebo ne se už musíte rozhodnout sami. Následující tipy ale vašemu dítěti rozhodně neuškodí.

  • Pobyt na přirozeném světle: podle odborných studií by měl každý člověk trávit minimálně půl hodiny denně venku na přirozeném světle. Brýle sundejte. Pobyt za sklem je málo. Rozhodně to však neznamená, že se máte dívat přímo do slunce. Prostě jděte s dětmi ven a nechte je užívat si.
  • Zdravá a vyvážená strava: v jídelníčku dítěte by mělo být hodně zeleniny a ovoce (špenát, kapusta, salát apod.). Šetřete s bílým cukrem. K pití je nejlepší voda.
  • Omezte televizi i počítač: nepřirozený zdroj světla také není příliš vhodný a ovlivňuje kvalitu zraku. Nenechte děti sedět u televize déle než 30 minut v celku.
  • Pohyb: pohyb zaručuje okysličování organismu. Nejlépe někde venku.
  • Odkládejte brýle: jestliže vaše dítě brýle nosí, mělo by je, podle vyjádření některých odborníků, odkládat co nejčastěji.

Aby se dítě jednoho krásného dne zbavilo brýlí, je nutné zrak cvičit a trénovat. Můžete tak zvýšit zrakovou ostrost, snížit počet dioptrií a možná se nakonec brýlí i zbavit. Čím dříve s tím začnete, tím rychleji přijdou výsledky. Existují různé cviky na krátkozrakost i ostatní vady. Ale existují i účinné techniky pro odstranění složitějších problémů (šilhání, tupozrakost).

Brýle jako takové mají v určitých případech určitě své opodstatnění. Ale pokud je možné se jich úplně zbavit, byla by škoda to nezkusit. A u dětí obzvlášť.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Brýle a děti. V jakých případech je musí nosit? Je možné se očních vad zbavit?