Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Znáte pojem nomofóbie? Strach ze ztráty telefonu či signálu může hrozit i vašemu dítěti

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 8. 2019

Má hrůzu z toho, že nemá u sebe svůj mobil? Vzteká se, když nejde internet? Pak vězte, že vašeho potomka se s velkou pravděpodobností týká nomofóbie neboli úzkostná porucha spočívající v závislosti na mobilu. Že jste nevěděli, že existuje označení i pro takovou fobii? Tak teď už to víte. Jak ji včas odhalit?

I když se závislost týká především mladších generací, i mnoho dospělých lidí a možná se dá říct, že většina, si dnes nedokáže bez mobilu v ruce představit ani hodinu, natož třeba den a víc.

Co je to nomofobie?

Samotný pojem pochází z anglického výrazu „no mobile phone phobia“ a znamená strach z toho, že se ztratí mobilní signál, vybije baterie nebo zůstane telefon někde zapomenutý či ztracený. Vzniká na základě až patologické závislosti na tomto chytrém zařízení, a to bohužel často i u dětí.

Z proběhlých průzkumu vyšlo najevo, že se člověk podívá v průměru na svůj telefon až 150krát denně. Postupně je čím dál těžší soustředit se na něco jiného a souvislejšího. Podle výsledků také podléhají závislosti více ženy než muži, a ještě více děti během svého dospívání. Dokonce až 70 % dospívajících je nomofóbií ohroženo.

Příznaky nomofobie

Jak poznáte, že není něco v pořádku a měli byste začít přemýšlet nad tím, jak používání mobilního telefonu u svého dítěte eliminovat? Sledujte jeho chování.

  • Dítě je nervózní, když nemá svůj telefon u sebe. Pokud mu přístroj zakážeme, dokáže být úplně vykolejené a vzteklé.
  • Není schopné telefon ani na chvilku vypnout, protože co kdyby….
  • Na každou zprávu je nutné okamžitě reagovat.
  • Vytočí ho, když se telefon vybije a nemá nabíječku. To stejné, když nefunguje internet.
  • S mobilem i spí a klidně i uprostřed noci kontroluje, zda mu někdo „nelajknul status“, nepřišla nová zpráva apod.
  • Telefon musí mít v ruce za jakékoliv situace.

Tajemství šťastných rodin. Jak si udělat každý den výjimečný?

V čem spočívá největší nebezpečí?

Někteří odborníci přirovnávají telefon k drogám a alkoholů. Když dáte dítěti telefon, je to podle nich to samé, jako kdybyste jim dali láhev vína. Jiní psychologové jsou ve svých závěrech trochu umírněnější. Zatím ani neexistují žádné průkazné výsledky studií na toto téma. Všichni se ale shodují na tom, že má nomofóbie velký vliv na emoční rovinu u mládeže, která má kvůli nadužívání elektronických zařízení velký problém vyjádřit své pocity v realitě. Na sítí dokáží říct v podstatě cokoliv, z očí do očí už ne. Mají problém s kontaktem mezi sebou a obtížněji navazují vztahy.

Nomofóbie ovlivňuje i školní výsledky

Závislost na telefonu může dítě dosti výrazně zasahovat do života. Proto mu jej začněte omezovat včas. Projevuje se různě.

  • Dítě začne špatné spát, protože musí neustále kontrolovat telefon a nedovolí svému tělu odpočívat.
  • Zhorší se školní výsledky, protože se dítě nedokáže dostatečně soustředit.
  • Jakmile má dělat nějakou aktivitu, kde nemůže používat telefon, má s tím problém.
  • Zhoršuje se jeho socializace, navazování vztahu a emoční vazby.

Jak mluvit se svými dětmi o globálním oteplování? Zapojte děti do ochrany přírody

Jak s nomofóbií bojovat?

V první řadě si musíte uvědomit, jak jste na tom s mobilem vy sami. Pokud totiž vidí dítě v rukou rodičů neustále telefon, těžko jim vysvětlíte, proč ony nesmějí, a že jim může škodit. Zaveďte proto několik pravidel a dodržujte je všichni.

  • Doma nemějte telefon neustále v ruce. Dejte ho do jiné místnosti, než kde právě jste.
  • Na noc si ho vypněte, a pokud ho nepoužíváte jako budík, nechte ho mimo ložnici.
  • Z domu odcházejte bez telefonu. Samozřejmě jen tehdy, když nejdete do práce, kde ho potřebujete. Ale třeba na procházku si ho brát nemusíte.
  • Vymažte všechny hry z telefonu. Odinstalujte aplikace a nejlépe i zrušte profily na sociálních sítí. Svoje a také dítěte.
  • Můžete zkusit omezit i počet dat v telefonu. Existují aplikace, které dokáží pohlídat čas strávený na Facebooku i jiných sociálních sítích a dokáží motivovat třeba tak, že vás virtuálně odmění, pokud dokážete nastavený plán plnit.
  • Zkuste si během dne určit chvilky, kdy si mobil zkrátka zakážete (při jídle, po probuzení, těsně před spaním, v určitých hodinách apod.).

Pokud žádná z vašich restrikcí nebude mít úspěch a dítě se mobilu nebude chtít vzdát, možná je nejlepší poradit se s nějakým odborníkem na závislost. Pozor si ovšem dejte na různé seance digitálního detoxu, protože je to často jen příležitost, jak z vás vytáhnout nějaké peníze.

Nomofóbie se překonat určitě dá. Chce to ale trpělivost a pevnou vůli. Pokud vaše dítě ještě mobilní telefon nemá nebo zatím jen občas na pohádky nebo vzdělávací aktivity, myslete už dnes na prevenci, abyste v budoucnu nemuseli řešit jeho závislost.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Znáte pojem nomofóbie? Strach ze ztráty telefonu či signálu může hrozit i vašemu dítěti