Menu
PředškolníVěk.cz
Kroužky a vzdělávání dětí

10 dovedností, které by vaše dítě mělo ovládat do svých deseti let

Martina Mádlová

Martina Mádlová

7. 7. 2019

My rodiče máme často tendenci děti podceňovat a ze strachu, že se jim něco stane, jim raději nesvěřujeme žádnou práci. „Vždyť je na to ještě malý.“ To je častá věta nejedné maminky. Ony jsou ale mnohem schopnější, než si vůbec uvědomujeme. Dokonce i předškoláci už ledacos zvládnou a je velmi důležité naučit je vše, co se jim v životě bude hodit.

V dnešním moderním světě plném neustále se rozvíjejících technologií je až příliš snadné vynechat výuku praktických životních dovedností u dětí, ať už je to mytí nádobí, napsání dopisu nebo třeba čtení v mapě. Nedávna studie bezpečnostní společnosti AVG zjistila, že zatímco 58 % dětí ve věku od 3 do 5 let v USA dokáže pomocí svého smartphonu najít cestu, jen 15 % z nich by si dokázalo udělat snídani. Z toho vyplývá jediné. Mnoho rodičů se snaží dělat pro své děti vše, místo toho, aby je učilo, jak se o sebe postarat. Začněte i vy vaše dítě učit potřebné životní dovednosti a navedete ho tak na cestu k nezávislosti.

1. Praní prádla

Mnoho dospívajících lidí dělá prestižní vysokou školu, a přitom nemají ponětí, jak vyprat oblečení. Nedovolte, aby to potkalo i vaše dítě. Učit se pracovat s pračkou a sušičkou zvládnou děti kolem šesti let. Naučte je celý proces. Jak vkládat prádlo a správně ho roztřídit, jaký program zvolit, kolik pracího přípravku apod. Nemusí být všechno dokonalé a nejspíš vám vaše ratolest i nějaké prádlo zničí, až hodí červenou ponožku do bílého prádla, ale to nevadí. Důležitá je chuť do práce a snaha o to, aby se děti něco naučily.

Jak naučit děti uklízet s radostí bez vzteku a pláče?

2. Sázení rostlin

Spousta předškoláků si pěstuje nějaká semínka ve školce, ale o tom, jak se správně sází rostliny na zahradě nemají ani tušení. Pokud tu možnost máte, zapojte je i do zahradnických prací. Jak na to:

  • řekněte dítěti, aby vykopalo díru, která musí být o něco větší než nádoba, ve které je rostlina,
  • vyndejte rostlinu z květináče a vložte do díry, dítě ji může jemně zatlačit a nahrnout kolem zeminu,
  • pořiďte malou dětskou konvičku a nechte svou dceru či syna zalévat. Bývá to ta nejoblíbenější činnost,
  • ve věku 6 nebo 7 let už může dítko odstranit květináček samo. Vysvětlete mu, jak to má udělat, aby nepoškodilo kořeny rostliny a hezky ji vyndalo ven.

3. Zatloukání hřebíku

I zatloukání hřebíků do dřeva patří k dětství a vy byste své dítě o tento zážitek neměli ochudit jen kvůli svému strachu. Půjčte dítěti kladivo a sežeňte nějaké měkké dřevo pro začátek (borovice, topol apod.). Zařiďte, že bude držet na místě, třeba pomocí svorek nebo svěráku nebo nějaký špalík postavte na zem. Hřebíky vyberte takové, které mají širokou hlavu. Nejdřív několikrát ukažte celý postup a zpočátku můžete přidržovat dítěti i ruku. Postupně to určitě bude chtít zkusit samo. Můžete jen třeba lehce hřebík zatlouct do dřeva, aby nepadal. Zbytek už nechte na dítěti.

10 tipů na zdravé svačinky pro děti (nejen) na cesty

4. Zabalení dárku

I děti určitě budou chtít dávat dárečky svým blízkým a měly by je tedy umět zabalit. Předškoláci mohou balíček jen lehce zabalit do papíru a přelepit páskou. Na papír mohou klidně něco namalovat podle své fantazie. Větší děti už se mohou zapojit mnohem víc.

5. Psaní dopisu

Pamatujete si, jak nadšení jste byli, když vám na táboře chodily od rodičů pohledy nebo jak nedočkavě jste četli dopis od babičky či kamaráda? Vaše děti by tyto vzpomínky měly mít také. Ti menší mohou zatím obsah dopisu jen diktovat a něco k textu přimalovat, přidat na dopis své razítko a vložit do poštovní schránky. Starší děti už si text napíší samy. Vy je musíte naučit, kam se píše adresa, jak má dopis vypadat apod. Pokud se učí nějaký cizí jazyk, je skvělou možností, jak si ho zlepšit, právě korespondence s někým ze zahraničí.

6. Navigace

Dnes si může sice GPS systém koupit úplně každý, ale ne vždy se na ně dá úplně spolehnout. Stačí, aby vám chyběla aktualizace, aby se navigace zasekla nebo jste jí prostě zapomněli. Proto je důležité umět číst v mapě, a to třeba i v té mobilní. Nemusíte mít nutně tištěnou. Jak to naučit děti?

  • Hledejte poklad: mapy se možná zdají trochu nudné, ale ne když je použijete k hledání pokladu. Ukryjte hračky nebo dobroty ve vašem dvoře a pak nakreslete jednoduchou skicu s místem, kde bude označeno umístění cíle. Tuto hru mohou hrát i tříleté nebo čtyřleté děti.
  • Nechte se vést: zoologické zahrady, muzea, parky apod. mají barevné a snadno čitelné mapy. Nechte svého předškoláka, aby si prohlédl mapu a pak vás vedl po cestě. Starší děti už mohou chodit z bodu A do bodu B.

7. Příprava jednoduchého jídla

Děti rády pomáhají s jídlem a vy v nich toto nadšení rozhodně podporujte. Přidělte mu takovou činnost, aby proběhlo vše v klidu a obrňte se trpělivostí, až se rozsype mouka a popadají skořápky od vajíček. Co zkusit jako první a jednoduché jídlo snídani? Stačí jen nandat do misek ovoce a přidat jogurt. Starší děti už umí vyrobit i sendvič, smoothies, salát apod. Nechte je krájet rajčata, okurky, mrkev, brambory a míchat něco v hrnci. V deseti letech už dokáží obsluhovat varnou desku nebo třeba i troubu. Důležité je vštípení bezpečnostních pravidel už od malička.

Ignoruje vaše dítě slůvko „ne“? Jděte na něj jinak

8. Umývání koupelny

Menší děti mohou otírat dlaždičky nebo umyvadlo poté, co si vyčistí zuby. Dokáží i leštit baterie apod. Školáci už mohou čistit záchodové prkénko, mísu apod. prostředkem určeným na čištění těchto míst. Poté si musí dobře umýt ruce. Používat můžete i netoxickou variantu čištění. Stačí posypat mísu jedlou sodou, nechat chvíli působit a zalít octem. Pak už se jen vydrhne štětkou.

9. První pomoc

Každý člověk by měl umět poskytnout první pomoc, proto učte děti už v mladém věku, že se při pohledu na krev nemá hroutit, ale snažit se pomoci, pokud je to možné. Naučte ho obvazovat rány, desinfikovat, umýt vodou škrábanec apod. A každé dítě by mělo vědět, kam volat, když se někomu něco stane.

10. Rozumné nakupování

Už odmalička vštěpujte dětem myšlenku, že při nakupování mají přemýšlet a nebrat vše, co vidí v regálech. Vysvětlete vše, co děláte při nákupech. Zmiňte ceny nahlas a popisujte své volby. Řekněte dítěti, proč mu nemůžete koupit to či ono, že na to zrovna nemáte peníze a musí tedy nyní počkat.

Nechte je občas zaplatit. Dejte mu do ruky peníze a pak určete, co má koupit. Můžete si i zahrát hru s potravinami. V supermarketu pošlete své dítě, aby našlo nějakou potravinu, která bude za výhodnou cenu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

10 dovedností, které by vaše dítě mělo ovládat do svých deseti let