Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Jak naučit děti uklízet s radostí bez vzteku a pláče?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 5. 2019

Děti se rodí s různými talenty a jedním z nich je i talent dělat nepořádek. Určitě to také znáte. Večer byste si rádi udělali dobrý čaj, pustili zajímavý pořad nebo se začetli do hezké knížky a hodili nohy na stůl. Jenže ouha. Jen na cestě k lednici zakopnete o deset autíček a seberete pět panenek. Než se dostanete k odpočinku, je tak akorát čas na spánek. Proto je potřeba naučit děti uklízet, protože nemůžete každý večer nebo den dělat otroka a uklízet vše za ně. Jenže, jak na to?

I když své děti milujete, nemůžete za ně dělat všechno a místo toho, abyste se večer věnovali chvilku sami sobě, po nich ještě uklízeli. Zároveň ale není správné, abyste je nutili k uklízení křikem nebo dokonce bitím. Jde to naštěstí i jinak a my vám teď poradíme, jak na to.

Jaké chyby dělají rodiče nejčastěji?

Než přistoupíme k samotnému řešení, musíme ještě zmínit tři chyby, které rodiče dělají, když chtějí naučit své děti uklízet.

Neustálé připomínky

Rodiče neustále své děti obtěžují připomínkami: „Už to máš hotové?“, „Musím ti to neustále připomínat?“, „To si děláš srandu, že to ještě nemáš?“ Jak se asi může dítě cítit, když ne otráveně, naštvaně a odmítavě. Když je budete neustále kontrolovat, natruc neuklidí, a navíc si uklízení zařadí mezi velmi otravné povinnosti, při kterých rodiče stále prudí.

Příkazy

Ani tato chyba vám nikdy nepomůže. Neříkejte dětem věty: „Uklízení je povinnost, já také musím uklízet a ty taky.“, „Jdi to uklidit a hned!“ Dítě bude uklízet jen pod tlakem nebo se spolehne na to, že nakonec nevydržíte a uděláte to za něj.

Dítě se naučí napodobováním

Spoléháte na to, že když budete uklízet za své děti, že to od vás odkoukají a začnou nakonec uklízet také? Moc na to nespoléhejte. Pokud jim děláte veškerý servis, nemají žádný důvod, proč by měly přiložit ruku k dílů. A škodíte jim i do budoucnosti, protože si zvyknou na to, že doma nic nemusí a budou to vyžadovat i od svých budoucích partnerů.

Jak naučit dětí přijímat odpovědnost za své chování?

Jak naučit děti uklízet?

A jak děti naučit uklízet tak, aby je to bavilo a neměly úklid za nudnou činnost, kterou dělají jen proto, že musí?

Vyjednávejte a udělejte z uklízení zábavu

Zapomeňte na přílišnou přísnost a zkuste vyjednávat. Rozhodně za úklid nedávejte čokolády a bonbony, ale udělejte si z úklidu zábavu. A v této chvíli můžete využít i to napodobování. Pusťte si dobrou muziku, při úklidu tancujte a usmívejte se. Uvidíte, že to strhne i vaše dítě. A když nebudete vědět co, zeptejte se své ratolesti. Děti mají dobré nápady a vy pak můžete jen nápad doladit. Když vás oba bude úklid těšit, nestane se z něj velká otrava, ale příjemná zábava.

Dejte dítěti důvěru

Děti se rády opičí a toho můžete využít. Až budete utírat prach, nechte dítě, ať vám pomůže. Když uvidí, jak mu věříte, bude na sebe velice hrdé a zjistí, že je pro něj uklízení nejlepší věcí na světě. Požádejte ho o pomoc každý den nebo třeba ob den vždy jen na chvilku. Můžete mu říct, že plyšáci potřebují spát a když budou ležet na podlaze, tak se pořádně nevyspí.

Když dítě přijme zodpovědnost za své věci a úklid, přestaňte ho sledovat a neustále trápit poznámkami. Nejspíš nevydržíte do pokoje alespoň nakouknout, zda je v něm opravdu uklizeno. Udělejte to ale nenápadně, aby si toho nevšimlo. Zodpovědnost předejte vždy. Nemusí to být jen při úklidu. Odpovězte si na některé otázky. Je dětský pokoj moje odpovědnost nebo odpovědnost mých dětí?

Důležitým bodem je i to, že nesmíte dítěti vyčítat chyby při úklidu. Je jasné, že neuklízí tak, jak byste si úplně představovala. Nezapomeňte ale, že se teprve učí.

Jak naučit předškoláka spát o samotě? 7 tipů, které vám uvolní ložnici

Uklízejte hrou

Z úklidu udělejte velkou zábavu. Můžete vymyslet různé soutěže. Zkuste třeba závodit. Dejte limit pěti minut a řekněte, že kdo dokáže uklidit rozházené hračky do doby, než uběhnou, vyhraje nějakou cenu. Děti milují soutěže a hry, určitě si je tak získáte.

Také jim vysvětlete, že je lepší vyndat z krabice jen hračku, se kterou si chtějí hrát, a ne vysypat celou krabici. Až už je nebude hra s konkrétní hračkou bavit, měly by ji uklidit a teprve pak si vzít další. Tím si ušetří i zdlouhavý úklid.

Hračky mají svá místa

Dítě by nemělo házet hračky jen tak halabala do krabic a poliček, i když tam vůbec nepatří. Mají svá určená místa a vy trvejte na tom, aby je tam také uklízelo. Jinak váš problém moc vyřešený nebude, protože stejně pak půjdete a uklidíte to správně.

Jak motivovat děti k učení bez boje a zbytečných hádek?

Proste a děkujte

Rodiče často zapomínají, že i dětem by měli být vděční za jejich pomoc, i když jsou ještě malí. Učíte je, že mají hezky poprosit a poděkovat v podstatě každému, ale vy sami jim jen málokdy řeknete, že si vážíte jejich pomoci, že je o pomoc prosíte a že za ní děkujete. Začněte to dělat a myslete to upřímně.

A ještě jedna rada na závěr. Když už se na něčem domluvíte a stanovíte nějaká pravidla, trvejte na jejich dodržování. Nejde uklízet je občas, když má dítě zrovna náladu. Stejně tak nelze uklízet jen hračky v pokojíku, když se válí po celém bytě. Takže jakmile jednou řeknete, že každý večer budou všechny hračky uklizené, jinak nebude oblíbená pohádka, trvejte na tom a nedělejte výjimky (tedy až na specifické případy jako je nemoc apod.). Ovšem rozhodně není zakázáno zvolit jinou strategii, když vám původní metoda nefunguje nebo je z ní dítě už úplně otrávené. Důležité je, aby vám to společně fungovalo.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak naučit děti uklízet s radostí bez vzteku a pláče?