Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

10 tipů pro výchovu sebevědomé dívky

Martina Mádlová

Martina Mádlová

4. 2. 2020

Dívky obvykle žijí život naplno. Jsou to mluvčí ostatních, dobré studentky a kamarádky. Co můžete udělat, abyste vybudovali sebevědomí a odolnost své dcery?

Někde mezi předškolním věkem a střední školou se kolem nich točí matoucí směs nových sociálních podnětů, velká očekávání ve třídě a smíšené signály ze společnosti („Snaž se, ale nepřitahuj na sebe tolik pozornosti,“ „Můžeš být čímkoliv chceš být, ale nejdůležitější je vypadat pěkně.“) Také věty mohou způsobit, že dívky ztratí jiskru, začnou se stranit kolektivu a jejich sebevědomí je mizivé.

1. Podporujte asertivitu

Každý člověk by měl dokázat vysvětlit své potřeby a nebát se konfrontovat situace mezi svými vrstevníky. Pokud je na někdo nepříjemný nebo má nemístné poznámky, měla by být vaše dcera schopná odpovědět: „Nelíbí se mi způsob, jakým se mnou mluvíš.“

2. Specifikujte komplimenty

Když své dceři řeknete, že je chytrá, může to mít mnoho významů. Mnohem více to znamená, pokud použijete konkrétní příklady: „Máš opravdu dobrou paměť“.

3. Chvalte podle skutečnosti

Možná z ní nebude hudební génius nebo nejlepší malířka na planetě a ani byste ji o tom neměli přesvědčovat. Rozhodně ovšem ocení to, pokud si všimnete, jak se postupně zlepšuje v činnostech, které dělá.

4. Pomozte jí pochopit, proč nemůže být všude

Vysvětlete dceři, že i když nedostane pozvánku na každou narozeninovou oslavu nebo není součástí každé hry, neznamená to, že ji někdo vylučuje z kolektivu nebo chce urazit. Měla by vědět, každý má občas svůj den a když se zrovna stane, že jí nejlepší kamarádka řekne, že se s ní nechce bavit, pravděpodobně za to může jen momentální vztek a špatná nálada než vaše dcera.

5. Podporujte samostatnost

Nechvátejte s domácími úkoly a poskytněte na jejich vypracování dostatek času. Stejné by to mělo být i s domácími pracemi. Pokud žádá hned o vaši pomoc, snažte se ji raději motivovat k tomu, aby se raději pokusila chvíli pracovat sama.

6. Povzbuzujte chuť ke sportu

Dívky mají v současné době víc sportovních možností než kdykoliv předtím. V podstatě už nejsou v ničem omezené. Chce dělat gymnastiku nebo hrát fotbal? Dejte ji šanci dostat se do hry a zjistit, co sama dokáže. Nerozhodujte za ni, který sport je pro ni ten nejvhodnější. Přijde na to sama.

7. Nemyslete si, že znáte nejlépe její silné a slabé stránky

To, že je vaše dítě dívka, neznamená, že jí musí jít automaticky zlomky, bude ve škole jedničkářka nebo bude milovat panenky. Také to neznamená, že nebude milovat rybaření nebo sledování hokeje. Sledujte, co jí zajímá, abyste dokázali podpořit její silné stránky a pracovat na těch slabých.

8. Upozorněte ji na její místo na zemi

Dnes stále ještě někde panuje názor, že dívky a ženy nemohou dělat stejné věci jako chlapci. Pokud si všimnete, že vaše dcera sleduje televizní pořady nebo filmy, kde dívky zůstávají v pozadí, zatímco chlapci jsou vždy v popředí, upozorněte na to a mluvte o tom, jak to ve světě funguje a jak by to mělo být.

9. Povzbuzujte zdravou sebelásku

Jednoho dne ta otázka přijde: „Jsem hezká?“ Odpovězte nadšeně, že ano. Když chválíte její vzhled, zkuste být opět konkrétnější: „Dnes jsi vypadala tak elegantně na tom vystoupení: nebo „Tvé oči úplně zářily.“

Může být užitečné, když starší slečny uslyší, že modelky v časopisech často nevypadají jako skutečné ženy. Jejich fotografie jsou upraveny tak, aby vypadaly hezčí a bezchybnější, než ve skutečnosti jsou.

10. Ukazujte na pozitivní ženské role

Když sledujete zprávy nebo čtete noviny, využijte každou příležitost, abyste své dceři ukázali, že ženy – senátorky, sportovkyně, lékařky – mohou dělat cokoliv jako každý jiný a k tomu být ve své práci žádané a uznávané.

Čtení knih se silnými ženskými postavami je jedním z nejlepších způsobů, jak tento nápad realizovat bez složitých a nudných přednášek. Pokud nemáte k dispozici vhodnou knihu nebo četba není v danou chvíli zrovna žádaná, můžete vybrat i nějaký vhodný pořad.

Ohodnoťte tento článek:
5

Právě čtete

10 tipů pro výchovu sebevědomé dívky