Menu
PředškolníVěk.cz
Maminky

11 tipů na skvělé rodinné tradice, které vám pomohou k rodinné pohodě

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 1. 2022

Tradice doprovází lidstvo už od nepaměti. Mnoho krásných už bylo zapomenuto, některé zůstaly dodnes a nové si můžeme vytvářet sami. Zejména pro děti jsou velice důležité. Různé rituály jim pomáhají orientovat se ve světě i v životě. Zaveďte ve vaší rodině také nějaké a dodržujte je.  Pomohou stmelit vaši rodinu a užijete si při tom  spoustu zábavy a pohody.

Samozřejmě nejdůležitější rituály jsou svátky, narozeniny, Velikonoce, Vánoce a popřípadě i Halloween. Všechny tyto události narušuji stereotyp všedních dnů. Kdo by se na ně netěšil? Ovšem i všední dny můžete rozsvítit něčím novým a zajímavým. Zaveďte si své vlastní soukromé rituály, které budete pravidelně dodržovat.

Proč děti tolik milují tradice?

Děti tradice berou jako takový pilíř jistoty a pohody. Právě proto jsou pro ně rituály důležité již od dětství. Mají rády pravidelné opakování stejných událostí. Ujišťují je o tom, že vše běží tak, jak má a všechno je v nejlepším pořádku. Jen si vzpomeňte, jak jsou vaše děti jako vyměněné, jakmile se nějaký zaběhnutý pořádek poruší. Začnou být podrážděné, nejisté, plačtivé a vůbec neví proč. U malinkých dětí mezi takové pravidelné rituály patří především večerní rutina (večeře, koupání, pohádka, usínání).

Co dělat s dětmi na podzim. 8 zábavných aktivit pro děti i rodiče

11 rituálů pro inspiraci

Zamyslete se a zkuste si v průběhu roku vložit do svého rodinného koloběhu nějaký oblíbený a pravidelný rituál. Získáte možnost strávit jako rodina další příjemné a zábavné chvilky, na které budete rádi vzpomínat. Možná se postupem času nad nimi začnou rostoucí děti trochu ofrňovat, ale jednou, až i oni dospějí a založí vlastní rodinu, si ještě rádi vzpomenou a možná budou v této tradici pokračovat.

1. Oslava narozenin

Vytvořte si tradici, že každé narozeniny pozvete své děti do cukrárny, oblíbené restaurace nebo herního koutku. A na oplátku si slibte, že to takto budete dělat do jejich 18 let nebo do doby, než budou pracovat. Pak naopak ony začnou zvát na své narozeniny vás.

2. Splněná přání

Plňte dětem přání o prázdninách. Nějakou dobu před jejich začátkem nechte děti, ať napíší seznam činností a akcí, které chtějí o prázdninách podniknout. Svůj seznam vytvoří i rodiče, sourozenci nebo klidně i prarodiče. Nejlepší bude, když dáte všechno dohromady na velký arch papíru a pověsíte na ledničku nebo na nástěnku. Každé splněné přání se pak odškrtne.

3. Hra na schovávanou o narozeninách

Tímto není myšleno to, že si s dětmi zahrajete klasickou schovávačku (samozřejmě ale můžete), ale poschováváte jim dárky po bytě, domě i zahradě. Klidně vypracujte i mapku s nápovědami, kde mají děti hledat.

Jak na dětskou oslavu bez stresu a s minimálním zásahem do rozpočtu

4. Sourozenecká pomoc

Máte skvělé vztahy se svými sourozenci? Co kdybyste se navzájem domluvili, že vždy po vysvědčení vezmete každý děti toho druhého někam na výlet nebo do cukrárny. Kdo má hezké známky, smí si vybrat, co chce. Kdo nemá výsledky valné, musí si vymyslet, co si nesmí dát. Třeba na pohár šlehačku apod.

5. Překvapení o svátku

Svátky se obvykle neslaví tak výrazně, ale i tak můžete zavést malý rituál, který určitě potěší. Večer před svátkem dítěte schovejte dáreček pod polštář.

6. Netradiční vaření

Vyberte si nějaký den a dohodněte se, že se vždy sejdete v kuchyni celá rodina a uvaříte všichni spolu něco netradičního a zvláštního, co obvykle neděláte. Na receptu se domluvte pár dní předtím, ať nestrávíte celý den je vybíráním jídel.

7. Závod s knedlíky

Skvělá zábava pro celou rodinu, která vás rozhodně nadchne. Domluvte se se sousedy nebo svými přáteli na tom, že se vždy jednou za čas sejdete a zahrajete si nějakou hru. Mohou to být šipky, kuličky, petang apod. Přitom si objednejte jídlo z restaurace, u kterého jsou knedlíky. Posledních několik hráčů (číslo si určíte sami) musí jíst jen suché knedlíky a pít čistou vodu. Nic jiného. U dětí to můžete udělat trochu jinak s tím, že si všichni mohou vybrat jakoukoliv zmrzlinu, ale poslední dva ji dostanou přidělenou.

8. Pyžamová party

Pyžamová party je prostě nenahraditelná a milují ji všechny děti. Vyberte si každý měsíc jeden den, kdy se smí zůstat celý den jen v pyžamu. Nemusíte dělat nic. Jen spolu prostě buďte, připravte si dobré jídlo, pití, hudbu, hry a užívejte společné rodinné chvíle.

Tajemství šťastných rodin. Jak si udělat každý den výjimečný?

9. Obrázek pro maminku

Krásná tradice, která udělá radost každé mamince. Vždy když má narozeniny, musí ji děti nakreslit obrázek. Postupem let z toho vnikne opravdu nádherná sbírka, kterou se maminka a časem i dospělé děti jistě rádi zase prolistují.

10. Čtení dohromady

Čtěte celá rodina. Najděte knihu, která všechny zaujme a pak se společně střídejte v jejím čtení. Můžete o ní debatovat, vymýšlet třeba jiné konce a další příběhy. A pokud nenajdete jednu společnou, střídejte se ve vybírání.

11. Bubáci

Udělejte z otravného a nezábavného převlékání peřin zábavnou tradici, kterou si všichni užijete. Děti svlečou staré povlečení a než dospělí povléknou na deky to nové, mohou se zatím do toho sundaného schovat a dělat ze sebe bubáky.

Ohodnoťte tento článek:
2,2
Právě čtete

11 tipů na skvělé rodinné tradice, které vám pomohou k rodinné pohodě