Menu
PředškolníVěk.cz
Děti a sport

13 tipů, jak zabavit děti, když je špatné počasí

Martina Mádlová

Martina Mádlová

3. 11. 2019

Když se venku rozprší, je zima a pošmourno, nikomu se ven příliš nechce. Jenže doma se začnou za chvíli děti nudit. Vám by nejspíš stačilo zalézt si s pěknou knížkou pod deku, ale ony z takové představy nadšené nejsou. Potřebujete pár nápadů, jak je zaujmout, když je špatné počasí? Máme pro vás 13 tipů.

Jasně, můžete dětem pustit pohádku v televizi nebo dát tablet do ruky a jsou zabavené hned. Občas to ani ničemu nevadí. Třeba když vám zrovna není dobře nebo se cítíte hodně unaveně. Na podzim ale prší docela často a každý druhý den by děti u obrazovek rozhodně trávit čas neměly. Proto využijte následující nápady a užijte si pár společných chvil skvělou zábavou.

1. Básničky s pohybem

Najděte v hlubinách paměti nějakou básničku s napodobováním nebo se inspirujte na internetu. Řeč, pohyb a rytmus se v těchto rýmech propojují v jedno a vy si s dětmi nejen hrajete, ale zároveň je i rozvíjíte.

2. Hra na schovávanou

Tuto hru milují asi všechny děti. Proč by si nemohli zahrát i dospělí? Hodně se toho naběháte, navymýšlíte a rozhodně i nasmějete. Kam se schováte? Za závěs v ložnici? Za postel? Nebo vymyslíte něco rafinovanějšího? A kdo bude hledat?

3. Vytvořte si s dětmi domeček

Každé dítě potřebuje správný bunkr. Udělejte nějaký třeba pod palandou nebo pod stolem. Použijte deky nebo třeba prostěradla. Uvnitř dětem vytvořte hezký pelíšek a nechte je tam odpočívat nebo si tam zalezte s nimi a vyprávějte pohádky.

4. Koulovačka

Příprava krátká, ale zábava na dlouhou dobu. Zmačkejte staré noviny nebo nějaký papír do koulí a vytvořte terč. Kdo se do něj trefí? Házet koule mohou děti i do koše nebo hrnce. Kdo dopadne nejhůř, musí splnit nějaký úkol. Házet se dá i s různým omezením, třeba se svázanýma nohama, jedním okem zakrytým apod.

6. Písmenka

Vyhlaste nějaké písmeno. Děti pak musí přinést co nejvíce věcí, které na vybrané písmeno začínají. Dejte jim určitý časový limit. Kdo přinese věcí nejvíc? Uvidíte, jak začnou vymýšlet a běhat. Na nudu ani nepomyslí. A nezapomeňte. Na konci hry musí věci zase uklidit tam, kde je vzaly.

7. Rámečky k fotografiím

Máte doma hromady fotografií? Co kdyby k některým děti vytvořily své vlastní barevné rámečky? Mohou si je pak dát do pokojíčku. Využijte toho, co máte doma. Je to skvělá zábava, která slouží i k procvičování motorických dovedností.

8. Domácí modelína

Vyrobte si jednoduchou a úžasnou domácí modelínu. Potřebujete jen hrnek hladké mouky, čtvrt hrnku soli, tekuté potravinářské barvivo, dvě lžíce rostlinného oleje a hrneček horké vody. Směs smíchejte, nabarvěte s dětmi podle jejich představ a modelování může začít.

9. Židle a hry

Pokud máte doma pevnou židli, můžete ji využít hned na několik způsobů. Děti na ní mohou vylézat, vyskakovat či ji podlézat. Můžete na opěradlo dvou židlí dát tyč, kterou musí podlézat, aniž by se jí dotkly.

10. Malování na kameny

Posbírejte venku nějaké zajímavě tvarované kameny, připravte barvy, štětce a nechte děti vesele malovat. Skvělé je i malování na nahřáté kameny voskovkami. Vypadá to nádherně.

11. Dětský tunel

Děti milují různé prolézačky a tunely. Nemusí být ani drahý nebo nějaký vytvořte. Stačí přehodit pár dek přes židle a vytvořit pěknou chodbu. Takto vlastně můžete postavit celou překážkovou dráhu. Můžete pak měřit, kdo proběhne tunel nebo dráhu nejrychleji. Vymýšlejte i různé záludnosti, jako plazení se, lezení pozadu apod.

12. Malování na obličej

Máte doma barvy na obličej? Pak máte o zábavu postaráno. Udělejte si soukromé maškarní nebo strašidelnou oslavu. Namalujte dětem obličeje různými barvami, naneste různé třpytky a do vlasů ozdoby. Děti se mohou klidně i nějak zajímavě obléknout. Pusťte ještě pěknou hudbu a zábava začíná.

13. Upečte sušenky

Děti milují pečení a vaření a velmi rády pomáhají mamince v kuchyni. Zkuste si tentokrát upéct nějaké dobré sušenky nebo cukroví. Děti mohou pomáhat s mícháním těsta, válením i vykrajováním. Vychladlé sušenky je pak ještě nechte nazdobit. Uvidíte, že jim budou chutnat mnohem víc než jindy.

A když vás to už doma opravdu bavit nebude a žádný nápad nepomůže rozproudit zábavu? Pak se vydejte do nějaké herny, tělocvičny, do bazénu nebo třeba do kina.

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

13 tipů, jak zabavit děti, když je špatné počasí