Menu
PředškolníVěk.cz

Nedostatek vitamínu D u dětí: jak se projevuje jeho nedostatek a jak ho doplnit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

7. 3. 2019

Nedostatek vitamínu D u dětí potvrdila i rozsáhlá studie Státního zdravotního ústavu. Doplňovat ho doporučují lékaři už novorozencům. Z jakého důvodu je právě vitamín D tak důležitý a z jakých zdrojů ho mohou nejlépe získat?

Mnoho lidí věří, že když budou svým dětem dopřávat pestrou a zdravou stravu, stačí to. Jen málo potravin ale obsahuje dostatečné množství. Podle Dr. Heika A. Bischoffa, z fakulty UZH, by musel člověk jíst denně alespoň dvě porce tučné ryby jako je losos nebo makrela. Proto je nezbytné doplňovat úroveň vitamínu D pomocí slunění nebo potravinovými doplňky.

Vitamín D pro děti

V lidském těle má vitamín D velmi důležitou úlohu při získávání vápníku a fosforu z potravy, kterou sníme a také při udržování ideální hladiny těchto látek v krvi. Má významnou funkci pro tvorbu kostí, fungování svalů a u dětí ovlivňuje správný růst a vývoj. Svůj význam má i v souvislosti s nervovým a imunologickým systémem, podílí se na tvorbě a růstu nových buněk. Dokáže snížit rizika onemocnění a posílit imunitu.

Důležité je také vědět, že nestačí jen doplňovat samotný vitamín D, ale jsou potřeba ještě další spolupracující vitamíny jako například hořčík.

Co způsobí nedostatek vitamínu D?

Jak zjistit, že máte nedostatek vitamínu D? Nejspolehlivěji z krevního testu, ale projevuje se i dalšími symptomy. Patří mezi ně ztuhlost svalů, vyšší lámavost kostí, sklon k respiračním onemocněním či zpomalený růst. Dítě může být apatické, unavené nebo naopak více dráždivé a nervózní. Dlouhodobý nedostatek způsobuje chorobu zvanou křivice. Ta se projevuje poruchou tvorby a deformací kostí. Je narušena zubní sklovina a zuby nerostou pravidelně.

Nedostatek vitamínu D mohou provázet i různá onemocnění:

  • chřipka: podle studie bylo prokázáno, že dostatek vitamínu D snižuje infekce dýchacích cest,
  • lupénka: vitamín D zlepšuje stav lupénky,
  • svalová slabost: podle Michaela F. Holicka způsobuje slabost svalu málo tohoto vitamínu,
  • astma: v Japonsku byl vedený výzkum, který prokázal snížení množství astmatických záchvatů při konzumaci 1200 jednotek vitamínu
  • kardiovaskulární onemocnění: srdeční selhání má souvislost s nedostatkem vitamínu D,
  • rakovina: i zde existují vědecké studie, které spojují nedostatek vitamínu D se vznikem rakoviny prsu. Jeho vyšší dávky snižují o 75 % rakovinový růst a dokáže i zmenšit nádory,
  • ovlivňuje i vznik revmatoidní artritidy, vysoký krevní tlak, roztroušenou sklérozu apod.

Vysoký krevní tlak u dětí: máme se ho bát?

Jaro je nejhorší

Ideální a nejlepší způsob získání vitamínu D je slunce, tedy UV záření. Z něj můžete získat až 80 % denní dávky. Světová zdravotnická organizace tvrdí, že k pokrytí denní dávky u dětí stačí pobyt na slunci asi 30 minut. K tomu je samozřejmě zapotřebí získávat vitamíny i ze stravy.

Z výsledků studie SZÚ je patrné, že asi jedna třetina českých dětí ve věku 5 až 9 let nemá dostatek vitamínu D. Také se potvrdila souvislost mezi dávkou slunečního záření a velikostí plochy těla, které je vystaveno slunci. Velký nedostatek byl zaznamenán hlavně v zimních a jarních měsících.

Na jaře dosahovalo ideální hodnoty jen 14 % dětí. Polovina dětí měla hodnoty nedostatečné. Nejvyšší hladinu vitamínu D zjistili autoři studie na podzim. Ve výsledcích se totiž projevily letní měsíce. Vyšší hladiny byly naměřeny i dětem, které pravidelně užívají potravinové doplňky s obsahem vitamínu D.

Jaké potraviny obsahují vitamín D?

Vitamín D obsahují hlavně tučné ryby (losos, tuňák, pstruh, makrela, sardinky), plnotučné kravské mléko, játra, žloutky, hovězí maso či vepřové sádlo. Největším zdrojem je ale rozhodně rybí tuk. Bohužel v České republice je stále konzumace ryb dosti malá.

Nadváha a obezita u dětí. Zbytečný strašák nebo skutečný problém?

Dávkování vitamínu D

Jak je to vlastně s doporučenými denními dávkami? Koncem roku 2008 zdvojnásobila Americká pediatrická akademie doporučenou dávku vitamínu D pro malé a větší děti ze 200 na 400 jednotek denně. Další výzkum pak ukázal, že děti potřebují ještě větší množství. Dospělí pak potřebují 35 mezinárodních jednotek na půl kilogramu tělesné váhy. Toto doporučení platí i pro děti, starší osoby a těhotné ženy.

Je ale důležité si uvědomit, že potřeba vitamínu D závisí na mnoha faktorech (barva pleti, místo, kde žijete i jak často se vystavujete slunci). Proto není úplně možné dát plošné doporučení, které by dokázalo pokrýt potřeby všech. Ideálním způsobem, jak určit svou optimální dávku, je nechat si udělat krevní test.

Pomočování dětí v předškolním věku: kdy se nejedná o nic vážného a kdy zpozornět?

Novorozenci a kojenci

U novorozenců a kojenců je situace trochu specifická, protože u těch hladina vitamínu závisí na jeho množství v těle matky. Jestliže ho má málo, trpí nedostatkem i dítě a ani mateřské mléko nedokáže množství doplnit, protože ho neobsahuje dost. A jelikož by se kojenci neměli vystavovat přímému slunci, podává se maličkým dětem preventivně vitamín v umělé formě. Nejčastěji lékař předepisuje Vigantol. Zpravidla se podává kapka denně od druhého týdne života. Nedonošeným dětem pak dvě kapky denně. Některé maminky si ovšem stěžují na to, že způsobuje u dětí bolení bříška a hledají jinou, přírodnější variantu.

Americká pediatrická akademie ve své studii z roku 2008 doporučuje užívání vitamínu D v dávce 400 jednotek po celé dětství a dospívání. Zpráva upozorňuje na to, že se deficit nemusí projevit ihned, ale může mít časem ovlivňovat činnost imunitního systému a zvyšovat riziko některých onemocnění.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nedostatek vitamínu D u dětí: jak se projevuje jeho nedostatek a jak ho doplnit?