Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Co všechno se děti mohou naučit z partnerského vztahu rodičů?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 8. 2019

Ty malé oči a uši vidí a slyší všechno. A nezapomeňte, že jste to vy a váš manžel, kteří je učíte nejvíc. Co všechno mohou děti pochytit z vašeho manželství?

Děti sledují, co spolu vy jako manželé děláte a jak se k sobě chováte. Když třeba společně vaříte nebo uklízíte, ony to pozorují a v budoucnu jim přijdou takové činnosti naprosto normální a zábavné, když je mohou dělat v páru. Pomáhejte jim pochopit pojmy jako „volby“ a „důsledky“ a posilujte jejich pozitivní chování. A nezapomeňte na to, že už jen váš vztah prezentuje množství hodnot a přesvědčení, ať už dobrých nebo špatných.

Buďte svým dětem příkladem

Děti přebírají některé vlastnosti a učí se správnému chování v podstatě ještě dříve, než vůbec pochopí verbální komunikaci. Jako rodiče se často zaměřujeme hlavně na verbální výuku, ale zapomínáme na důležitost našich činností. A žádné interakce nejsou více viditelné nebo lepší než ty, které se dějí mezi tátou a mámou. Nezáleží na dělbě práce či na genderové roli, kvalita manželství má stejně velký vliv na jeho budoucí duševní a tělesné zdraví a pohodu stejně jako jeho vztah s oběma rodiči.

Nejdůležitější vztahem v každé rodině je manželství či partnerství a nejlepší věc, kterou mohou rodiče pro své děti udělat, je milovat se navzájem. Tím, že si rodiče sebe váží, předávají svému dítěti důležité lekce o intimitě, konfliktu a vyváženosti. Osamělí rodiče mohou prokázat některé z těchto dovedností ve zdravých vztazích s přáteli a členy rodiny.

Význam lásky v rodině

Zatímco většina rodičů instinktivně ví, že je důležité ukazovat lásku před dětmi, někteří přehlížejí skutečnost, že je pro děti důležité vidět i to, že někdy dochází také ke konfliktům. Vztah našich rodičů je pro nás výcvikovým místem.

Stejně jako děti vychovávané v násilí, jsou schopny v tom pokračovat i v dospělosti, přesouvají děti vychovávané v láskyplném kontaktu, stejné vlastnosti i do své budoucí rodiny. Tím, že ukazujeme, jak být něžný, hodný a laskavý, poznávají naši potomci už v mladém věku, co je v pořádku a co není.

Pamatujte také na to, že dávat lásku a prokazovat city svému manželovi byste neměla jen tehdy, když udělá něco, aby vás učili šťastnou, ale i kdykoliv jindy. Obejměte ho, když jdete kolem něj, dejte mu pusu nebo mu jen řekněte něco pěkného. Děti tak dostanou zprávu, že lidé nemusí být dokonalí, aby byli milováni.

Buďte spolu

Určitě si dobře vzpomínáte na doby, kdy váš manžel nebo přítel pro vás byl nejvyšší prioritou. Trávili jste spolu spoustu času, obětovali jste spánek, abyste si mohli užít více něžností a vycházeli si vzájemně vstříc a dělali malá gesta, která znamenala pro toho druhého moc. Pak přišly děti. Naplnily váš život, ale také vám do něj vstoupily neustálé požadavky ratolestí, které mohou z času na partnera učinit dost luxusní zboží. Je to realita mnoha rodičů, zejména maminek, že péče o děti nezanechává žádnou energii, čas a ani touhu investovat ještě do manželství. S prací, nekonečným seznamem povinností a školních či mimoškolních aktivit se pár společného času často úplně vzdá.

Vyžaduje velké úsilí zůstat přáteli, milenci a spokojenými partnery. Neměli byste to ale dopustit. Udělejte si na sebe čas. Třeba se podívejte na film, uvařte společně dobré jídlo, jeďte na výlet. Rozhodně tím nešidíte děti. Naopak. Hodně jim toho dáváte. Až vyrostou, budou vědět, že i rodiče mají mít čas jenom pro sebe.

Je zřejmé, že rozdílné harmonogramy znemožňují trávit spolu tolik času jako dřív, ale ukažte i přesto dětem, že chcete být spolu – dokonce i pět minut sem tam ukradených – je velmi důležitých.

Jak (ne)řešit spory mezi dětmi?

Rozdělte si povinnosti

Každý ví, že péče o bydlení, děti i kariéru je nekonečný seznam povinností. Od vaření a uklízení až po fotbal, balet a školu. Dokonce i když je otec jediným živitelem rodiny, měly se páry podělit o péči o domácnost.

A jak přesvědčit svého manžela o tom, že občasné skládání prádla má pro něj mnoho výhod? Podle několika průzkumů mají děti ve školním věku, které s otcem dělají domácí práce, větší pravděpodobnost, že nebudou mít potíže s pomáháním a ani s péčí o sebe v dospělosti. Také se u nich méně projevuje budoucí deprese nebo problémy ve škole. Když vidí, že se rodiče o domácí práce dělí, učí se o spolupráci a o demokratických rodinných hodnotách.

5 způsobů, jak s dětmi hovořit o sexu a o souhlasu s ním

Zdravé hádky

Je zajímavé, že i při hádce máte velmi důležitou šanci na zlepšení života svých dětí. Pokud jsou vaše konflikty spravedlivé a férové, nemusíte chodit za zavřené dveře. Děti totiž za určitých okolností těží z toho, že vidí vzájemný nesouhlas rodičů. Jakmile rodiče učiní krok k tomu, aby vyřešili vzájemné neshody, nabízí tím zároveň i dětem poučení o tom, jak dosáhnout kompromisu.

Ukazovat vašim dětem, jak efektivně zvládat konflikt, je jedním z největších darů, který jim můžete dát. Tam, kde se rodiče nikdy veřejně nehádají, ale raději se před dětmi zavřou, se děti mohou naučit, že musí vždy souhlasit se svými blízkými, jinak je vztah zničen nebo je s nimi něco v nepořádku.

Stanovte si vzájemně pravidla pro případ hádky (žádné odchody, žádná sprostá slova a nadávky, žádný křik). Oba rodiče musí s podmínkami souhlasit. Zvládnout umění empatického naslouchání, pomáhá zklidnit emoce a také ukazuje úctu. Když to uděláte, posílíte celý váš vztah a ukážete, že nesouhlasit a správně argumentovat je naprosto v pořádku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co všechno se děti mohou naučit z partnerského vztahu rodičů?