Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Dítě v restauraci. Užijte si společné jídlo bez stresu a scén

Martina Mádlová

Martina Mádlová

3. 3. 2020

Existují různé způsoby chování: ty, které vycházejí ze skutečného zájmu o ostatní a ty, které spadají do kategorie „slušné chování“. V restauraci obvykle chceme, aby se děti chovaly slušně a podle pravidel běžné etikety. Jak je naučit správnému chování na veřejných místech?

V první řadě musíte být realisté. Na veřejných místech se sedí a mluví potichu, což je pro děti takřka nadlidský úkol. Jsou samy ze své podstaty impulzivní a akční. Vydržet v klidu na jednom místě a delší dobu moc nezvládají. Pokud vaše dítě nedokáže dodržovat pravidla, vezměte v úvahu skutečnost, že většinou je hlavním důvodem jeho vývojová fáze než úmysl chovat se špatně. Možná také příliš často nikam nechodíte a dítě toto prostředí nezná.

Vysvětlete svá očekávání

S dítětem se domluvte na pravidlech. Například řekněte: „Půjdeme na jídlo, které si opravdu užijete, čas na povídání a společné chvíle, nemůžeme v restauraci ale pobíhat nebo mluvit příliš nahlas, protože jsou tam i ostatní lidé, kteří si také chtějí užít společné chvíle.“ Zkusit můžete: „Přečtu ti celý jídelní lístek a ty si pak můžeš sám objednat. A nezapomeň mluvit s číšníkem hezky a říct „prosím“ a „děkuji“.“

Kočárek po domluvě

Chcete si vzít do restaurace kočárek? Nejezděte tam s ním předem, ale slušně se zeptejte, zda je to možné a domluvte se, kam kočárek postavit, aby nikomu nepřekážel.

Žádné běhání jako na hřišti

Restaurace není hřiště. Děti by tam neměly volně pobíhat bez dozoru. Nejde jen o to, že to ruší ostatní hosty, ale také o bezpečnost. Spěchající obsluha si nemusí všimnout a zakopne o dítě a něco na něj vyleje. Naučte své ratolesti, že takové chování se na těchto místech opravdu netoleruje.

Dodržujte pravidla

Nastavená pravidla vždy dodržujte. Pokud vám to bude na veřejnosti jedno, jak se děti chovají, nejspíš nebude pravidla dodržovat ani v restauraci. Stejně tak se nestyďte nebo nehněvejte, pokud vaše ratolest nevydrží chvíli v klidu sedět. Pak se bude cítit velmi špatně a už nebude chtít nikam chodit. Pokud to nejde, prostě zaplaťte a jděte. Bude jasné, proč se to stalo.

Dítě nesmí obtěžovat hosty

Většina lidí chodí do restaurace, kavárny, cukrárny a kamkoliv jinam proto, že si chce chvíli odpočinout, posedět, popovídat si. Někdo tam vede obchodní jednání. Křičící a vztekající se děti jsou to poslední, co by chtěli pozorovat. Musíte dětem vysvětlit, že obcházet stoly, vyrušovat ostatní nebo jim dokonce sahat do talíře je naprosto nevhodné.

Začněte už doma

S dobrým chováním začněte už doma. Pro malé děti je velmi důležitá soudržnost, aby se uměly socializovat. Takže si připravte nějaká pravidla, která vaše dítě musí dodržovat i doma, pak se jim snáz přizpůsobí i venku. Samozřejmě nemůžete vyžadovat naprosto stejné chování v domácnosti a mimo ni, proto se na to snažte upozornit i dítě. Vysvětlete, že jídlo doma je obecně uvolněnější, můžete se bavit nahlas apod. Členové rodiny obvykle také po sobě uklidí své talíře nebo se mohou v odnášení nádobí střídat.

Pozor na nudu

Abyste si to opravdu užili i s dětmi, potřebujete mít spokojené dítě. Malé děti toho obvykle tolik nepotřebují. Jen potřebují zabavit. Můžete si spolu povídat, vezměte oblíbenou hračku nebo knížku. Až na posledním místě by pak měl být mobil nebo tablet.

Hlídejte své dítě po celou dobu

Zvolili jste restauraci s dětským koutkem? Nedělejte si z něj školku nebo soukromé hlídání. Na tomto místě musí být dítě stále pod dozorem, po tím vaším samozřejmě. V případě nevhodného chování musíte zasáhnout. Když si bude hrát v klidu s ostatními, je to ta nejlepší varianta vůbec. Křičí tam, perou se a hází hračky kolem sebe? Jděte okamžitě zasáhnout.

Nechoďte sami

Na jídlo choďte raději ve více lidech. Můžete si tak v klidu odskočit na záchod nebo alespoň sníst jídlo, zatímco doprovod na chvíli převezme dohled.

Za své dítě jste odpovědní vy

Stala se vám nějaká opravdu trapná situace nebo dítě něco rozbilo? Pamatujte, že odpovědnost padá na vás. Omluvte se nebo nabídněte, že uhradíte škodu.

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

Dítě v restauraci. Užijte si společné jídlo bez stresu a scén