Menu
PředškolníVěk.cz
Děti a sport

Hledáte plavecký kurz pro své dítě? Vyberte správný?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

4. 6. 2019

Blíží se léto a s ním koupání a užívání si vodních radovánek. Ruku v ruce s nimi jde ale nebezpečí utonutí v případě, kdy dítě neumí dobře plavat. Pokud je to tak i u vás, je načase zapsat dítko do nějakého plaveckého kurzu, kde se to pod dohledem profesionálu správně naučí. Jak ale vybrat kvalitní plavecký kurz a dobrého instruktora?

Pravidelné plavání dětí není důležité jen z hlediska bezpečnosti ve vodě, ale přispívá k jejich lepšímu zdraví, otužilosti a menší náchylnosti k onemocnění dýchacích cest, vzniku kožních chorob nebo zánětů středního ucha.

Na co se zaměřit, když vybíráte plavecký klub?

Zajímejte se o počet dětí ve skupince. Každý zkušený instruktor vám řekne, že kvalitně odvedenou lekci lze ukočírovat jen s menším množstvím dětí ve skupince. Do šesti let je vhodný počet asi šest až deset dětí. Hned od samého začátku vnímejte přístup vybrané školy. Měla by nabízet individuální lekci s případným instruktorem ještě před započetím samotného kurzu. Lektor má někam směřovat a neskákat chaoticky z jednoho cvičení do druhého. Musí také komunikovat s rodiči a umět hovořit a jednat s dětmi. Ptejte se, zjistěte, jak moc je ve výuce zainteresovaný, zda vůbec ví, co dělá a baví ho to. Bohužel existuje mnoho instruktorů, kteří si prostě odbudou svou lekci a jsou rádi, že ji mají za sebou bez jakékoliv intervence.

Jak naučit dítě běhat? Poradíme běžeckou abecedu pro děti

Od jakého věku mohou děti plavat v bazénu bez rodičů?

Na to se rodiče ptají často. Mnoho rodičů by nejraději dalo dítě prostě instruktorovi a šlo pryč. Přitom je to taková škoda. Je krásné si užívat každou chvilku ve vodě se svým dítětem. Je to chvíle jen pro vás dva. Nezvoní mobil, nemusíte běhat ke sporáku nebo se věnovat i dalším sourozencům.

Instruktoři by se měli snažit držet rodiče ve vodě s dětmi co nejdéle, protože pak dokáží dělat mnohem větší pokroky v kratším čase. Metodika plavání dětí s rodiči a bez nich je trochu jiná, protože s malým dítětem může instruktor komunikovat přes rodiče. To se stává motivací a inspirací pro dítě. U starších dětí už může mluvit přímo s dítětem.

Většina rodičů samozřejmě spoléhá na to, že plavecký klub bude perfektní, postará se o dítě správně a něco je naučí. Nezapomeňte si ale ověřit, jak se pohybuje věkové rozpětí jednotlivých skupinek, protože při zařazování určitých prvků je důležité respektovat psychomotorický vývoj dítěte.

Z bazénu nechoďte rovnou domů

Při výběru plaveckého kurzu vybírejte i podle toho, zda v daném zařízení funguje i herna, kam se můžete s dítětem přesunout po opuštění bazénu. Buďte chvíli v teple a s dítětem obklopeným hračkami až do té doby, než se správně aklimatizuje a jeho organismus se přizpůsobí teplotním změnám. Přechod do venkovního prostředí pak nebude tak velký šok.

Utíkat po plavání hned domů není rozhodně rozumné. Zejména malé děti se aklimatizovat potřebují. Proto si hned po lekcích neplánujte žádné důležité aktivity, ať máte dostatek času. Stejně tak musíte chodit včas i před plaváním, protože i tady je důležité být chvíli v herně nebo třeba v hale. V zimě je to asi 60 minut a v ostatních obdobích tak 30 minut na aklimatizaci.

Co dělat, když dítě nechce sportovat?

Jak poznat, že už je dítě připravené být samo ve vodě?

Jedním slovem nikdy. Malé dítě nikdy nesmí být ve vodě úplně bez dozoru, i když už umí plavat nebo splývat a absolvovalo plavecký kurz. Utonutí je velmi rychlá a tichá záležitost. Proto raději neriskujte.

Musíte řešit dostupnost plaveckého centra?

Ano. I dostupnost plaveckého kurzu je důležitá. Měli byste se k němu bez problémů dostat pěšky, hromadnou dopravou nebo autem. Nevybírejte kurzy, kde strávíte příliš dlouhou dobu na cestách, brzy by vás to otrávilo. V případě cesty autem si včas zjistěte, jaké jsou možnosti parkování.

Jak naučit dítě skákat přes švihadlo? Známe správnou techniku

Výběr plaveckého klubu – čeho si ještě všímat?

  • Absolvujte ukázkou lekci a podívejte se, zda probíhá zábavnou formou, která dokáže děti zaujmout. Tam, kde výuka probíhá spíš jako vojenský výcvik, své dítě nedávejte.
  • Množství dětí by mělo odpovídat velikosti bazénu i věku malých plaváčků.
  • Hodně vám toho poví i plavecké pomůcky, které využívají při výuce. Mel by jích být dostatek a neměly by být opotřebované nebo poškozené.
  • Plavecký klub by vám určitě měl nabízet i možnost náhradních hodin nebo změn v případě potřeby. Je jasné, že nelze nahradit celý kurz nebo přehazovat hodiny, jak se to hodí jen vám, ale nějaká flexibilita by měla být možná.
  • Instruktoři musí být profesionálové, kteří zajistí, že hodiny plavání proběhnou v klidu a bezpečí, děti budou bavit a něco si z nich odnesou. Jestliže se vrací z každé hodiny nadšené a nemohou se dočkat další, vybrali jste správně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hledáte plavecký kurz pro své dítě? Vyberte správný?