Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Jak dostat děti od televize nejen v zimě

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 1. 2020

V chladných zimních dnech tráví děti doma mnohem víc času než obvykle. Ráno jdou do školek a škol ještě za tmy a odpoledne se vrací v době, kdy už se pomalu zase stmívá nebo se tak počasí alespoň tváří. S tím souvisí čas, po který se koukají na televizi. Je totiž mnohem delší než v létě. Jak to zařídit, aby si našly jinou zábavu?

Pohádky obecně nezakazujte, protože celkově k zimnímu období trošku patří. Je ale velmi důležité najít určitou míru. Rozhodně se děti nemají dívat celé dny a k tomu ještě něco baštit. Je smutnou pravdou, že mnoho z nich po celou dobu sezení u televize neustále pojídá a nic výživově vhodného to obvykle není. Povolte proto jen omezené množství pořadů a k jídlu nakrájejte zeleninu nebo kousky ovoce.

1. Naplánujte sledování televize

Připravte si seznam pohádek nebo pořadů, na které se každý den může dítě podívat. Společně je napište na velký papír, vytvořte nástěnku s kartičkami nebo cokoliv jiného. K jednotlivým pořadům můžete s dítětem namalovat i obrázky. Pomůže i klasický televizní program, kde na každý den zaškrtáte své pořady. Takto budete mít jasně dáno, na co se dívat vaše ratolest bude a odpadnou každodenní hádky. Dohodu musí všichni dodržovat.

2. Udělejte si čas na pohyb

Lidé se hýbou čím dál méně – děti i dospělí. V zimě je to v poslední době o to horší, protože skoro není sníh a ani nemrzne tolik, aby vydržel led na rybníce, takže klasické radovánky si už tolik neužijete. To ale neznamená, že je nutné rezignovat na pohyb celkově. Proč nevyrazíte třeba do bazénu? Nebo na zimní stadion i s bruslemi? Také funguje mnoho různých zábavných center a zážitků po celé zemi. A když už jsme u toho, on ani takový pořádný výšlap není v zimě vůbec špatný.

3. Jeďte do divadla

Divadlo rozhodně není jen pro dospělé. Hraje se mnoho krásných představení určených pro děti. Vyberte si něco, co vás zaujme a pobaví všechny, hezky se oblékněte a vyjeďte za kulturou.

4. Les vás volá

Lesy a příroda celkově jsou krásné po celý rok a v každém ročním období nabízí něco nového. Je tam tolik příležitostí pro lov dobrodružství a hraní nejrůznějších her. Vytvořte třeba terč na zemi z větví a nechte děti, ať se do něj trefují šiškami. Připravte překážkovou dráhu, stavte domečky pro skřítky a když náhodou napadne sníh, postavte lesního sněhuláka.

5. Krmení zvířat

Toto je aktivita, kterou děti milují. Vydejte se do přírody a vezměte s sebou dobrotu pro zvířátka. Jablíčka, mrkve, seno… U vody zase můžete nakrmit labutě, racky, ryby, kachny. Snad neexistuje dítě, které by taková aktivita nebavila.

6. Jízda metrem, autobusem nebo vlakem

Jezdíte obvykle všude autem? Udělejte si tentokrát čas a vyrazte hromadnou dopravou. Ať už je to vlak, autobus nebo metro. Děti milují jezdící schody, výtahy, ruch na vlakovém nádraží. Vydrží tam hodiny a hodiny.

7. Vyzdobená města a vesnice

Kratší dny můžete dobře využít. O svátcích, a ještě nějakou dobu po nich jsou domy lidí i celá města rozzářená nejrůznějšími světýlky. K tomu zní často krásná hudba a line se vůně svařeného vína a punče. Vydejte se i s dětmi na procházku, okukujte výzdobu ostatních a můžete si cestu zpestřit hezkou hrou. Bodujte výzdobu domů a bytů, které cestou potkáte. Každý ať si vybere svého favorita a naopak místo, které se mu líbí nejméně. Kdo vyhraje?

8. Počasí není nikdy špatné

V severských zemích mají jedno moc hezké heslo: „Neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečené dítě.“ A toto bychom si měli uvědomit i tady u nás. Déšť nebo sníh nejsou překážkou zábavy venku a obvykle vadí hlavně nám dospělým. Vzpomeňte si ještě na to, jak jste jako malí řádili venku za každého počasí. Vaše děti to mají zrovna tak. Pořádně se všichni oblečte a vyrazte ven za dobrodružstvím.

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

Jak dostat děti od televize nejen v zimě