Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Jak mluvit s dětmi o sexu? Upřímně a bez ostychu

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 9. 2019

Jak miminko dostalo do bříška? A jak vyleze ven? Proč nemá bráška mezi nohama to samé? Takové a podobné otázky padají hned, jakmile vaše děti začnou více vnímat svět kolem sebe. Nechte se jimi zaskočit a připravte se na ně. Rozhodně zapomeňte na řeči o čápovi a vráně. Mluvte upřímně a úměrně věku dítěte. A klidně začněte už s předškoláky. Ti se totiž ještě tolik nestydí.

Dříve se o sexu doma moc nehovořilo. Bylo to spíš takové tabu, a proto má dodnes mnoho dospělých problémy o své sexualitě mluvit se svým partnerem natož s dětmi. Proto podobné hovory oddalují, jak to jen jde nebo děti zbytečně odbývají. Jenže do nekonečna to nejde.

O své tělo se dítě začne více zajímat kolem druhého a třetího roku života a jeho zvědavost se víc a víc zvětšuje a když ho s otázkou sexuality neobeznámíte vy, udělá to brzy někdo jiný a možná úplně jinak, než byste si přáli. Jak mu to asi podá dědeček s babičkou nebo kamarádi ve škole?

Kdy začít vysvětlovat?

Vysvětlovat začněte ideálně v předškolním věku nebo v době nástupu do školy. V tuto dobu děti ještě nemají žádné zábrany, nestydí se a nestihly ještě žádné vědomosti pochytat od spolužáků. Nedělá jim potíže mluvit o intimních částech svého těla.

Jak mluvit s dětmi o sexu?

  • Mluvte přímo a jasně. Nedělejte kolem toho žádné drama. Volte slova, která vaše dítě dokáže pochopit, a pokud nevíte odpověď, klidně to řekněte s tím, že se podíváte do učebnice, nějaké knížky nebo na internet. Můžete si na pomoc vzít i pohádkovou knížku.
  • Ukažte dětem, že mohou vyjadřovat své city na veřejnosti. Dejte si s partnerem pusu, nestyďte se za letmé doteky nebo pohlazení. Tím se dítě učí, že vyjadřovat lásku druhému člověku není nic, co by musely skrývat.
  • Děti zajímá, jak to vypadalo, když se narodily, proč má maminka v těhotenství tak velké bříško apod. Využijte těchto příležitostí k rozhovoru.
  • K vysvětlování si vezměte tužku a papír. Můžete namalovat miminko v bříšku i nahého dospělého člověka se vším všudy.
  • Pohlavní orgány pojmenujte přesně a nepoužívejte žádná nesmyslná označení.

Proč si vaše děti vždycky vyberou ten nejhorší čas, aby s vámi mluvily?

4 chyby, které při vysvětlování rodiče často dělají

Vyvarujte se těchto chyb. Jsou častější, než si myslíte.

1. O těchto věcech se nemluví….

Sex už dávno není žádné tabu a není důvod, proč o něm s dětmi nemluvit. Je to totiž mnohem lepší, než plno nezodpovědných otázek a věta: „O tom se přece nemluví.“

2. Sex a strach z něj

Nikdy by se děti sexu neměly bát. Naopak se mají dozvědět, že pokud je provozován z lásky, odpovědně a naprosto dobrovolně, je to krásná a přirozená věc. Ne něco, co zaručeně bolí, není vůbec příjemné a musíte to nějak přetrpět, pokud chcete mít dítě.

Pamatujte i na to, že nemá žádný význam dětem v této oblasti něco zakazovat či dokonce trestat za cokoliv s tím spojeného. Hrál si váš syn s dcerou kamarádky na doktory? Přistihli jste dítě při masturbaci? Líbala se vaše dcera ve čtrnácti letech s klukem a vy jí vyhrožujete, že jí vyhodíte z domu? A myslíte, že něčeho skutečně dosáhnete? Nejspíš ne. Naopak. Děti si z vašich výčitek odnesou jen úzkost a nejistotu, popřípadě ještě větší chuť se vám vzbouřit a neustoupit.

3. Kde se berou děti? V porodnici

Malému dítěti asi nebudete dopodrobna vysvětlovat, jak přesně probíhá soulož a používat u toho složité termíny. Stejně tak mu ale nelžete. Neříkejte jim, že děti nosí čáp, vrána nebo se dokonce kupují v porodnici. Ve třech letech i v pěti potřebují hlavně pravdivé informace. Jako rodiče máte možnost pomoci dítěti poznat a prozkoumat neznámé území. V jejich hlavách uvíznou i ty nejmenší detaily, i když by vás to možná překvapilo. Proto vždy volte vhodnou formu.

4. Názorové rozdíly mezi mámou a tátou

S tímto problémem se potýká celá řada rodičů, a nejen v této oblasti. Na výchovu by měli mít otec s matkou stejný názor nebo alespoň dojít vždy k nějakému kompromisu. Domluvenou informaci by pak měli dítěti předávat. Když totiž řekne jeden něco jinak než ten druhý, vznikne v malé dětské hlavičce jen zbytečný zmatek. A u sexu to platí dvojnásobně víc.

Jak naučit dítě asertivitě? Naučte dítě, jak se prosadit!

Buďte upřímní

Zmiňovali jsme to několikrát a tím i končíme. Během rozhovorů o sexu buďte maximálně upřímní. Neodbývejte je, nezahrávejte otázky do kouta a neodkládejte rozhovory na neurčito. Uvidíte, že se vám to bohatě vrátí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak mluvit s dětmi o sexu? Upřímně a bez ostychu