Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Jak přijmout partnerovo dítě, když nechcete upadnout v nemilost?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

19. 2. 2020

Vztahy s nevlastními dětmi bývají vždycky těžké. Jak z pohledu dětí, tak i z pohledu nevlastního rodiče. Najít si k sobě cestu a neudělat chybu, která se jen těžko napravuje, je úkol mnohdy nadlidský. Proto je velmi důležité myslet na to, co o nich říkáte, protože jedna věta by mohla jinak hezký vztah dost pokazit.

Manželství a partnerství se v České republice rozpadají až příliš často. Rodiče děti si po čase najdou nové partnery a doufají, že nová rodina bude fungovat lépe než ta předešlá. K tomu je potřebná komunikace s nevlastními dětmi a také partnerem.

Nenahrazujte jejich biologické rodiče

Nepřebírejte roli rodiče, kterým doopravdy nejste. Samozřejmě si nemáte nechat skákat na hlavu a dovolit všechno. Zejména ze začátku se však snažte získat důvěru dětí. A na to je potřeba čas. Problém však není jen u dětí. Velké pozdvižení by mohlo nastat ve chvíli, kdy začnete něco namítat ohledně výchovy vašeho partnera. Věřte, že to opravdu nemají rádi, zvlášť, když je rozchod ještě dost čerstvá záležitost.

Vaše děti nejsou lepší, než ty nevlastní

Zdá se vám, že zatímco vy máte doma naprostého andílka, dítě vašeho partnera je malý nevychovaný škodič, který svádí to vaše to vaše z cesty? Samozřejmě, může to tak být, ale obvykle je to jen vaše zdání a zbytečné předsudky. Děti se mění vývojem, odkoukávají chování od vrstevníků ve škole, chtějí se zalíbit, zapadnout. Rozhodně nemusí být na vině jen nevlastní sourozenec, i když jestli spolu tráví hodně času, částečně se ovlivnit mohou. Rozhodně to ale není důvod, proč partnerovi něco vyčítat. Mohl by vám oplatit tím samým.

Nemluvte ošklivě o biologických rodičích

Bývalou partnerku svého nového nemusíte mít rádi nebo se s ní dokonce kamarádit. A je celkem jedno, jaký k tomu máte důvod. Rozhodně byste ji ale nikdy neměla špinit před jejími dětmi. Jak by bylo vám, kdyby to bylo naopak. Ony mají jistě svou maminku rády a k vám si vztah těžko vybudují, když o ní nemluvíte moc hezky.

Dítěti se nemusíte za každou cenu zavděčit

Někdy bývá přístup přesně opačný a nevlastní rodiče se chtějí svým novým dětem tak moc zalíbit, že by pro ně udělali cokoliv a plní každé jejich přání. Všechno je dovoleno a neexistují žádná pravidla. Jenže dřív nebo později toho děti začnou využívat. Lásku si nemůžete koupit nebo získat tím, že se naprosto podřídíte ve všem.

Spory mezi dětmi

Vaše a partnerovi děti se příliš nemusí nebo se dokonce perou? A myslíte, že je to tím, že nejsou vlastní nebo by se nejspíš to samé dělo i v případě, že by šlo o biologické sourozence? Nejspíš to druhé. Tak to prostě v rodinách chodí a sourozenci se často hašteří, pak se udobří a zase jsou v klidu. Vy zasahujte jen ve chvíli, kdy se hádka opravdu vyhrocuje. A nikdy nenadržujte vlastnímu potomkovi.

Nevlastní dítě stojí moc peněz

Partnera jste si našla s dítětem a je jasné, že to nějaké peníze stojí. Zvlášť tehdy, když ještě chodí na nějaké kroužky, má třeba speciální diety apod. Pak je celkem logické, že může stát i více než vaše společné. Peníze byste ale nikdy partnerovi neměla vyčítat. To jedině v případě, kdy by vaše děti na celou situaci doplácely, protože partner kupuje ratolestem z minulého vztahu zbytečně moc, aby si je trošku uplatil.

Nevlastní dítě je rozmazlené

V každé rodině vychovávají jinak, a tak se celkem snadno může stát, že se výchova bývalé partnerky neslučuje s tou vaší. Je tedy jasné, že pro vás budou partnerovi děti nevychovanější, rozjívenější nebo rozmazlenější než ty vaše. Pokud se vám to zdá opravdu za hranou, zkuste si na chvilku sednou a probrat (v klidu), jak najít společný kompromis ve výchově dětí.

Nepomáhají

Jestliže má váš partner své děti u sebe jen občas, třeba jednou za 14 dní, je asi logické, že je nechte zavalit povinnostmi, ale spíš si je opravdu užít a snažit se, aby se jim u něj líbilo. Možná také vynahradit, že s nimi není. Zároveň je logické, že vás to štve a nechcete, aby měly povinnosti jen ty vaše. Proto se snažte najít opět nějaký rozumný kompromis. Minimálně by se všichni společně měli podílet na běžných domácích pracích.

Ohodnoťte tento článek:
5

Právě čtete

Jak přijmout partnerovo dítě, když nechcete upadnout v nemilost?