Menu
PředškolníVěk.cz
Co má umět předškolák

Jak se hádat s dětmi v předškolním věku (a vyhrát)?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

22. 5. 2019

Možná to také znáte. Je ráno, chystáte se do práce a vaše pětiletá dcera do školky. Za pět minut potřebujete vyjet, ale vaše holčička ještě stále stojí u zrcadla jen ve spodním prádle, protože chce tu sukni s jednorožcem, kterou jste zrovna vyprala v pračce. Nedá se přesvědčit, že dnes jí mít opravdu nemůže. Hádka už je na spadnutí. Jak takový nebo i jiný problém vyřešit a hádku efektivně ukončit tak, aby všichni byli spokojení?

Jako rodiči dítěte předškolního věku vám to může znít docela povědomě. Pravděpodobně trávíte většinu času od probuzení odpovídáním na plynule proudící otázky. Vaše malé zvědavé dítě se ptá na všechno. Co je k snídani, proč venku prší, proč svítí sluníčko, proč si musí vzít oblečení a nemůže jít ven v pyžamu s Batmanem. Nekonečný proud otázek je zcela normální. Kolem tří, čtyř a pěti let začínají děti rozvíjet pocit sebe sama. A vy to musíte přežít. Máme pro vás pár tipů, jak se vypořádat s hádavým malým dítětem a zachovat si svou důstojnost.

Uznejte otázku a neignorujte ji

Máte pocit, že jakmile vám dítě položí otázku, dostáváte se do nekončící spirály s otázkami? Nikdo nechce potlačovat dětskou zvědavost, ale je důležité omezit debatu, abyste si zachovali zdravý rozum i dobrý vztah s vaším dítětem. Rodiče často nechtějí tento krok udělat, aby se jejich potomek necítil ignorován. Přesto existuje řešení. Uznejte otázku, dejte krátkou a jednoduchou odpověď a pak odveďte pozornost na něco jiného. Také si můžete určit dobu, kdy vám dítě může pokládat jakékoliv otázky a vy si na odpovědi vyhradíte dostatek času. Smluvenou dobu dodržujte.

Ukončete hru

Když jsou děti zabrané do nějaké hry, je velmi těžké je od ní odtrhnout a jít dělat něco méně příjemného nebo třeba jet domů od babičky. Řešení ale není tak složité. Je to vše jen o použití správných slov. Můžete říct: „Vím, že si chceš ještě stavět lego, ale musíme už jet od babičky domů. Teď to uklidíme a až přijedeme domů, můžeš si s ním ještě chvíli hrát.“

Vše říkejte v klidu a v pohodě. Nesnažte se vyloženě naléhat nebo být dokonce nepříjemní.

Jak zlepšit pozornost u dítěte? Toto musíte změnit!

Předpovídejte konflikt

Na hádky s dětmi se dá připravit předem. Znáte ho nejlépe, takže víte, kdy problémy nejčastěji vznikají. Pokud je to při čištění zubů, oblékání nebo cestě ven, dejte si vždy o pět minut víc času, aby se dítě připravilo a vědělo, jaká činnost bude následovat.

Jak? Vizuálně. Obrázky pomáhají v péči o děti po celém světě. Nakreslete věci, které potřebujete, aby vaše dítě dělalo, obrázky nalepte na desku se suchým zipem, aby vždy bylo vidět, co se právě má dít.

Zjistěte, zda je problém

Neustálá argumentace je společným rysem většiny předškoláků. Ale pokud vaše dítě argumentuje neustále, je pomstychtivé, dělá každý den nějaké problémy nebo je vytváří s vrstevníky, může to být nějaký větší problém a vzdor. Je vhodné promluvit si s učitelem nebo jiným profesionálem, který vašeho syna či dceru vídá pravidelně. Někdy strategie, které pedagogové využívají k tomu, aby dokázali s divokým a poněkud hůře se ovládajícím dítětem komunikovat, mohou být ty, které můžete použít doma s důsledností a úspěchem.

Hurá do školy? 7 věcí, co má dítě umět ještě před nástupem

Ne vždy musíte vyhrát

Ne vždy je nutné přesvědčit dítě k tomu, aby udělalo, co chcete vy. Nevytvoříte vzdorného potomka jen proto, že ho necháte jít ven jako Batmana. Vždy je to o rozumných mezích, v nichž mohou malé děti nasměrovat svou zvědavost a pocit sebe sama. Občas musíte myšlení svého dítěte ocenit a ustoupit.

A jak vyřešila problém maminka z příběhu v úvodu článku? Jednoduše. Svlékla si oblečení, nechala jen spodní prádlo, vzala kabelku a klíče. Když dcerka uviděla, jak se maminka chystá jít ven, okamžitě se oblékla, protože věděla, že ve spodním prádle rozhodně nikam jít nechce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se hádat s dětmi v předškolním věku (a vyhrát)?