Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Jak zajistit, že si děti zamilují moře víc než bazén?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

8. 7. 2019

Mnoho rodičů vezme děti nadšeně k moři s myšlenkou, že si ho okamžitě zamilují. Nezřídka se ale stane, že zažijí určité rozčarování, když se jejich ratolesti nedokáží se slanou vodou tak úplně sžít a dávají přednost bazénu u hotelu. Zkuste některé naše tipy, aby vaše příští dovolená u moře dopadla přesně tak, jak si přejete.

Bazén u hotelu často děti nadchne proto, že je tam sladká a chladná voda a jeho součástí bývá i tobogán a různé atrakce. Má rovné dno, žádné vlny a zná ho nejspíš i z domova. Je tak pochopitelné, že mu dává často přednost.  A samozřejmě proč ne. Ať si tam klidně užijí a pořádně se vydovádí. Je ale jasné, že když tam tráví každý den, začne vás to mrzet. Do bazénu jste mohli jet i doma. Mořská voda navíc nabízí spoustu možností dovádění, plavání, zábavy a k tomu všemu příznivě působí na dětské zdraví.

Moře skýtá nekonečné možnosti zábavy

Bazén je prostě bazén. Má pevné dno, ohraničený prostor a nic vás na něm nepřekvapí. Oproti tomu moře vytvořila příroda, a tak u něj pevné a rovné dno rozhodně nečekejte. Počítejte s jeho nevyzpytatelností a vlnami. Dítěti všechny záludnosti předem vysvětlete, aby s nimi počítalo. Musí vědět, že se dno různě svažuje, voda je slaná a vlny jsou někdy větší a jindy menší. Když si ale na tohle všechno zvykne, zjistí vlastně, že to znamená mnoho skvělé zábavy. Co je lepšího, než skákat do vln nebo je přeskakovat, házet míčky a čekat, až je moře vrátí zpět, hrát si s pískem na břehu, házet kamínky, hledat mušličky ve vodě apod. Když se do her zapojí i rodiče, nebude mít koupání v moři chybu.

10 tipů, jak si užít s dětmi dovolenou u vody

Nechte dítě projít plaveckou přípravou

Mladší děti, které ještě neumí pořádně plavat a zatím se cachtaly hlavně v bazénu na zahradě, mohou mít z obrovské masy vody, která se navíc neustále vlní, burácí a vypadá nekonečně, strach. Při prvním seznámení se s mořem volte tedy chvíli, kdy je klidné a jen s mírnými vlnami.

Děti milují vodu a většinou nebývá příliš problém, aby do ní nadšeně skočily. Když jim moře nikterak neznechutíte nebo je do něj nepošlete ve chvíli, kdy je více bouřlivé (což mimochodem není ani bezpečné), určitě to dopadne tak, že je z vody nakonec budete mít problém dostat.

A ještě jedno doporučení, než vyrazíte na dovolenou, nechte dítě absolvovat nějaký kurz s plaveckou přípravou. Snadno si zvyknou na pobyt ve vodě, naučí se nějaké plavecké techniky a získají větší jistotu v plaveckých dovednostech. Je velký rozdíl, zda trávíte dovolenou u moře s plavcem nebo s neplavcem.

Nebezpečí číhá všude, nepodceňujte je

U malých dětí se nesmí podceňovat ani minimální nebezpečí a u vody to platí obzvlášť. Jestli je běžně hlídáte, když se koupete někde v bazénu, u moře hlídejte ještě jednou tolik. Na pláži dokáže dítě zaujmout kdejaký nový zážitek natolik, že si vůbec nevšimne možného nebezpečí. Co když náhle uvidí zajímavou rybku a rozhodne se za ní plavat dál, než je zdrávo? Zrádné mohou být i vlny, které dokáží malé dítě snadno srazit do vody. Při hře v mořských vodách se místo, kde jste vstoupili do vody, vzdaluje rychleji, než byste čekali. Dítě by tak mělo přesně vědět, kde se nachází váš slunečník, lehátko či deka.

Naučte své dítě plavat. Víme, jak na to

Jak bezpečně pobývat u moře?

  • Malé děti za každou cenu hlídejte: zejména předškolní děti musíte u vody i v ní bezpodmínečně hlídat. Můžete tisíckrát vysvětlovat, co smí a nesmí, ale jsou to malé děti a mají svůj vlastní rozum. Stačí, aby je něco zaujalo a všechny zákazy a domluvy zmizí jak pára nad hrncem. A pro svůj vlastní klid hlídejte všechny děti i ty starší.
  • V hloubce nesmí být dítě nikdy samo: vaše dítě už může plavat výborně, ale stále nemá tolik sil jako třeba vy, dospělý. Někdy také mohou začít zmatkovat, jakmile se ocitnou na hloubce a necítí pod nohama pevné dno. Proto plavte vždy společně s ním, pomozte mu překonat nejistotu a společně zkoušejte různé hloubky.
  • Bez rodičů do vody nesmí: toto je jedno z nejdůležitějších pravidel. Bez vás nikdy dítě do vody nesmí vstupovat. Nejspíš ho také nenecháte běhat samotné po silnici nebo po přechodu, ale vždy chodíte s ním. Malé děti zkrátka musíte hlídat.
  • Naučte je skákat do vody: mořské dno není všude stejné. Proto si nejdřív projděte místa, kde bude vaše dítě řádit a skákat do vody, ať víte, zda je tam bezpečno. Zároveň si také popovídejte o tom, že je vždy lepší ze člunu, mola či lehátka raději skákat po nohou než skákat šipky po hlavě. Mnoho tragických úrazů se stalo právě proto.
  • Při řádění ve vodě buďte vždy ve střehu: také jste jako malí milovali skákání z nafukovacích lehátek nebo člunů do vody, potápění a další vodní radovánky? Pak se určitě nedivíte, že i vaše děti si jich užívají plnými doušky. Sami ale také víte, jak takové akce mohou být nebezpečné a zrádné. Proto buďte neustále ve střehu a hlídejte si, že své dítě neustále vidíte nad vodou, a ne pod ní.

Hledáte plavecký kurz pro své dítě? Vyberte správný?

Dovolená u moře s dětmi bude pro vás jistě skvělý a nezapomenutelný zážitek, zejména když s nimi jedete poprvé. Ale právě proto, aby se z vašeho vysněného pobytu nestala tragédie, musíte dodržovat všechny bezpečnostní zásady a nic nepodcenit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak zajistit, že si děti zamilují moře víc než bazén?