Menu
PředškolníVěk.cz
Zdraví dětí

Když dítě nechce jíst zeleninu a Pepek Námořník nezabírá

Máte doma malého šikulu, který doma i ve školce odmítá cokoliv zeleného? Jak naučit dítě jíst zeleninu a dbát na jeho dostatečný přísun vitamínů?

Spousta rodičů se bojí toho, že jejich dítě nebude mít dostatečný a hlavně přirozený zdroj vitamínů, pokud bude odmítat jíst ovoce a zeleninu. S ovocem to ještě nebývá tak špatné – je přirozeně sladké a děti ovoce milují. Není problém připravit dětem ovocný koktejl nebo pěnu, populární jsou kapsičky z vylisovaného ovoce, které mají rády nejen batolata, ale i předškoláci. Se zeleninou to však bývá složitější. Některé děti k ní mají zcela přirozený odpor a přesvědčovat je o něčem moc nemá smysl. Jaké mohou být příčiny toho, že dítě získá averzi k zelenině, a jak můžeme našeho předškoláka tohoto problému zbavit?

Proč dítě odmítá zeleninu?

Nejčastější příčinou bývá to, že se dítěti zelenina oškliví nebo má nepříjemné vzpomínky na konkrétní nechutné jídlo nebo situaci spojenou s negativními emocemi. Psychosomatika dělá své. Stačí špatná nálada, hádka rodičů nebo nátlak ze strany jednoho z rodičů nad zeleninovou polévkou a máte zaděláno na pěkný problém – dítě se polévky už nikdy nedotkne. Zkuste si vzpomenout na vaše dětství, jak vás v předškolním věku násilím nutili jíst zeleninu nebo dojídat polévky ve školce, asi to moc příjemné nebylo, viďte?

Častým důvodem ale bývá přílišná benevolence a pasivita rodičů. To, že dětem neupírají žádné sladkosti a dítě navyklé na sladkou či jinak výraznou chuť potom odmítá taková jídla, která mají chuť víceméně neutrální. Záleží samozřejmě na tom, jak jídlo dítěti upravíte a předložíte, ale plně vytížení a zaměstnaní rodiče bohužel velice často rezignují a po prvotním neúspěchu namísto zeleniny nabízejí dítěti jenom to, co mu chutná. To ale nezřídka bývají hranolky, chipsy, hamburgery, lívance nebo sladké sycené nápoje, což je z nutričního hlediska cesta do pekel, a to obvykle bez návratu.

Jak se hádat s dětmi v předškolním věku (a vyhrát)?

Jak naučit dítě jíst zeleninu

Pokud ve vás zůstala špetka zdravého rozumu a alespoň kousíček vůle a snahy, zkuste svého předškoláka správně motivovat, a především mu jít příkladem. Ideální je, když sami budete zelenině holdovat co nejvíce, a skvěle si před dítětem pochutnávat. Můžete začít tak, že si talíř nazdobíte veselými zeleninovými obličeji a panáčky nebo zvířátky, které lze v případě zájmu vytvářet s dítětem společně. Kreativitě a fantazii se meze nekladou.

Zelenina má jednu obrovskou výhodu. A hádejte jakou? Tu, že se vyskytuje se ve všemožných tvarech a barvách. A s tím se dá krásně pracovat. Ideální je, když bude vaše lednička přetékat pestrou směsicí těchto barev a tvarů. Opravdu není třeba zůstávat jenom u mrkví, rajčat a okurek. Vaše spižírna by měla obsahovat brokolici, zelí, chřest, papriky všech barev, ředkvičky, kedlubny, bílou a černou ředkev, čekankové puky, malé kapustičky do polévky, mangold, lístečky špenátu a rukoly a tak dále. Napadá vás ještě něco? Když Pepek Námořník nezabírá a představuje neférový nátlak (Chceš být silný jako Pepek? Pak musíš jíst špenát!), zkuste raději něco jiného.

Kolik druhů zeleniny pozná vaše dítě?

A navíc je dnes jiná doba! Můžete dítě naučit poznávat různé druhy zeleniny, společně si je také nakreslit, krájet (proč ne? když budete na dítě dohlížet a dáte mu důvěru, může si klidně malým nožíkem zkusit nakrájet zeleninu) nebo dokonce i vařit a ozdobit talíře. Zkuste mu nenásilnou formou vysvětlit, jak je zelenina zdravá, a které obsahuje vitamíny a minerály. Pro růst kostí, zdravé zoubky, pokožku, aby ho nebolelo bříško, a také aby bylo chytré a dobře mu pracoval mozek, když půjde za chvíli do školy.

Nadváha a obezita u dětí. Zbytečný strašák nebo skutečný problém?

Smoothie mixér v hlavní roli

Zeleninu můžete vařit, dusit, péct, grilovat nebo třeba i mixovat. I tohle může vaše dítě zabavit. Zapojte jej v kuchyni do přípravy jídla. Zkuste nenápadně ke každému jídlu přidat vždy kousek zeleniny, pokud se tedy hlavní jídlo převážně celé se zeleniny už neskládá. Je vysoce pravděpodobné, že dítě rodičů, kteří mají zeleninu jako základ jídelníčku, žádný problém s její konzumací nikdy nemělo. V rodinách vegetariánů a veganů, potažmo i vitariánů, kde smoothie tvoří poměrnou část denní stravy, se dá předpokládat, že dítě snad pomalu ani nic jiného než zeleninu nezná. Odpor k zelenině se dá spíše předpokládat v rodinách, kde není moc času na přípravu jídla, a dítě je odbýváno konvenční stravou nebo má návyk na sladkosti.

Není nad zlatou střední cestu! Zkuste si najít čas a absolvovat s dětmi výše doporučené tipy! Uvidíte, že si váš předškolák zeleninu oblíbí. Hlavně na něj netlačte a nenabízejte mu ty druhy zeleniny, které mu nedělají dobře nebo k nim má vypěstovaný odpor. Zeleniny přece existuje tolik druhů! Není možné, aby si dítě nevybralo…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Když dítě nechce jíst zeleninu a Pepek Námořník nezabírá