Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Lze mít šťastné dítě v digitálním věku aneb na co by rodiče dnešní doby neměli zapomínat

Martina Mádlová

Martina Mádlová

27. 1. 2020

Štěstí je vřelé a dnes ho často máme tak málo. Pokud jste vy a vaše děti šťastní, radujte se. Pravidla, jak takto žít, existují už dlouho. Ale v poslední době se zdá, že naše blaho a blaho našich dětí tak nějak uvadá. Roste míra deprese, úzkosti, a dokonce i sebevražd mladých lidí, stejně jako používání mobilních telefonů a zařízení a neustálá očekávání, že člověk bude pořád „na síti“. Proto je tak těžké dnes vychovávat děti, aby byly opravdu šťastné.

Rodiče se někdy mohou snažit až příliš, aby děti byly šťastné, stejné jako technika nemůže za každou špatnost. Je samozřejmě velmi prospěšná a důležitá. Objevily se různé výzkumy o vlivu médií a technologií na duševní zdraví dětí. Potvrzuje se to, co každý jistě ví. Vztahy, pocit vlastní hodnoty, silný charakter a další pozitivní vlivy jsou opravdu důležité. Podívejte se na pár tipů, jak vychovávat šťastné dítě v digitálním světě.

Nemusí být nejlepší

Mít v sobě dostatek vytrvalosti a odolnosti, to je to, co pomůže člověku zvládnout zklamání a být v pohodě. Ve škole, v on-line světě, a dokonce i s přáteli, se děti často cítí pod velkým tlakem. Myslí si, že musí všeho dosáhnout na první pokus a nemají nárok na chyby. Je ale důležité zažít zkoušky, selhání a učení se z chyb. Jejich vnitřní hlas by jim vždy měl říct: „Máš na to.“

Podporujte vědomí jejich vlastní hodnoty

Sociální sítě hýbou světem a pro mnoho dětí může být až nezdravě důležité, kolik mu kdo napíše komentářů. Jenže se může stát, že naprosto přirozená zvědavost o tom, co si ostatní myslí, se promění ve škodlivou fixaci na různé reakce a někdy až depresi. Jak takovým stavům předcházet? Podporujte vnitřní pocit jejich vlastní hodnoty. Povzbuzujte aktivity a koníčky, které dětem dají pocit úspěchu za každých podmínek.

Vděčnost

Cítit vděčnost je osvědčená životní mantra, která vede k silnějšímu pocitu pohody. A některá média dokážou tento pocit ještě umocnit. Najděte weby a aplikace, které pomohou dítěti dělat svět lepším (třeba někomu pomoct, něco hezkého napsat apod.). Sledujte inspirativní televizní pořady a diskutujte o tom, za co jste vděční.

Jděte ven

Zdá se vám to málo? Ale je to vše, co musíte udělat. Vezměte děti ven. Příroda, jak je vědecky prokázáno, pomáhá k větší duševní pohodě. Pokud potřebujete inspiraci, podívejte se na pár přírodovědeckých filmů. Nebo jen položte telefon, zavřete notebook, vypněte televizi a vypravte se na procházku.

Noví přátelé

V digitálním věku mohou děti navázat nová přátelství nebo posílit stávající vztahy on-line. Existuje mnoho programů a aplikací. Takto si můžete zavolat s prarodiči na druhém konci země, spojit se se sestřenicí v Anglii apod. Jen je vždy potřeba, aby taková digitální komunikace nakonec nebyla jedinou komunikací. Modelujte zdravé návyky a dbejte na čas bez obrazovky, opravdu se svými blízkými. Vše vypněte, abyste se ostatním kolem sebe skutečně mohli věnovat.

V každém případě používejte média společně, ale stanovte limity, aby to neovlivňovalo osobní setkání.

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

Lze mít šťastné dítě v digitálním věku aneb na co by rodiče dnešní doby neměli zapomínat