Menu
PředškolníVěk.cz

Mají vaše děti studené nohy a ruce? Může to znamenat problém

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 2. 2020

Někdo miluje léto a někdo zase zimu. Ti, kdo chladné počasí příliš nepreferují, by se nejraději zachumlali do peřin a vylezli až na jaře. Ve většině případů je to prostě jen pohodlnost a nechuť k chladnému počasí. Někdy ale problém větší. Kdy už je zimomřivost možné považovat za nemoc? A trpí jí také děti?

Syndrom studených nohou

Problém s chladem se nejvíce pozná na rukou a nohou. Když máte končetiny až příliš studené, může se jednat o potenciální problém. Pokud to chcete vědět jistě, udělejte si tabulku, pozorujte se a zaznamenejte výsledky. Důležité je evidovat okolní teplotu, váš pocit zimy, zbarvení prstů a popřípadě i další projevy (brnění, menší citlivost, bolest apod.). Když se příznaky projevují delší dobu nebo se zhoršují, vydejte se k lékaři.

Co způsobuje syndrom studených nohou?

Syndrom studených nohou se objevuje z různých příčin. U dospělých je to nejčastěji anémie a nízký krevní tlak, což znamená, že člověk nemá dostatečně prokrvené vzdálené části těla, hlavně prsty. Pokud se mimo pocitu chladu přidá i bolest prstů nebo brnění, mohlo by se jednat o revma či nějaké neurologické onemocnění. V tuto chvíli už je nejvyšší čas navštívit lékaře.

V některých případech se objevuje záchvatovité stažení cév na prstech horních i dolních končetin. Sníží se průtok krve v prstech a zvyšuje pocit chladu. Prsty bělají a když jsou cévy déle stažené, může dojít až ke zmodrání kůže, protože nedochází k dostatečnému okysličení. Když vše odezní, vrátí se krevní oběh do normální.

Tyto příznaky se označují jako tzv. Raynaudův fenomén. Příčinou bývá chlad, stres, vyšší krevní tlak na ruce a nohy, kouření, špatná strava. Původce může být i v nevhodné obuvi a těsném oblečení. Problém se často objevuje u žen, které nosí lodičky mají chodidla stísněná.

Studené nohy u dětí

U dětí je to trošku jinak. Miminka a malé děti mají chladnější ruce a nohy přirozeně. Pokud tedy řešíte oblečení, sahejte jim vždy na zátylek, který je vhodnějším měřícím místem. Pokud je teplý, nemusíte se bát, dítěti není zima.

Věřte, že lékaři se mnohem častěji potýkají s přehříváním dětí, než že by byl problém s podchlazením. Nožičky dětí zahřívejte pouze ve chvíli, kdy je okolní teplota nižší než běžná pokojová teplota. Dítě neoblékejte zbytečně, protože jeho organismus je pak mnohem náchylnější k nemocem a podchlazení.

Nedílnou součástí péče o dětský organismus je i vhodný přístup k chodidlům. Nožičky potřebují vhodně manuálně stimulovat. Proto je nechte co nejčastěji a dostatečně dlouho bez pevné obuvi. Ať běhají bosé kdykoliv je to možné. Nožičky se díky tomu mohou přirozeně prokrvovat a dokážou se zdravě zahřívat zevnitř.

Doma se vyhýbejte bačkorám a celkově pevné obuvi. Na studenou podlahu stačí ponožky s protiskluzovou úpravou. Tak mají nožičky a prstíky možnost se přirozeně vytvarovat, vyvíjet a tělo začne mít schopnost termoregulace.

Jak vyřešit studené nohy?

Důležité je děti vhodně oblékat a správně vrstvit oblečení. Vybírejte přírodní materiály a na nohy boty, které jim dopřejí dostatek volnosti a prostoru. Pozor na běžnou konvenční obuv, která má je často tvrdá jako beton a výrazně úzká. Dítě pak vypadá, jako když má na noze sádru. Hlídejte hlavně špičky bot, které často neodpovídají tvaru chodidla.

Na podporu proudění krve můžete využít bylinky. Účinná je v tomto případě gingo biloba, protože roztahuje cévy a sežene ji na každém rohu. Volte ale vždy raději přírodní formu a vysokou kvalitu.

Ohodnoťte tento článek:
5

Právě čtete

Mají vaše děti studené nohy a ruce? Může to znamenat problém