Menu
PředškolníVěk.cz
Chystáme se do školy

Máte doma budoucího prvňáčka? Jak mu vybrat správnou aktovku do školy?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 2. 2019

Vybíráte novou školní aktovku budoucímu prvňáčkovi a trochu se ztrácíte v jejich široké nabídce? Jak vybrat správně a na co si dát při výběru pozor? Načerpejte informace v našem článku a pak se vydejte na nákupy.

Při nákupu nové školní brašny je potřeba brát v úvahu komfort při nošení, kvalitu i spokojenost dítěte. Výběr tašky je tak trochu podobný výběru bot. Můžete si nastudovat různorodá doporučení, ale nic nenahradí fyzické vyzkoušení přímo na prodejně. Tam, kde mají dostatečný výběr a proškolený personál, bude radost nakupovat. Ne vždy se ale taková prodejna najde v blízkosti vašeho bydliště, a proto vám nabízíme určitý návod i my.

Školní batoh nebo brašna

Chcete koupit aktovku nebo batoh? Co bude lepší? A existuje vůbec zdravý batoh? Aktovka je brašna s jednou velkou komorou, kam se vejde veškeré učivo i další potřeby. Mívá také postranní kapsy, které jsou vhodné pro uložení svačiny, láhve na pití či penálu. Batoh bývá vícekomorový se zapínáním na zip. Stabilita není tak dobrá jako u aktovky. Pro většinu prvňáčků je vhodná právě ona, protože stojí pevně na zemi, učivo se do ní skládá více přehledně, dokáže stát na zemi a nepřeklopí se. Dítě hned vidí, kde má slabikář a kde třeba matematiku. Mezi oblíbené značky patří Emipo, česká firma, také německá Hama či srbský Belmil. Mezi batohy je velmi oblíbená značka Topgal nebo Bagmaster.

Pozor na váhu školní brašny

Velice důležitý parametr při výběru školního batohu je jeho hmotnost. Čím nižší, tím lepší. Myslete na to, že vaše dítě bude nosit na zádech spoustu učení, které také něco váží. K tomu pití, svačinu, penál atd. V nabídce výrobců jsou i odlehčené verze s váhou v rozmezí od 700 do 900 g. Takové modely obvykle nejsou tak kvalitní jako ostatní. Aby se dosáhlo nízké váhy, ubere se na polstrování, zmizí různé šikovné nastavování ramenních popruhů, hrudní pásek apod. Obvyklá hmotnost je něco málo před jeden kilogram, který dítě hravě unese a batoh bude zároveň i kvalitně zpracovaný.

Podmínky pro přijetí do základní školy

Sedí dobře?

Školní brašna musí mít dobré a anatomické tvarování zad, které kopíruje správné zakřivení páteře. Pak bude dítěti dobře sedět a nepokazí držení těla. Tvarování tvoří polstrovaná vločka zad a další samostatné prvky pro jednotlivé oblasti zad. Pokud by byl batoh nepohodlný a někde dítě tlačil, nechtělo by ho nosit nebo by si různě ulevovalo. Tak by mohlo docházet k předsunutému držení hlavy, ramen i přenesení těžiště těla dopředu. To není příliš vhodné pro vyvíjející se dítě. Mnoho lékařů proto přisuzuje problémů se zády u dospělých právě období základní školy.

K nevhodnému držení těla může vést i špatně nastavená délka popruhů. Ty by měly naléhat celou plochou na ramena, nikde neodstávat a ve předu svisle křížit klíční kost asi v její polovině.

Školní batohy se musí líbit

Dítě a zvlášť takhle malé, příliš nezajímá kvalitní materiál, polstrování či váha školní brašny. Mnohem víc se soustředí na barvu a vzhled. Nesnažte se výběr své ratolesti zpochybňovat. Nástup do školy mu otrávíte nejvíc právě tím, že se mu jeho taška vůbec nebude líbit. Nakonec budete nešťastní všichni. Vy, protože jste dali mnoho peněz za kvalitní aktovku a dítě, protože chtělo tu tašku se Supermanem, a nakonec má úplně obyčejnou a jednobarevnou bez svého oblíbeného hrdiny. Tím ovšem nechceme říct, že máte kývnout úplně na všechno. Děti své názory i oblíbence mění poměrně rychle podle toho, co zrovna letí. Zkuste se tedy raději domluvit na kompromisu. Nemůže mít tašku s vybraným obrázkem, ale můžete společně vybrat nějaké školní doplňky s vysněnými postavičkami (penál, krabička na svačinu, lahve na pití apod.).

Tipy, jak naučit děti zavazovat tkaničky

Školní batohy s užitečnou výbavou

Školní aktovka musí být co nejvíc přehledná, aby se dítě zbytečně nestresovalo, že nemůže najít své věci. Podle normy musí být vybavena oddělenou kapsou na svačinu. Některé modely ji mají tepelně izolovanou vhodným materiálem. Výhodné je, když vnitřní prostor rozděluje přihrádka na učebnice a sešity.

Do hlavní kapsy by se mělo dítě dostat jednoduše bez větších problémů. Důležitá jsou pevná záda a pevné dno. Díky němu stojí sama na zemi a usnadňuje přístup k obsahu uvnitř. Zapomínat nesmíme ani na bezpečnost dětí. Dostatečná část povrchu aktovky musí být pokryta bezpečnostními prvky (reflexními materiály), aby bylo vidět za tmy nebo za šera.

Při výběru dbejte i na kvalitu použitých materiálů a potřebné certifikáty a atestace, které zaručují, že na školním batohu není nic nezávadného a nevhodného pro dítě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Máte doma budoucího prvňáčka? Jak mu vybrat správnou aktovku do školy?