Menu
PředškolníVěk.cz

Molusky u dětí. Co to je a jak se jich účinně zbavit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 10. 2019

Objevilo se to z ničeho nic. Vaše dítě za vámi přišlo s tím, že má pupínek, který svědí a je nepříjemný. Zpočátku to nikterak neřešíte. Jenže jich raší víc a víc. Jsou malé, nejsou nebezpečné, ale rozhodně nepříjemné a nevzhledné. Jakmile se molusky u dětí objeví, jen velmi nerady váš domov opouští. Jak na ně?

Molusky patří mezi velmi nakažlivé onemocnění, které nepostihuje jen děti, ale i dospělé. Bojovat s nimi můžete měsíce a v některých případech i roky. Děti si je často přinesou z různých herniček, bazénů, ze školky a dalších míst. Protože je to virové onemocnění, snadno se přenáší a stačí k tomu jen kontakt s infikovanou osobou nebo předmětem.

Jak poznat molusky u dětí?

Pupínky, které se v případě onemocnění objeví, připomínají bradavice s polokulovitým tvarem a propadlým středem. Útvary mívají často barvu kůže, ale mohou být i nažloutlé, bělavé nebo načervenalé. Někdy se objeví i velké útvary až 10 mm (tzv. molluscum giganteum).  Objevují se na obličeji, krku, v podpaždí, na trupu i končetinách. Nevyhýbají se ani oblasti genitálií a řitního otvoru.

Protože za nimi stojí virová infekce, není příliš jednoduché se jich zbavit. I když nejsou samy o sobě nebezpečné, hodně svědí a děti si je často škrábají, což mívá za následek jejich hnisání. Při škrábání totiž vyteče bělavá hmota, která je velice infekční.

Existují případy, kdy si s nimi imunitní systém po čase poradí sám a nepříjemné výrůstky zmizí samy od sebe. To ale trvá měsíce a někdy i více než rok.

Děti nemusí existující oční vady pociťovat. V předškolním věku je přitom poslední možnost některé řešit

Na těle i několik stovek pupínků

Velmi často se molusky u dětí objevují po návštěvě bazénů nebo u těch, kteří se vodním sportům více věnují. Na hodinách plavání se někdy nakazí i kojenci nebo batolata. Existují i molusky, které se šíří hlavně u dospělých, protože se přenáší pohlavním stykem.

Protože onemocnění způsobené tzv. poxivirem je hodně nakažlivé, nemělo by dítě chodit do bazénů apod. Na těle může vyrašit i několik stovek pupínků. Asi u deseti procent postižených spolu s moluskami přichází i ekzém. Jejich inkubační doba je od dvou do sedmi týdnů.

Praktické informace o moluskách:

  • molusky se vyskytují hlavně u malých dětí, pak u školáků, kteří často pobývají v dětských kolektivech. Dospělí jimi trpí méně často,
  • nejvíce onemocnění se objevuje u dětí do 8 let,
  • přenáší se přímým kontaktem s puchýřky a kontaminovanými předměty,
  • není to výrazně závažné onemocnění, které by ohrožovalo na životě. V některých případech se ale i tady objeví nepříjemné komplikace. Přibližně u 10 % nakažených se v okolí puchýřků objeví ekzém. Ve vzácných případech se dostane virus až do krve a spustí se imunitní reakce,
  • náchylní k onemocnění jsou lidé s atopickým ekzémem a potížích s imunitou.

Růstové bolesti u dětí. Jak je poznáte?

Léčba molusek

Pokud se u dítěte vyskytnou molusky, vydejte se ke kožnímu lékaři. Dermatologové často doporučují odstranění mechanické, ale pro dítě je docela bolestivé, a pokud má molusky v intimních partiích, může být i velmi ponižující. V první fázi se tak zpravidla přistupuje k neinvazivní masti, kterou se bradavičky potírají.

Pokud je jich ale příliš nebo nikterak nereagují, přistupuje se k invazivnějším metodám. Používá se vyštípnutí pinzetou, když se předtím kůže znecitliví, užití laseru nebo zmrazení. Laser ovšem není zrovna levný a ani on a ani dusík nemají stoprocentní úspěch. Kvůli možnému krvácení a další infekci se nedoporučuje vyškrábnutí chirurgickou lžičkou.

Molusky a přírodní léčba

Na internetu najdete celou řadu diskusí rodičů, kteří s různými úspěchy s moluskami u dětí bojují. Mnoho z nich nedá dopustit na potírání propolisovou tinkturou, některým pacientům se na molusky osvědčil česnek (Alivictus), odvaz z tužebníku jilmového a velmi oblíbená jsou i homeopatika.

Světová odbornice na aromaterapii, V. A. Worwood, doporučuje aromaterapeutické oleje k potírání: levandule, tea tree, ravensara a kajeput. Pomáhá i pobyt u moře nebo koupele v mořské soli, a nakonec posilování imunity dítěte, aby si dokázala s nákazou poradit sama.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Molusky u dětí. Co to je a jak se jich účinně zbavit?