Menu
PředškolníVěk.cz
Zdraví dětí

Pomočování dětí v předškolním věku: kdy se nejedná o nic vážného a kdy zpozornět?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 2. 2019

Občasné nehody v podobě počůrávání dětí tu vždy byly. Je ovšem důležité rozeznávat, kdy je to ještě v pořádku a přirozené a kdy už byste měli zpozornět a případně se vydat k lékaři. S odpověďmi vám pomůže i tento článek.

Nehody se stávají občas každému dítěti. Možná i vy si vzpomenete na nějakou tu svoji z období dětství. Nechtěný únik moči může být způsoben celou řadou příčin. A vy toho můžete hodně udělat, abyste dítěti pomohli.

Pomočování ve 4 letech přes den

Denní pomočování trápí o něco méně dětí než to noční. Podle statistik ale každé čtvrté dítě, které nočním pomočováním trpí, má epizody i denního úniku moči. Plenek se děti většinou zbavují mezi druhým a čtvrtým rokem věku. Do té doby je úplně normální, že dítě má občas mokro v kalhotách. Je ovšem potřeba upozornit, že ani pomočování dětí starších dětí není žádnou výjimkou a kolem 4 % dětí ve věku 4-12 let taktéž trápí denní pomočování. Příčin může být mnoho. Někdy se děti tak zaberou do hry, že zapomenou jít včas na záchod, ale problémem může být i rozvíjející se cukrovka.

Co může být příčinou denního pomočování?

Existuje spousta důvodů, proč má vaše dítě problém. Když si nebudete vědět rady, raději vše konzultujte s dětským lékařem. Co vše může být tedy příčinou?

  • Infekce močových cest
  • Cukrovka
  • Dítě se dostatečně nevyčůrá
  • Zácpa
  • Vrozené vady močových cest
  • Ignorování potřeby
  • Velký stres
  • Větší příjem tekutin

Vysoký krevní tlak u dětí: máme se ho bát?

Velký stres může spustit pomočování

Stres je příčinou nejednoho problému a onemocnění. Přestěhovali jste se do jiného města? Nastupuje dítě do školy? Rozvádíte se? Také počůrávání ve školce se děje hodně často. Dětská psychika je křehká a každý takový stresový podnět má na chování dítěte velký vliv. Jestliže jste tedy vyloučili veškerá jiná onemocnění nebo se ve vašem životě přihodilo něco nového a pro dítě náročného, začněte pátrat. Zkuste si vybavit, kdy přesně k nehodám začalo docházet. Velmi stresující je i třeba narození nového sourozence, i když by vás to možná nenapadlo.

Kdy rychle vyhledat lékaře?

Když se u dítěte objeví některý z těchto příznaků, neváhejte a vydejte se ihned k lékaři:

  • bolest břicha,
  • krev v moči,
  • bolest při čůrání,
  • časté chození na záchod (doslova s každou kapkou),
  • nadměrné močení a stálý pocit žízně,
  • zácpa.

Nadváha a obezita u dětí. Zbytečný strašák nebo skutečný problém?

Noční pomočování u dětí

Noční pomočování dětí je dalším častým problémem, které se v Česku týká asi 15 procent dětí. Říká se tomu enuréza a má taktéž mnoho příčin. Mohou to být poruchy spánku, poruchy produkce látky, která omezuje v noci produkci moči ledvinami, problémy s režimem pití a močení, chyby ve stravování a také stres. Podle odborníků existují genetické vazby a přenos zátěže z rodičů na potomky, takže to může být i dědičný problém.

Jak řešit noční pomočování?

V pěti a více letech už obvykle děti navštěvují nějaká kolektivní zařízení, takže se jeho problém dostává na veřejnost mezi lidi. Už ho neřeší jen rodiče, ale i paní učitelka, ostatní děti apod. V takovou chvíli je důležitá empatie. Paní učitelka by měla problém přejít v klidu, bez nějakých výčitek nebo dělání humbuku. Ostatní děti si nehody vůbec nemusí všimnout, a to je tak ušetřeno posměchu okolí.

Nejhorší jsou různé vtípky na toto téma, zbytečné komentování noční příhody nebo dokonce výčitky. Přistupujte k tomu citlivě. Vysvětlujte vše s pochopením a adekvátně k věku dítěte. To musí vědět, že se nestala žádná tragédie ani ostuda a že ten problém spolu určitě vyřešíte.

Většina enuretiků je nejistá a často se straní kolektivu. Děti pak bývají terčem posměchů, šikanování a celá škála problémů se jen roztáčí. Proto je tak důležité na odstranění problému pracovat, nic netajit a nepředstírat, že se to neděje. Pátrejte po příčině a pomozte dítěti vyhrát boj s nočním pomočováním. Když se situace nikterak nezlepší nebo se dítě pomočuje i ve škole, konzultujte problém s lékařem.

Doprovod dítěte k lékaři. Na co všechno máte nárok?

Jak vyléčit noční pomočování?

Při léčbě enurézy je nejlepším začátkem úprava jídelníčku i příjmu tekutin. Samozřejmě to neznamená, že zakážete dítěti pít. Je ovšem vhodné nápojový režim upravit. Ráno a během dopoledne by mělo vypít nejvíc a od 17 až 18 hodin už by pít nemělo nebo jen malinko. Celkově by ale mělo přijmout stejně tekutin jako ostatní děti. Ideálním nápojem je voda, neslazené nápoje či čaje. Vyhýbejte se šumivým nápojům, syceným nebo kofeinovým, které pro dítě nejsou vhodné za žádných okolností.

Dítě by mělo chodit na záchod v klidu, beze spěchu, a hlavně se opravdu pečlivě vyčůrat. Noční pomočování rozhodně není chyba dítěte a ani selhání rodičů.

Pokud nic z toho nepomůže, přichází na řadu vyšetření. To není bolestivé a naštěstí je možná i léčba. Lékař se vás bude ptát na historii obtíží, detaily příznaků a návyky při močení. Budete vyplňovat pitnou a mikční kartu. Tam zapíšete poctivě objem přijatých tekutin, jak často dítě pije i kdy chodí na záchod.

Pokud nepomohou režimová opatření, začíná se s podáváním léků. Ty snižují noční tvorbu moči a obsahují látku desmopresin nahrazující nedostatek látky (vazopresinu), která reguluje tvorbu moči v těle. Účinkují velice rychle a používají se k léčbě už mnoho let.

Pomočování u dětí je příznakem různorodým. Je často projevem vývoje organismu, dlouhodobého stresu i rozvoje vážných chorob (infekce ledvin či cukrovky). V každém případě je lepší navštívit lékaře, pokud máte obavy o své dítě a chcete odhalit příčiny vlhkých epizod.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Pomočování dětí v předškolním věku: kdy se nejedná o nic vážného a kdy zpozornět?