Menu
PředškolníVěk.cz
Zdraví dětí

Obézní děti častěji trpí na nedostatek železa. Nejvíce jich má Itálie

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 3. 2020

Malé děti trpící obezitou se mnohem častěji potýkají s nedostatkem železa než jejich vrstevníci s normální váhou. Nízká hladina tohoto důležitého prvku pak může způsobit mentální opoždění a snížit inteligenci dětí. Vědci z univerzity v Texasu jsou přesvědčeni, že dlouhodobá anémie z nedostatku železa v dětství může oslabit schopnost dítěte učit se, zvládat školu a také ovlivňuje mentální a motorický vývoj. Proč je nadváha celosvětový problém?

Nedostatek železa snižuje množství kyslíku, který je přenášen krví do mozku. Obézní děti jsou více náchylné zejména kvůli špatné skladbě potravin. Jedí velké množství průmyslově zpracovaných produktů.

Děti jedí špatně

Že děti konzumují hodně nezdravých potravin je všeobecně známo. Je potřeba jim zařadit do jídelníčku maso, fazole, vejce, špenát a další zelenou listovou zeleninu. Zároveň bylo zjištěno, že příliš mnoho vápníku, sójové výrobky, káva čaj, a dokonce i některé celozrnné potraviny narušují vstřebávání železa.

Obezitu a nadváhu u dětí způsobuje také nedostatek pohybu. Děti dnes tráví až příliš mnoho času u obrazovek počítačů, mobilů, tabletů nebo televize a chodí mnohem méně ven než dřív.

Nejsilnější děti jsou v Itálii

Dětský fond Unicef na podzim letošního roku upozornil, že nejméně pětina dětí má problémy se svou váhou. Nejvíce tlouštíku vykázala překvapivě Itálie. Středomořská strava vždy platila za velmi zdravou, ale ta původní už ve velké míře vymizela. Jsou v pořádku domácí těstoviny, ale ne lasagne z obchodu.

Tloustnutí zasahuje i dospívající mládež. Na celém světě se počet mladých mezi 5 a 19 lety s nadváhou zdvojnásobil. Jako příčina se opět uvádí nezdravé potraviny velkých korporací. Problémem je hlavně rychlé občerstvení a různé sladké kolové a jiné nápoje.

Obézní děti přibývají i u nás

Obézní děti se čím dál více objevují i u nás. V roce 2016 mělo nadváhu 27,19 % lidí ve věku 5 až 19 let. To je nárůst o 81,2 % oproti roku 1990. V současné době trpí nadváhou asi 9 % chlapců, obezitou pak 8 %. U dívek připadá na obezitu 3,3 % a na nadváhu 6,4 %. Jedná se o děti ve věku 11-15 let a výsledky vyplývají z výzkumu olomouckých vědců. Lépe s váhou, než my jsou na tom všichni naši sousedi: Rakousko, Polsko, Slovensko i Německo.

Řešení je jasné. Děti se potřebují více hýbat a lépe jíst. Pamatujte si, že co vložíte na talíř svého dítěte, jej bude ovlivňovat po celý život.

Ohodnoťte tento článek:
5

Právě čtete

Obézní děti častěji trpí na nedostatek železa. Nejvíce jich má Itálie