Menu
PředškolníVěk.cz
Zdraví dětí

Opalovací krém pro děti. Který vybrat?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 7. 2019

Léto je v plném proudu a u bazénů, koupališť, pískoven, jezer a kdovíkde ještě, se to lidmi jen hemží. Mimo dospělých u vody samozřejmě nechybí děti, které ji milují. Horké sluníčko ale nepřináší jen teplo a pohodu, může být nebezpečné a zejména u dětí dokáže způsobit bolestivé nepříjemnosti rychleji, než byste si jen pomysleli. Jemnou dětskou pokožku musíte chránit opalovacím krémem pro děti. Které jsou nejlepší?

Pokud jde o ochranu před sluncem, možnosti máte v podstatě nekonečné. Potřebuje vaše dítě SPF 30 nebo 50? Jaký je rozdíl mezi UVA a UVB? Přestaňte se bát. Řiďte se následujícími pokyny a pobyt na sluníčku si společně naplno užijete.

Malinké děti na sluníčko nepatří vůbec

Děti do jednoho roku by na sluníčko neměly raději vůbec. Samozřejmě je nemusíte držet celý rok doma, ale když půjdete ven, nechte kočárek pěkně ve stínu a rozhodně nepřikrývejte žádnou plenkou. Vždy kontrolujte, že dítě nemá v kočárku jako v peci.

Sluneční brýle pro děti a UV obleky

Pokrývka hlavy pro děti je naprosto jasná. Bez ní by neměly na slunce vůbec chodit. Pořiďte lehkou kšiltovku, klobouček či šátek. U dětí starších dvou let už můžete pořídit i sluneční brýle. Jestliže se chystáte k moři, můžete zkusit i UV oblečky, které chrání před agresivním UV zářením, které je zde mnohem vyšší než u nás.

21 tipů pro ten nejlepší den na pláži s dětmi

Jak vybrat opalovací krém pro děti?

  • Na etiketě hledejte výraz „široké spektrum“. To znamená, že opalovací krém chrání před UV zářením i před UVB zářením.
  • Stačí vám jen varianta s SPF 30. Vyšší varianty ochranu nijak významně nezvyšují.
  • Pořiďte minerální opalovací krém. Aktivní složkou by měl být oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý. Jedná se o fyzické překážky, u kterých je méně pravděpodobné, že budou absorbovány do kůže a organismu dítěte než složky chemických opalovacích krémů.
  • Nevybírejte krémy obsahující nano částice. Vstřebávají se do pokožky a do organismu.
  • Krém aplikujte asi dvacet minut předtím, než se vydáte ven na sluníčko. Pokud si vaše dítě venku hraje nebo se koupe, namažte ho znovu jednou za hodinu až dvě.
  • Vyhněte se sprejům. S nimi pořádně nevíte, jak silnou vrstvu jste aplikovali a nevíte, kolik toho vaše dítě mohlo vdechnout.

Tipy pro aplikaci opalovacího krému bez křiku

Zkušení rodiče využívají různé strategie, jak přimět dítě, které se mazat nechce, ke spolupráci.

Dávejte na výběr

Stejně jako necháváte své dítě vybrat si, kterou svačinu chce, nechte je vybrat i opalovací krém. Kupte dvě značky, kterým důvěřujete a ty mu dejte jako možnost volby.

Najděte správné tempo

Zejména děti s nějakými problémy (autismus apod.) mohou mít velké potíže s natíráním krému. Musíte zvolit správné tempo a zbytečně nic neuspěchat. Nepřerušujte dítě v jeho oblíbené činnosti a mažte zkrátka ty části těla, které jsou momentálně dostupné a volné.

Namažte se opalovacím krémem všichni najednou

Děti se rádi nechají namazat, když se budou mazat i všichni ostatní. Můžete je klidně i do natírání zapojit. Nechte si rozetřít krém na záda nebo na ruce a pak se s dítětem vystřídejte. Pojme to jako zábavu a ne povinnost.

Nafukovací rukávky a kruh mohou ohrozit vaše dítě. Víte proč?

Ozdobte si nádoby na opalovací krémy

Kupte barvy, které se nesmyjí a štětečkem nebo něčím jiným, nechte děti ozdobit butelky s opalovacím krémem. Když si je vyzdobí podle své představivosti, hned se s ním nechají nadšeněji namazat.

Spojte aplikaci krému se svačinou

Mají vaše děti hlad každých pár hodin? Nejspíš ano a vy máte štěstí. Vezměte s sebou ovoce, zeleninu, přesnídávky a jiné občerstvení. Nezapomeňte na pití. Občerstvovací přestávky využijte k tomu, že dítě znovu namažete opalovacím krémem. Tímto způsobem zabijete hned dvě mouchy jednou ranou, a navíc tato strategie dává dostatek času, aby se krém vpil do kůže a hned se nesmyl.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Opalovací krém pro děti. Který vybrat?