Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Úklid a děti. Proč si po sobě nechtějí uklízet?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 11. 2019

Přijdete k dětem do pokoje a nemáte si tam prakticky kam stoupnout, protože všude leží nějaké hračky? Pro vás je to nejspíš vrchol nepořádku, ale malé děti dobře ví, kde co mají. Možná proto je úklid tak častým zdrojem hádek a trestů. Nebo existuje jiný důvod, proč děti nechtějí uklízet?

Stoupnout si bosou nohou na zapomenutou kostičku lega, korálek nebo vojáčka s pěkně špičatou zbraní není vůbec nic příjemného. Obvykle tím začíná další rozhovor na téma úklid. Vy chcete, aby si děti šly okamžitě ten svůj nepořádek uklidit a ony zase nechápou, co tím myslíte. Zdá se, že je jen málo dětí, které už od malička rády uklízí tak, aby se to vám líbilo.

Děti vnímají úklid jinak než dospělí

My dospělí máme rádi všechno srovnané ve skříních a na svých místech. Děti to mají naopak. Potřebují mít všechno na očích. Proto vnímají jako uklizené, když nechají hračky nebo oblečení na místě, kam si je položí. Obvykle se moc neorientují v šuplících a skříňkách a často k tomu potřebují rodiče. Neumí být kvůli tomu často samy sebou, a i ke hře vyžadují asistenci rodičů.

Když mají děti hračky na očích, hrají si s nimi mnohem víc i bez rodičů. V opačném případě velmi rychle zapomínají. Nepořádek dokonce dětem prospívá. Podle některých vědeckých studií mají ti, kdo nechtějí moc uklízet, o něco větší IQ než ostatní. Rozházené věci totiž umožňují mozku vytvářet spojení, zatímco pohled jde z jedné věci na druhou.

Nejčastější důvody, proč děti nechtějí a nedokáží uklízet

Některé děti nemají ještě na samostatný úklid věk, a musí k tomu teprve dozrát. Nechtějte po dvouletém dítěti, aby si třídilo všechny věci.

Často mají tolik věcí, že jsou pak z té hromady naprosto ztracené, neví, kde začít a jak přesně pokračovat. V tuto chvíli pomoc dospělého potřebují a musí přesně vědět, co právě mají uklidit. Neříkejte jen: „Ukliď si pokoj.“ Řekněte: „Slož si ta autíčka do skříňky.“

Dětí mívají úklid spojený s něčím negativním, protože rodiče o něj obvykle nežádají, ale spíše přikazují nebo chtějí pořádek poté, co na nějakou hračku stoupnou, kopnou apod. Když ale budete děti trestat úklidem, nejspíš jej láska k úklidu nikdy nepotká.

Co si budeme povídat. Malé děti prostě nechápou, proč by vůbec měly dokonale uklidit pokoj, když to druhý den zase stejně všechno budou potřebovat. Je důležité jim vysvětlit, proč to dělají.

Úklid malé nezbedníky okrádá o čas ke hře nebo jiné a mnohem příjemnější věci. Právě proto ho nepovažují za důležitý.

Jak naučit děti uklízet?

Pokud chtějí rodiče dětem pomoci naučit je uklízet, musí to udělat v podstatě tak, že zavedou pořádek do nepořádku a přizpůsobí vše věku dítěte. Rodiče by měli zapomenout na nějaké donucování a rozkazování a vžít se raději do role pomocníka a učitele. Než začnete na svého potomka křičet, zamyslete se a zkuste to tentokrát jinak:

Neponižujte své dítě větami typu: „Nemůžeš ty kalhotky hodit do koše na prádlo? Ty čuně jedno!“

Nevydírejte je výhružkami o tom, jak nedostanou žádné dárky nebo nepůjdou ven, pokud nebudou mít uklizeno.

Mluvte s dětmi tak, aby vám rozuměly. Potřebují přesně slyšet, co mají udělat a jak? Potřebují časový limit? Uklízí raději večer nebo ráno?

Ujistěte se, že děti ví, kam jaké věci patří. Hledejte pro hračky místo společně a po domluvě s nimi.

Myslete na dohodu. Domluvte se spolu, jak by podle vás měl vypadat úklid, jaké jsou vaše představy. Můžete třeba uklidit spolu do nějaké přijatelné podoby a domluvit se, že takto to bude vypadat i příště. Rozhodně ale neberte jako domluvu to, že dětem striktně přikážete, jak to má být podle vás.

Trpělivost přináší růže. U dětí jen málokdy funguje něco hned a okamžitě. Nemůžete po nich chtít, aby hned vše chápaly. Držte se své dohody a buďte trpěliví.

O pomoc žádejte a nepřikazujte.

Z úklidu udělejte návyk a začleňte ho do denního rytmu.

Udělejte něco, aby bylo uklízení příjemnější. Můžete si pustit písničku, dávat za každý den veselé nálepky apod.

Tvoření pořádku může být i hrou. Kdo rychleji uklidí rozsypané lego nebo posbírá plyšáky?

Může to být i výzva. Kdo uklidí dřív?

I když určitě chcete, aby se děti uklízet naučily, pomáhaly doma a zodpovídaly za pořádek alespoň ve svém pokoji, myslete na to, že jsou to stále ještě malé děti a vy jim to musíte dovolit. Ne vždy se to prostě zadaří. Ovšem každý malý úspěch se počítá.

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

Úklid a děti. Proč si po sobě nechtějí uklízet?