Menu
PředškolníVěk.cz
Chystáme se do školy

Zařizujete pokoj budoucímu školákovi? Vyhněte se nejčastějším chybám

Martina Mádlová

Martina Mádlová

20. 5. 2019

Nedávno jste zařizovali dětský pokojíček pro batolátko a pomalu přichází čas přemýšlet nad tím, jak ho přizpůsobit budoucímu školákovi. Jistě chcete, aby byl příjemný, dítěti se v něm líbilo a nic nechybělo. Je toho hodně, co musíte promyslet a s tím souvisí i několik chyb, které rodiče dělají, protože chtějí vytvořit dítěti doslova ráj na zemi. Jaké chyby patří k nejčastějším?

Zařizování dětského pokoje většinu rodičů sice nesmírně baví, tedy hlavně maminky, ale zároveň je to i trochu výzva, protože ho nelze vytvořit jen krásný, ale i funkční. Když ho ještě navíc tvoříte v časovém presu, můžete sklouznout k mnoha nevyhovujícím řešením. Proto jsem si pro vás připravili pár tipů, čemu se vyhnout obloukem.

Nevytváříte zóny

Dítě by mělo mít v pokoji několik jasně daných zón. Tak oddělíte prostor pro odpočinek, prostor pro zábavu i ten na studium. Díky tomu jej nebude při učení nic rozptylovat. Těžko by se mu učilo, kdyby vedle něj ležela hromada hraček, jen po nich sáhnout a začít s hrou. Psací stůl by měl stát pod oknem kvůli světlu. Jestliže to není možné, kupte dobrou lampičku s příjemným a dostatečným světlem. Levákovi dejte lampičku z pravé strany a pravákovi naopak. Může stát i vpředu. Nezapomeňte na dostatek vhodného úložného prostoru, aby si dítě mohlo efektivně uložit školní pomůcky a vždy mít vše bezpečně po ruce. Do pokoje můžete umístit i háčky a věšáky na batoh či oblečení.

Nevhodně zvolené barvy

Dětské pokoje nemají jen jednu funkci, ale hned několik. Slouží jako herna, studovna i ložnice. Proto bychom měli při výběru barev do něj hodně zvažovat, co vybereme. Zapomeňte na křiklavě růžovou, neonově zelenou apod. Dali byste si takové barvy do ložnice? A to jsou jen stěny. Když vezmeme i strakatý koberec, barevné závěsy, hračky, plyšáky, nábytek. To je pak barevný mix. Proto je lepší volit barvy stěn spíše jemnější a příjemnější. Nic výrazného a rušivého.

Kdy přistoupit ke změně školky? Pozor na neuvážené rozhodnutí

Žádný prostor pro hru

Děti se nebudou učit od rána do večera, proto potřebují mít i prostor na hraní a odpočinek. I školák si ještě chce hrát, věnujte tomu tedy svou pozornost. Hračky zvyšují motivaci k dokončování činností a celkově zastává ve vývoji dětí hraní velice důležitou roli. Protože je místo na hraní náchylné na nepořádek, zvolte praktické úložné boxy a skříňky na hračky.

Málo úložného prostoru

Školák najednou potřebuje víc věcí. Má učebnice, aktovku, sešity, učebnice, různé pomůcky apod. Nemůže mít všechno naskládané na stole. Jak se potom bude učit? Ideálním řešením jsou poličky, regály a skříňky se zásuvkami, kam si dítě vše potřebné uloží. Existují také pojízdné přídavné kontejnery k dětskému stolu se zásuvkami nebo policové nadstavby. Obojí je velmi praktické.

Špatný nábytek

Dítě, které chodí do školy, potřebuje správný psací stůl. Mnoho rodičů v tomto ohledu dělá velkou chybu a nechává dítě ten, který mu kdysi koupili na malování a hraní. Vždyť ještě přece není zničený, tak na co kupovat nový. Jenže váš školáček tam stráví dost času a potřebuje psací stůl, který splňuje nároky na zdraví a správný vývoj dítěte. Při psaní se aktivuje větší množství svalů a ty musí mít oporu. Výška stolu by se měla pohybovat v rozmezí mezi 70 a 75 cm.

Děti rychle rostou a pokud nechcete za chvíli pořizovat stůl vyšší, kupte ten, u kterého se dá výška nastavit. Nebo vyberte kvalitní židli ke stolu, u které se dá výška regulovat. Židle musí také podporovat polohu nakloněnou dopředu, přímou a uvolněnou. Na ní nešetřete a kupte raději kancelářské křeslo.

Jak naučit děti uklízet s radostí bez vzteku a pláče?

Nekvalitní spánek

Aby dítě ráno vstávalo vyspalé a s dostatkem energie, musí kvalitně spát. Spánek dodává sílu, ovlivňuje schopnost koncentrace a soustředění. Když se vyspíte dobře, máte dobrou náladu. Když ne, mračíte se na celý svět. A děti to nemají jinak. Podle některých studií jsou děti, které mají nekvalitní spánek ve škole unavené, mají problémy s učením, pozorností i chováním. Proto při zařizování dětského pokoje neudělejte chybu, kterou dělá opravdu velké množství rodičů, nešetřete na posteli, roštu, a hlavně na matraci. Ta by měla odpovídat tělesným dispozicím dítěte. Pro mladší dítě je vhodnější tvrdší, která dobře podpírá páteř, pro starší už volte zónovou matraci, která v některých částech poskytuje měkčí oporu (ramena, pánev) a v dalších pevnější (bedra).

Až budete zařizovat pokoj pro školáka, myslete hlavně na účelnost a řiďte se spíš rozumem než srdcem. Tím samozřejmě nechceme říct, že by pokojík neměl být hezký. Jen je důležité najít míru mezi kvalitou a vhodností pro školní dítě a vzhledem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zařizujete pokoj budoucímu školákovi? Vyhněte se nejčastějším chybám