Menu
PředškolníVěk.cz
Zdraví dětí

10 superpotravin vhodných pro děti

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 1. 2020

Děti se potřebují stravovat správně. Dobře zvolenými potravinami můžete zajistit optimální přísunu vitamínů, minerálů, vlákniny a zdravých tuků při každém hlavním jídle nebo svačině. Máme pro vás malou inspiraci a připravili jsme 10 potravin, které obsahují všechno zmíněné a dobře chutnají.

1. Bobule

Bobule jsou takové malé nutriční elektrárny a na rozdíl od některých jiných potravin i snadno dostupné. Obsahují vitamíny a antioxidanty. Doplňují nezbytnou vlákninu, které často děti nepřijímají v potravě dostatek. Pokud zrovna není jejich sezóna, můžete koupit zmražené a přidat do ovesné kaše či smoothie. Na lehké občerstvení a do dezertu jsou ideální lyofilizované druhy.

2. Ryby a mořské plody

Ryby jsou skvělým zdrojem DHA, omega-3 mastných kyselin prospěšných při vývoji mozku. Pokud vaše dítě nesní čerstvou rybu, můžete zkusit konzervované nebo třeba jiné mořské živočichy. Například krevety mají jemnější chuť a texturu. Ryby můžete jen tak upéct, přidat do těstovinového salátu a celkově existuje nekonečné množství úprav.

3. Semínka

Semena slunečnice, konopí, lnu a chia pomáhají dětem doplnit potřebné dobré tuky, hořčík, bílkoviny a vlákninu. Nechte je zobat semínka jen tak ke svačině, přidejte do polévky nebo do salátu, použijte při pečení a přisypte do smoothie. Lněná semena je potřeba rozmělnit. Všechna se pak nejlépe uchovávají v lednici, kde déle vydrží. Výjimkou jsou chia semínka, kterým nevadí ani skříň a mohou být použita celá.

4. Listová zelenina

Nutriční převaha zelené listové zeleniny je všeobecně známá. Oplývá značným množstvím železa, vápníku, vlákniny, vitamínu C, omega-3 mastných kyselin a kyseliny listové. Často je ale problém dostat do dětí špenát, zelí, kapustu apod. V tomto případě je důležité začít jim všechno nabízet dostatečně brzy a nevzdávat se po prvních neúspěchu.

5. Ořechy

Arašídové máslo u nás není tak moderní, ale pokud je máte rádi, jistě vás potěší, že dvě polévkové lžíce obsahují téměř polovinu potřebných bílkovin pro předškoláka a k tomu ještě hořčík, vitamíny skupiny B a zdravé tuky. Stejně dobrá jsou i mandlová, kešu a jiná ořechová másla. A samozřejmě i klasické oříšky obsahují spoustu úžasných látek.

6. Oranžová zelenina a ovoce

I když vaše dítě příliš nemá rádo sladké brambory, dýně, tykve nebo mrkev, sladké ovoce, jako je mango, meloun a další, poskytují také dostatek vitamínů A a C, draslíku a lykopenu. Přesto se ale snažte nabízet i oranžovou zeleninu, aby se jí děti naučily jíst.

7. Celozrnné potraviny

Hnědá rýže, celozrnné těstoviny, quinoa, pohanka nebo amarant jsou všechno perfektní potraviny. Mají schopnost snižovat riziko chronických onemocnění v budoucnosti a podpořit správnou výživu. Pokud vaše děti nejsou zvyklé na chuť a texturu celozrnných těstovin nebo rýže, začněte je přidávat k tradičním bílým rafinovaným odrůdám a postupně zvyšujte poměr. Celozrnné potraviny si také můžete navařit ve větším množství a uložit do mrazničky jako přílohu nebo snídani v blízké budoucnosti.

8. Bílý jogurt

Obyčejný bílý jogurt je superhrdina mléčných výrobků. Obsahuje spoustu prospěšných bakterií, bílkovin a vápníku. To jsou všechno dobré věci, které děti potřebují pro své zdraví. Nekupujte zbytečně jogurty plné cukrů s přídavkem ovocného pyré a různých dalších věcí, které opravdu děti nepotřebují. Navíc jsou obvykle dražší než klasické bílé. Přitom ty si můžete dochutit tak, jak chcete. Přidejte trochu cukru, medu nebo džemu, ovoce, ovesných vloček apod. Postupně můžete vynechat sladké úplně.

9. Oves

Oves a jeho zdravotní přínos je někdy hodně přehlížen, zejména ve srovnání se slaďoučkými snídaňovými cereáliemi, které koupíte v obchodě. Ovesné vločky stojí pár korun a vytvoříte z nich nekonečně mnoho variací na zdravou snídani či svačinu. Obsahují vlákninu, železo, bílkoviny a zajistí dostatečné množství energie. Přidejte do ovesné kaše čerstvé, sušené nebo zmrazené ovoce, ořechy nebo ořechové máslo, med, javorový sirup či hnědý sirup.

10. Pití

Mnoho dětí nepije tak jak by mělo. Buď málo nebo naprosto nevhodné nápoje. Chcete-li pomoci dítěti s pitným režimem, můžete to zkusit trochu jinak. Nabídněte jim více melounu, pomerančů nebo okurek, které obsahují velké množství tekutin, vitamíny, vlákninu a minerály. Můžete je také namíchat do koktejlů či zamrazit do zdravých zmrzlin v horkých letních dnech.

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

10 superpotravin vhodných pro děti