Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

10 tipů, jak připravit dítě na příchod sourozence

Martina Mádlová

Martina Mádlová

6. 4. 2020

Miminko je vždy velkou změnou pro celou rodinu, ovšem zvláště těžké je to pro starší sourozence, kteří si až do té doby užívali výsostné právo jedináčka. Snad každé dítě alespoň trochu popadne žárlivost, když se mu narodí nový sourozenec. Vy, jako rodiče, nemáte povinnost této žárlivosti zabránit, ale zvládnout ji, aby vznikající sourozenecký vztah dostal svou příležitost. Jak na to?

Velkou pomocí je příprava dítěte už v době těhotenství. Nejlepší je, když dítě pro miminko nadchnete, aby se na něj těšilo ještě před tím, než se narodí.

1. Povídání s bříškem

Nechte své dítě, aby během celého těhotenství, po narození, a i později smělo vyjadřovat své emoce. Přirozeně bude cítit nějakou žárlivost, když se všichni najednou věnujete miminku. Uklidněte ho svými slovy a činy. Ukažte mu, jak ho zbožňujete a snažte si každý den najít určitý čas jen pro vás dva. I když je v pořádku zdůraznit výhody toho, že je starší, zároveň ho musíte ujistit i o tom, že je stále vaším malým dítětem. Někteří sourozenci se po narození miminka začnou chovat mnohem víc jako malé děti, protože chtějí tu samou péči, jako má bráška nebo sestřička. Také to je v pořádku a časem samo odezní.

2. Pracujte na vztahu s tatínkem

Je důležité, abyste během těhotenství prohlubovala vztah s tatínkem dítěte. Měl by s ním trávit více času, pokud to tak dosud nebylo a dítko bylo závislé hlavně na vás. Nebude to pak pro něj takový šok.

3. Povzbuďte spojení s dítětem

Čtěte spolu knihy o porodu. Vezměte ho s sebou k lékaři, abyste společně mohli pozorovat miminko na ultrazvuku nebo poslouchat srdíčko na monitoru. Vybírejte hračky, nábytek i oblečení dohromady. Nechte starší dítě, aby vám pomohlo vymalovat a vyzdobit pokojíček, bavte se spolu o potenciálních jménech apod.

Jak (ne)řešit spory mezi dětmi?

4. Ujistěte dítě o jeho důležitosti

Váš jedináček bude najednou velká sestra nebo bráška, ale stále je to také jednotlivec, který vám dělá radost už jen tím, že je sám sebou. Nezapomeňte posílit jeho sebevědomí a ubezpečit ho o jeho důležitosti: „Petruško, miluji způsob, jak mě rozesmáváš,“ nebo „Matýsku, jsem tak ráda, jak mi vždycky pomáháš.“ Konkrétní případy ukazují na to, jak moc své dítě potřebujete. Rodina potřebuje každého svého člena, aby byla celá.

5. Všechny velké změny stihněte před porodem

Učení na nočník, odstavení od kojení, spaní v pokoji apod. Všechny velké změny byste měli zavést ještě předtím, než přijde sourozenec. Protože když se narodí miminko a vy pak starší dítě vystěhujete z ložnice do jeho pokoje, kde spí samo, může si změnu spojovat se sourozencem a lepší vztah jim to určitě nepřinese.

6. Vyhněte se bojům o moc

Minimalizujte konflikty, ať se vaše ratolest cítí bezpečně a dobře. Jen tak může zvládnout příchod sourozence vyrovnaně. Přirozeně na vás ledacos zkusí, aby se ujistila, že ji stále milujete.

Funguje posílání dětí do „kouta“? A je to správně nebo špatně?

7. Myslete na odloučení při porodu

Připravte dítě včas na to, že spolu několik dní nebudete, až se miminko narodí, protože budete v porodnici. Ujistěte se, že nevznikne problém s tím, aby zůstalo s babičkou, tatínkem apod. Mluvte o tom, ať ví, na čem je.

8. Návštěva v porodnici

Často se sice doporučuje opak, ale dítě by skutečně mělo vidět svého sourozence ještě dříve než ostatní lidé. Ať si brášku či sestřičku pochová a užije si společných chvil jako jeden z prvních. Má to svůj význam. Podle odborníků navíc hlavičky novorozenců vydávají feromony, a když je vdechneme, zamilujeme se a máme pocit, že miminko musíme chránit. Čím více se tak vaše děti spolu dostanou do kontaktu hned po porodu, tím lepší bude i jejich vztah.

9. Dárečky

Dopředu upozorněte rodinu a návštěvníky, aby nenosili dárky jen miminku, ale určitě i pro staršího sourozence. Zároveň zařiďte, aby i vaše starší dítě mělo pro miminko nějaký dáreček, který mu může dát.

Zajímejte se o pocity svých dětí tak, aby to chápaly

10. Nenechávejte batole či předškoláka s miminkem samotné

U malých dětí ještě nemůžete očekávat, že mají naprostou kontrolu nad svými emocemi a někdy bohužel dochází i ke smutným a nešťastným náhodám.  Proto raději neriskujte a dohlížejte na ně vždy. Snažte se vyhnout zbytečnému napomínání dítěte, ale zasáhněte, kdyby se začalo chovat hrubě a samozřejmě dejte od něj miminko pryč. Odůvodněte to: „Tohle je na tak malé miminko až moc divoké. Je ještě malinké, ne tak velké jako ty a nemůže si takto hrát. Co kdybychom je teď dali spát a pohráli si raději spolu?“

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

10 tipů, jak připravit dítě na příchod sourozence