Menu
PředškolníVěk.cz
Maminky

14 strategií, jak létat s dětmi bez zbytečného stresu

Martina Mádlová

Martina Mádlová

13. 8. 2019

Letušky už viděly všechno, pokud jde o cestování letadlem, tak na koho se nejlépe obrátit s žádostí o radu při létání s dětmi? Máme jich pro vás hned 14. Snad vám pomohou, aby váš další let s rodinou byl bez stresu a velkých nervů.

Létání s dětmi může být naprostá pohoda, ale také pořádné peklo. Proto je vždy lepší se na různé situace připravit předem, aby vás nemohlo nic zaskočit. Jak na to?

Tohle udělejte ještě před odletem

Rezervujte si ranní odlet

Ranní lety bývají méně přeplněné. Navíc je to dobrá šance, jak se vyhnout jakýmkoli zpožděním. Velké plus je dozajista i to, že každý je v tuto dobu v podstatě unavený a rád si zdřímne – včetně dětí.

Vybíráte dovolenou pro sebe a malé děti? Jděte na to chytře

První třídu raději vynechte

Cestování v první třídě s dětmi může přinést více stresu, než aby to za to vůbec stálo. Zejména tehdy, když je vaše dítko dost živé a hlasité. Ostatní cestující, kteří s vámi letí, budou nejspíš hodně nepříjemný a naštvaní, protože si zaplatili lepší místa právě kvůli pohodlí a klidu. Sice to není fér, ale pro vás nakonec možná bude mnohem lepší, pohodlnější a klidnější letět v ekonomice.

Řekněte dětem, co mohou očekávat

Děti se chovají často mnohem lépe, když vědí, co mohou očekávat. Můžete jim ukázat následující video, které provází celým letem, od odbavení zavazadel a prodeje vstupenek po palubní etiketu a bezpečnost. Není sice české, ale jako ukázka určitě stačí.

Připravte se na různé teploty

Během letu buďte připraveni na měnící se teploty. Proto dítě raději oblékněte do pohodlných vrstev, které můžete snadno sundat či obléknout. Vynechte knoflíky, zipy a cokoliv, co může bránit při cestě na toaletu. Stejný princip platí i u obuvi. Volte suchý zip nebo nazouvací boty.

Nezapomeňte překvapení

Kupte nějaké nové hračky, stačí drobnosti a hezky je zabalte. Má to hned dvě výhody. Děti milují rozbalování věcí a nová hračka zase přitahuje větší pozornost.

Zvažte dětský postroj

Pro hodně malé děti máte na letišti kočárek, ale co když máte dětí víc a některé už běhají? Pokud s sebou berete více než jednoho malého cestovatele, zvažte dětský postroj (vodítko), i když to zní asi hrozně. Jenže díky němu vám dítě nikam neuteče a neztratí se v davu dalších lidí. Létání je samo o sobě dost stresující, proto udělejte vše na ochranu svých dětí i svého zdravého rozumu.

Zabalte správně příruční zavazadlo

Při balení příručního zavazadla myslete na všechno. Pamatujte na to, že děti mají pořád hlad, a když nebude nic k dispozici přímo v letadle, budete vděční za to, co máte s sebou. Na druhou stranu s sebou nemusíte vézt celý kufr věcí jen proto, abyste své děti po dobu letu zabavili a udrželi je v klidu. Mimo jídla určitě nezapomeňte věci na přebalování, náhradní dudlík, tablet s oblíbenou pohádkou a sluchátky dětské velikosti, malý box s pastelkami a papír a něco na převlečení. Nějaký sáček na odpadky, pití a lehké občerstvení (křupky, sušenky, ořechy apod.).

Nafukovací rukávky a kruh mohou ohrozit vaše dítě. Víte proč?

Na co myslet na letišti?

Připravte se na bezpečnostní kontrolu

Balte věci tak, abyste se mohla kdykoliv dostat k tomu, co musíte ukázat při kontrole. Zejména láhve s pitím pro děti nebo jídlo pro ně. Cestování s občerstvením znamená větší kontrolu.

Připravte se na nepříjemný tlak

Mějte s sebou dostatek tekutin pro případ, že letadlo bude mít zpoždění. Nezapomeňte také nechat děti pít během vzletu a při sestupu. Mohou také žvýkat nebo třeba cucat bonbony. Polykání pomáhá vyrovnat se s tlakem a nepříjemnými pocity v uších.

Nezapomeňte plenky

Vaše dítě už možná občas na nočník chodí, ale v letadle by to mohl být problém a dítě ještě nevydrží příliš dlouho zadržet moč. Proto raději volte alespoň tréninkové plenkové kalhotky, které vlhko zadrží do té doby, než dojdete na záchod. Navíc se dají i snadno vyměnit. Bude to pro vás mnohem méně stresující než řešit nehodu na sedadle nebo čekat až se uvolní toaleta.

21 tipů pro ten nejlepší den na pláži s dětmi

Ve vzduchu

Projevte své uznání

Projevte své uznání palubnímu personálu za to, že se o vás starají a nemají problém vám cokoliv donést. Poděkovat můžete i za shovívavost ostatním pasažérům. Zvlášť jestli vaše dítě nebo děti nejsou zrovna introverti, kteří v klidu sedí a prohlíží si obrázky v knížce.

Neposazujte dítě do uličky

Dítě posaďte vždy raději k oknu, ale rozhodně ne do uličky. Nejen, že by vám mohlo snadno ze sedadla utéct, ale letušky projíždí uličkou s vozíkem, kde mají horkou kávu, čaj nebo jen vodu.

Pozor na bakterie

Mnohé letušky upozorňují na to, že je opravdu nutné se vždy umýt po použití toalety nebo před jídlem. Také nedoporučují chodit bez bot po podlaze. Podle nich připomíná skoro Petriho misku.

Buďte v klidu

Nemůžete udělat nic proto, aby byl pasažér, který si stěžují i na to, že vaše dítě kýchá nebo se chichotá, byl spokojen. Pamatujte si jedno. Pokud se snažíte (a to většina rodičů), máte skoro všechny na své straně. Většina lidí vás spíš bude chápat, protože ví, že děti prostě někdy křičí. Prostě se starejte o své dítě, protože nikdy člověk nemůže vyhovět všem. Odhoďte stres, abyste si všichni užili let v naprosté pohodě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

14 strategií, jak létat s dětmi bez zbytečného stresu