Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Jak řešit záchvaty vzteku u dětí? Tohle by měly vědět všichni rodiče

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 4. 2020

Silné emoce mohou někdy vytrysknout, ani člověk neví jak. Zejména děti je obvykle ventilují bez zábran a často dost hlasitě. Třeba když vyrazíte k přátelům na večerní posezení s grilem a příjemnou zábavou, ale vaše dítě se zrovna rozhodne, že na něco takového nemá náladu. V lepším případě jen pofňukává nebo je nabručené, v tom horším předvede parádní hysterickou scénu. Jak se v takové situaci zachovat?

Úplně nejjednodušší je prostě si sednou na zem a čekat, až to přejde. Obvykle nemá příliš cenu něco vysvětlovat a konejšit jej. Dítě v danou chvíli nevidí a neslyší. Hlavně se nezačněte rozčilovat i vy sami, protože tak jen přilijete olej do ohně.

Kdy začínají záchvaty vzteku u dětí?

Vzteklé záchvaty se obvykle začnou objevovat u dětí ve věku od jednoho roku do čtyř let. Ale občas si nějaký vystřihne i předškolák, jen už mnohem méně často. Dítě se vzteká, protože nedostane to, co chce. A přesně toto musíte pochopit. Nejedná se o to, že vás chce záměrně naštvat, nedělá to naschvál. Jen v tu chvíli nedokáže pochopit, proč nemůže dostat něco, po čem zoufale touží.

Začněte s prevencí

Čas, který trávíte s dítětem, využijte naplno. Věnujte mu plnou pozornost a snažte se nechat výběr aktivit na něm. Čím větší svobodu získá, tím méně důvodu bude mít k rozčilování. Pokud vám ale z nějakého důvodu přesto ujedou nervy, protože nastane krizová situace, omluvte se a přiznejte, že vaše reakce byla přehnaná. Dítě tak má možnost pochopit, že je normální udělat chybu, že i rodiče se mohou naštvat a vztekat, ale že je to mnohem lepší, když se k sobě lidé chovají hezky.

Prevencí vzteklých záchvatů je samozřejmě i snaha o vyhýbání se takovým situacím, kdy by k nim mohlo dojít. Nelze to ale vždy, protože nemůžete svému dítku vyhovět za každé situace.

Malý tyran: jak řešit situaci, kdy dítě týrá své rodiče?

Zůstaňte v klidu

Když se začne dítě vztekat, křičí, ječí, válí se po zemi, hází věcmi apod., nejspíš vás to moc klidnými nenechává a chtěli byste to nějak rychle ukončit. Jenže když takový záchvat propukne, nemůžete vyžadovat nějaké rozumné jednání nebo reakci na vás. Můžete křičet, jak chcete, ale s největší pravděpodobností si jen uženete bolení v krku. Mnohem lépe funguje, když zůstanete v klidu a necháte ho vyvztekat.

Co nedělejte?

Rozhodně neodcházejte z místnosti, i když vás to velmi láká. Dítě se pak může cítit opuštěné. Už takhle má potíže se svými bouřlivými emocemi a potřebuje vás mít u sebe, i když se vám to nezdá. Takže až se začne vztekat, buďte u něj. Klidně svého syna nebo dcera zvedněte a obejměte. V náručí se často dokážou uklidnit mnohem rychleji.

Nechcete být pro děti špatným vzorem? Dejte si pozor na tyto 4 špatné návyky

Čím větší křik, tím mluvte tišeji

Dříve nebo později každý křik přestane. Už jen proto, že dítě potřebuje, abyste mu pomohli vyřešit problém, kvůli kterému to celé začalo. Pokud jste někde mezi lidmi, můžete se odebrat na nějaké klidnější místo, třeba se posadit na lavičku nebo do auta. Až záchvat pomine, vraťte se na počátek celého problému a začněte jej řešit. Samozřejmě to neznamená, že se teď všechno změnilo, a pokud jste mu předtím odmítli dát třeba nanuka, teď mu ho nedávejte.

Dospělý jste vy

I když bude záchvat trvat déle, než je vám milé, nemůžete podlehnout pokušení a začít dítěti dávat nějaká ultimáta či s ním přímo vyjednávat. Často se k tomu rodiče uchylují hlavně na veřejnosti, aby si o nich nikdo nemyslel něco špatného. Jenže lidé kolem vás si vždy budou myslet to, co sami chtějí. Neřešte okolí, řešte situaci, která nastala. Vy, jako dospělý člověk, nesmíte ztratit sebekontrolu a rozhodně se netvařte, že tuhle bitvu jste prohráli, protože mu tím dáte do ruky dobrou zbraň proti vám.

Zkuste něco k jídlu

Malým dětem se zhoršuje nálada spolu s tím, jak moc jsou hladové a unavené. Pokud začínají vzteklé záchvat u dětí každý den k večeru, může to být tím, že má hlad nebo už by se mělo chystat do postele. Samozřejmě to neznamená, že mu máte nacpat kousek čokolády, ale můžete mu podat třeba jablko apod., pokud ještě není čas večeře. Do stavu dítěte se vžijte. Jak se cítíte, když máte hlad nebo jste se v noci špatně vyspali a děti to nesou mnohonásobně hůř.

Zasmějte se celé situaci

Asi každý, kdo má doma malé dítě, má největší strach z toho, že mu potomek předvede scénu na veřejnosti. Mají strach z odsouzení ostatních lidí, kteří by si mohli myslet, že jsou špatní rodiče a neumí si dítě vychovat. Často takové situace končí tím, že rodič ustoupí, i když by neměl, jen aby se vše rychle uklidnilo a mohlo se vyklidit pole. A jak to pak dopadne? Příště ten záchvat bude mnohonásobně větší.

Jak se hádat s dětmi v předškolním věku (a vyhrát)?

Dítě bije ostatní

Pokud někdy vztek dítěte dojde do bodu, kdy začne ubližovat lidem kolem sebe nebo i zvířatům, hází věcmi a nonstop ječí, prostě ho vezměte a odveďte na jiné a bezpečné místo, kde nemůže sobě a ani nikomu jinému ublížit. Vysvětlete mu důvod tohoto kroku a jasně řekněte, že dokud se neuklidní, bude tam, ale vy s ním zůstanete. To platí i o veřejných místech. I z těch odejděte na nějaké klidné místo.

Fyzické tresty nikdy

A ještě jedna rada na závěr. I když už vidíte vzteky rudě a dítě křičí a křičí, nikdy neřešte konflikt tak, že dáte ránu. Situaci tím nevyřešíte a spíš se všechno ještě zhorší a vám k tomu přibude pocit viny. Zhluboka se nadechněte, napočítejte v duchu do deseti a stále si dokola opakujte, že vás dítě nechce naštvat a ani vám ublížit. V podstatě v takové chvíli vůbec nejde o vás, ale jen o jeho emoce, které neumí jinak zpracovat.

Z fyzických trestů by děti jen do budoucna odnesly strach z vlastní mámy nebo táty a přesvědčení, že uhodit, aby tak vyřešily nějaký problém, je úplně normální. A to určitě nechce žádný rodič.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak řešit záchvaty vzteku u dětí? Tohle by měly vědět všichni rodiče