Menu
PředškolníVěk.cz
Zdraví dětí

Jakou používat zubní pastu u dětí a kdy si mohou děti čistit zuby samy?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 2. 2019

O zuby je potřeba pečovat už od dětství a je úplně jedno, že jsou mléčné a časem stejně vypadnou. S ústní hygienou souvisí i výběr zubního kartáčku nebo pasty. Pamatujete si ještě, jak jste jako děti milovali Perličku s její úžasnou jahodou příchutí? Dnes už je ta nabídka mnohem širší, ale ne každá je pro dítě vhodná. Jakou používat zubní pastu? Kdy už si mohou děti čistit zuby samy?

Dítě se nenaučí čistit si zuby samo nebo spíš se to rozhodně nenaučí správně. Dětem je nutné zuby čistit nebo dočišťovat minimálně do té doby, než mají kompletní stálý chrup. Pokud chcete, aby si váš potomek začal zuby čistit sám, musíte mu to názorně předvést. Děti se nejlépe učí napodobováním. Dá se říct, že když si dítě vydrží čistit několik minut zuby a lékař při prohlídce neobjeví žádný kaz, už to nejspíš zvládá dobře. Obecně se ale doporučuje dočišťovat asi do dvanácti let. V průměru rodiče pomáhají dětem do osmi let.

Správný kartáček je nejdůležitější

Nejdůležitější k čištění zubů u dětí je vždy správný zubní kartáček. Ten byste měli pořídit hned, jakmile se vyklubou první zoubky. Pro miminka je vhodný tzv. prsťáček, který se navleče na prst, a tak se zoubky vyčistí. Lékaři doporučují takto zuby čistit asi do devíti měsíců až jednoho roku. Až tehdy přichází na řadu skutečný kartáček. Ten má mít co nejmenší hlavičku, rovně zastřižené a velmi měkké štětinky. Existují také elektrické kartáčky a nejsou špatnou volbou. Buď jim zuby vyčistí stejně nebo líp. Toto čištění by mělo určitě probíhat pod dozorem rodičů a lépe od šestého roku nebo ve chvíli, kdy víte, že si s ním vaše dítě neublíží. Kartáčky nezapomeňte pravidelně vyměňovat, ať už jde o klasický nebo o nástavce z elektrického kartáčku.

Nadváha a obezita u dětí. Zbytečný strašák nebo skutečný problém?

Jakou používat zubní pastu?

V prvních letech života není používání zubní pasty tak důležité, protože by ji určitě polykalo, a to není vhodné. Bez pasty by si dítě mělo čistit do doby, než ji dokáže efektivně vyplivovat. Pokud jste přesvědčeni, že pastu mít musíte, vyberte tu správnou. Při výběru se možná trochu zapotíte, protože se musíte ohlížet na chuť, množství fluoridů a dalších látek nevhodných pro dítě. Všechny pasty by sice měly mít označení, pro kterou věkovou skupinu dětí se hodí, ale ne vždy to tak je.

Věk dítěte

  • 0-3 roky: Takto malým dětem stačí čistit zuby jen vlhkým kartáčkem. Potřebujete-li pastu, vybírejte takovou, která bude buď bez obsahu fluoridů nebo s množstvím do 400 ppm. Na pastě by měl být napsaný vhodný věk.
  • 4-6 let: V tomto věku už můžete sáhnout po pastě, kde se nachází fluoridu o něco více, protože začínají vypadávat mléčné zuby a rostou stálé. Vyšší množství fluoridu (do 600 ppm) chrání citlivou zubní sklovinu.
  • 7 a více let: Nyní už dochází k rychlejší výměně mléčných zubů za stálé a děti už jsou šikovnější a umí bez problémů vyplivnout zubní pastu. Můžete už zvolit pastu s větším množstvím fluoridů.

Doprovod dítěte k lékaři. Na co všechno máte nárok?

Nezapomínejte na mezizubní prostory

Zuby by si mělo dítě čistit minimálně dvakrát denně. Ideální varianta je po každém jídle, ale není bohužel příliš reálná. Malé děti si ještě často čistí zuby ve školce, ve škole už ale k pravidelnému čištění nedochází. Děti od šesti let by měly používat i dentální niť, aby docházelo k pečlivému dočišťování mezizubních prostorů. Právě tam se nejvíce tvoří zubní kazy. Mezizubní kartáčky jsou vhodné až pro děti, které již mají stálé zuby.

Jak motivovat děti k čištění zubů?

Mnoho děti si nechce čistit zuby a rodiče tak často musí několikrát denně čelit záchvatům vzteku, pláči a nechuti otevřít pusu. Pokud to chcete změnit, zkuste použít pozitivní motivaci. Můžete si třeba čistit zuby společně s dítětem, pouštět oblíbenou písničku, vyberte nějakou knížku, kde si hlavní hrdinové čistí zuby a čtěte příběh společně s dítětem nebo si nějakou takovou pohádku vyberte sami. Vhodná jsou i tematická videa, kde potomek na vlastní oči uvidí, co se stane, když si zoubky čistit nebude a udělá se mu tam kaz. Znáte starý kreslený seriál Byl jednou jeden život? Jeden z dílů se zoubky i vznikem kazů zabýval.

Tipy, jak naučit děti zavazovat tkaničky

Zubař a zubní ošetření dětí

Do zubní ordinace přijďte ideálně už s malým dítětem do dvou let. Takto malé děti se obvykle nebojí, postupně si mohou na zubaře zvykat a navázat kontakt. Nejde ještě o prohlídku v tom pravém slova smyslu, protože ne vždy dítě spolupracuje a dobře otevírá pusu. Násilím by se to dělat určitě nemělo. Čím přijdou rodiče k zubaři déle, tím složitější bývá navázání kontaktu a vyšetření.

Když lékař najde u malých dětí kaz, může být ošetření náročné. Pokud mají s vrtáním zubu velký problém, existuje několik řešení.  U větších dětí, které se trochu bojí, ale mají zájem spolupracovat, se dá použít plyn entonox a u horších případů pak analgosedace.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jakou používat zubní pastu u dětí a kdy si mohou děti čistit zuby samy?