Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Kolik dárků pod stromeček děti skutečně potřebují?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

7. 12. 2019

Co nejvíc milujeme na Vánocích? Nejspíš tu radost dětí, když pod stromečkem najdou vytoužený dárek. Jenže co když už je těch dárků až moc? Často rodiče přesvědčí sami sebe, že jen spousta balíčků zajistí dokonalé a pohodové svátky. Jenže všeho moc škodí. Radost totiž nezávisí na počtu dárků a ani by neměla.

Zkuste si vzpomenout na předchozí roky. Pod stromečkem hromada dárků a děti si stejně nakonec hrají jen s jedním nebo dvěma. Je také překvapivé, že čím víc toho dostanou, tím menší se zdá jejich radost. Přehnaně obdarovávané děti se totiž po čase už zaměřují spíš na to, kolik těch balíčků mají než na jejich obsah.

Dodržujte pravidlo tří dárků

Pokud si nevíte rady, kolik dárečků je tak akorát, můžete zkusit zavést pravidlo tří dárků. Jedná se o inspiraci ze Tří králů, kteří přinesli také tři dary při narození Ježíše Krista. Kupte dárek, který si dítě nejvíc přeje, další věc by měla být potřebná a třetí se hodí knížka. Ušetříte si čas, peníze a nervy a nezahltíte jej zbytečnostmi.

Samozřejmě to není možnost vhodná pro všechny, a to zejména tehdy, když u vás obdarovávají i prarodiče, tety, strýčkové, sourozenci s rodinami apod. Počet dárků redukujte podle sebe. Důležité je, abyste se toho drželi a domluvili se i s příbuznými, že to takto chcete.

S dětmi pak napište dopis Ježíškovi. Ať klidně nakreslí nebo napíše všechny dárky, co si přeje, ale upozorněte jej, že splnit nelze všechna přání.

Příliš mnoho dárků má na děti negativní vliv

  • Snížení sebevědomí: děti, které dostávají méně věcí, ale zato mají skvělý vztah s rodiči a žádný problém s vrstevníky, jsou na tom mnohem lépe než naopak. Dosahují také lepších výsledků v testech na sebevědomí.
  • Menší trvalé štěstí: lidé si mnohem více cení dárku, který darovali a udělal radost než toho, který dostali. A nebojte se, že u dětí to neplatí. I ony se tetelí štěstím z toho, že maminka nebo tatínek jásají nad obrázkem, který jim namalovaly. Střídmost vede děti k velkorysosti.
  • Riziko destruktivního chování: studie provedená Missourskou univerzitou přináší upozornění na to, že příliš mnoho materiálních věcí u dětí může vést až k větší náchylnosti k různému neuváženému chování (přehnané nakupování, dluhy či hazardní hry).

Univerzální pravidlo neexistuje

Nikdo vám nemůže říct, že máte kupovat tolik a tolik dárků. V tomto ohledu lze jen poradit, ale svá pravidla si musí každá rodina nastavit sama. Nejlepší je nějaký zlatý střed. Dítě nemá být zahlcené, ale ani by nemělo být smutné z toho, že jeho Ježíšek byl chudý. Dejte mu šanci, aby se mohlo ze svých dárků skutečně radovat a doopravdy si je užít.

Velkým problémem dnešní doby je také spěch. Rodiče často u stromečku spěchají, aby děti rozbalily všechny dárky a nejlépe ihned. Nedají jim vůbec prostor, si každý balíček vychutnat a rozbalit v klidu. Zkuste to letos jinak. Rozbalujte postupně, jeden po druhém a vychutnejte si společnou radost z dárků.

Dárky vybírejte podle zájmů i věku

Rodiče se výběrem dárků k Vánocům často zabírají několik měsíců dopředu. Chtějí udělat radost, a tak nakupují všechno, co se objeví v reklamách nebo o čem se dítě, třeba jen jednou, zmíní. To ale není dobré řešení, protože touhy dětí se mění velmi rychle. Mnohem rozumnější je koupit něco, co si dítě přeje už delší dobu nebo o čem víte, že patří k oblíbeným hračkám.

Naučte je, že nemůže mít vždycky všechno a hned. Že trpělivost přináší různě a když chvíli počká, určitě svůj vytoužený dárek dostane. Také jej však připravte na skutečnost, že nemohou dostat úplně všechno.

Udělejte malý test

Na to, kolik dávat dětem dárků, neexistuje univerzální návod. Každá rodina je jiná a každý z nás se pohybuje v jiné společnosti. Počet dárků ovlivňuje i finanční situace rodiny, jejich přesvědčení nebo třeba počet dětí.

Pamatujte ale na to, že mnohem důležitější než kupa dárků, je příležitost být o Vánocích spolu, užívat si den, nikam nespěchat a třeba jít a darovat něco hezkého potřebným.

A pokud vám vrtá hlavou, zda nezahlcujete dítě až příliš, udělejte si malý test. Den po Vánocích se zeptejte, co všechno dostalo nebo z jakého dárku má největší radost. Jestliže si bez problémů vzpomene a vyjmenuje vám nejhezčí dárky, můžete se radovat. Když si ale už druhý den nemůže vzpomenout, co to vlastně dostal, je načase popřemýšlet nad počtem i druhem věcí, kterými dítě obdarováváte.

Ohodnoťte tento článek:
3,7

Právě čtete

Kolik dárků pod stromeček děti skutečně potřebují?