Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Vánoce se blíží. Jak si je pohodově užít s dětmi?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

21. 12. 2019

Adventní čas začal. Všude na nás mrkají rozsvícené stromečky, blikající výlohy, a hlavně reklamy na to, či ono, které nás nutí kupovat a kupovat. K tomu představy o dokonalém úklidu, pečení cukroví a různé předvánoční akce s dětmi. Často je toho víc, než může člověk zvládnout a ponechat si slavnostní náladu. Přečtěte si pár našich tipů, jak si toto překrásné období s dětmi užít a nezbláznit se.

Vánoce mají být svátky klidu. Odpoutejte se od toho věčného shonu a nenechte se nalákat rozkošnými reklamami. Nepotřebujete komplet novou výzdobu, padesát druhů cukroví a ani stromeček schovaný pod hromadou dárků. Mnohem víc vám prospěje, když budete v klidu a užijete si předvánoční činnosti spolu s dětmi. Jak na to?

Pečte cukroví spolu

Nemusíte mít na stole dvacet druhů cukroví, které vypadá jako z katalogu. Upečte jich jen pár, ale zapojte i děti. Uvidíte, jak budou nadšené, až si vykrájí své oblíbené postavičky, ulepí se marmeládou při promazávání lineckého nebo sní půlku těsta na vosí hnízda dřív, než začnou vůbec tvořit. Je to náročné na nervy i úklid, ale ta radost v jejich očích za to stojí. Na to budete v budoucnu vzpomínat, ne na dokonale čistou kuchyň.

Užívejte si vánoční zvyky

Vánoční tradice a zvyky k tomuto období neodmyslitelně patří. Můžete dodržovat ty staré a tvořit i nové. Pořiďte si třeba prostírání se slavnostními motivy, které vždy na začátku adventu vytáhnete a budete je používat.

Vánoční výzdobu dělejte spolu

Proč by se měl vánoční stromeček zdobit až na Štědrý den? Ozdobte jej klidně o týden dřív. Užijete si sváteční atmosféru mnohem déle. Nezapomeňte do výzdoby zapojit děti. U vás doma se tak usídlí ta pravá vánoční pohoda.

Dárek předem

Že musíte čekat až na večer? Ani náhodou. Připravte si malé překvapení a obdarujte své blízké hned ráno na Štědrý den. Můžete něco vyrobit nebo koupit nějakou maličkost. Nejde o velikost daru, ale o ten pocit.

Vyrazte na výlet

Pro děti je velmi těžké čekat na Štědrý den až do večera a vás už odpoledne nejspíš třeští hlava z těch věčných otázek, kdy už přijde Ježíšek. Vyzrajte na to letos a vydejte se odpoledne na výlet. Můžete jít jen na procházku po městě, zajít do lesa rozdat zvířátkům nějaké dobroty, navštívit jesličky či se sejít s pár přáteli na vánoční punč.

Udělejte si vánoční rituál

Vytvořte si pravidelný rituál na Štědrý večer. Může to být cokoliv. Již zmíněné krmení zvířat, návštěva hřbitova, kam přinesete dárečky pro své blízké, kteří už s vámi nemohou být, společné zpívání koled na náměstí apod.

Rozdávejte dárky dřív

Podle tradic se má zasedat ke štědrovečerní večeři s první hvězdou. Češi mají večeři běžně kolem 17 až 18 hodiny. Než se s dětmi dostanou ke stromečku a rozbalí všechny dárky, mohou jít ti nejmenší pomalu spát a nic si neužijí. Co nechat letos přijít Ježíška o něco dřív?

Schovejte jeden dárek

Nechte jeden dáreček pro každého schovaný, který se jakoby náhodou najde až druhý den. Víte, jakou budou mít děti radost, když ještě objeví něco, co mohou rozbalit?

Společenská hra nebo puzzle nesmí chybět

Pod stromečkem by nemělo chybět něco, co stmeluje celou rodinu. Ideální jsou společenské hry, puzzle, karty, pexeso a jiné. Můžete společně trávit čas, pobavit a často se hlavně děti mají příležitost ledacos naučit.

Pozvěte rodinu a přátele

Na Vánoce mají být lidé spolu. Proto klidně pozvěte na návštěvu své přátele, rodinu. Domluvte se na tom, co kdo přinese s sebou, aby se nemusel jeden člověk uhnat a ostatní přijít k hotovému. Jedni přinesou cukroví, druzí něco k jídlu a třetí pití. Společně si pak můžete zazpívat koledy, dát svařák, zajít na procházku nebo si zahrát nějakou tu společenskou hru.

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

Vánoce se blíží. Jak si je pohodově užít s dětmi?